ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ВЖИВАННЯ НАРКОТИКІВ
Національна стратегія щодо наркотиків до 2020 року покликана гуманізувати антинаркотичне законодавство, зосередитись більше на лікуванні, аніж на покаранні наркоманів. Однак це не означає, що “вживання” або інші дії пов’язані з наркотичними, психотропними речовинами або їх аналогами не тягнуть за собою настання юридичної відповідальності.
Чинним законодавством України передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність в сфері обігу наркотичних речовин, їх аналогів та прекурсорів.
Відповідно до ст. 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення, незаконні виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти п'яти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (425 грн. або 850 грн.) або громадські роботи на строк від двадцяти до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Примітка до вказаної статті визначає, що невеликий розмір наркотичних засобів та психотропних речовин визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу.
Тобто, розмір зазначених речовин визначається відповідно до Наказу Міністерства юстиції України № 188 від 01.08.2000 року «Про затвердження таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що перебувають у незаконному обігу».
Наприклад: невеликий розмір канабісу – до 5 м.
Як свідчить офіційна статистика МВС України за останні роки, 53% злочинів в сфері наркотиків припадають на ст. 309 Кримінального кодексу України.
Стаття 309 Кримінального кодексу України – незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту, передбачає відповідальність за такі злочини:
1. Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту -
караються штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб чи особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених статтями 307, 308, 310, 317 цього Кодексу, або якщо предметом таких дій були наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги у великих розмірах, - караються позбавленням волі на строк від двох до п'яти років.
3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені із залученням неповнолітнього, а також якщо предметом таких дій були наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги в особливо великих розмірах, - караються позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років.
Не можна не звернути увагу, що як Кодексом України про адміністративні правопорушення так і Кримінальним кодексом України, передбачається варіант звільнення від відповідальності; у випадку притягнення до адміністративної відповідальності, звільняється особа, що добровільно здала наркотичні засоби або психотропні речовини, які були у неї в невеликих розмірах і які вона виробила, виготовила, придбала, зберігала, перевозила, пересилала без мети збуту, у випадку притягнення до кримінальної відповідальності, особа, яка добровільно звернеться до лікувального закладу і почне лікування від наркоманії звільняється від кримінальної відповідальності лише за дії, передбачені частиною першою цієї статті (тобто за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту).
Також Кримінальний кодекс України містить ряд інших статей, що передбачають відповідальність за: незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів з метою збуту (стаття 307 КК України); схиляння до вживання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (стаття 315 КК України); незаконне публічне вживання наркотичних засобів (стаття 316 КК України); незаконне введення в організм наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (стаття 314 КК України) та інші.
Тема наркотичних речовин є болючим питанням для нашого суспільства. Незважаючи на те, що наркотичні речовини за останні роки стали глобальною проблемою, з якою борються правоохоронні органи всього світу.
Наведена інформація дає підстави для висновку про те, що наркоманія вже загрожує розвитку і добробуту української нації, а суспільство ще не до кінця усвідомило, якої непоправної шкоди завдає наркоманія молодому поколінню, яку загрозу вона створює для фізичного та морального здоров’я нації та її генофонду, а також те, що боротьба з цим страшним злом має здійснюватися всіма доступними правовими засобами. До подолання наркоманії необхідно залучити якомога більшу частину населення, підприємства, установи, навчальні заклади тощо, при цьому громадські організації і правоохоронні органи мають відігравати провідну роль.