наверх ⇑

30 липня - Всесвітній день протидії торгівлі людьми

Проблема торгівлі людьми – одного з найнегативніших явищ сучасного суспільства – уперше була піднята правозахисниками на початку ХХ століття. У той час особлива увага приділялася жінкам з Великобританії, яких змушували до проституції в країнах континентальної Європи. Так з'явився термін ”біле рабство”, який пізніше поширився на загальне поняття торгівлі людьми.

З тих пір феномен торгівлі людьми піддається постійному аналізу і є предметом багатьох суперечок і дискусій. Однак якщо подивитися на більшість документів, публікацій, виступів з проблеми, то стане очевидно, що часто поняття ”торгівля людьми” обмежується ”торгівлею жінками”. При цьому в більшості випадків мова йде про торгівлю жінками з метою використання в проституції, порнобізнесі, сексуальній сфері тощо. Безумовно, торгівля жінками є складовою частиною злочину ”торгівля людьми”. Однак поняття ”торгівля людьми” є більш широким, об'єктом цього злочину може бути будь-яка особа, незалежно від статі і віку. 

 Метою торгівлі жінками може бути насильницький шлюб, примусова праця, використання в домашньому господарстві і промисловому чи сільськогосподарському секторах, народження дитини примусово чи за замовленням, використання в сексуальному бізнесі. Чоловіків переважно використовують на будівництвах, у промисловості, сільському господарстві, дітей – у жебрацтві, осіб будь-якої статі і віку – для вилучення і трансплантації органів.

З приведених вище визначень випливає, що торгівля людьми – це сукупність таких ознак: вербування, перевезення, передача, продаж, усиновлення (удочеріння) у комерційних цілях, використання в порнобізнесі, використання у військових конфліктах, залучення до злочинної діяльності, трансплантація чи насильницьке донорство, примус до заняття проституцією, рабство і ситуації, подібні до рабства, примусова праця, залучення в боргову кабалу, використання шантажу, погроз, насильства.

За оцінками експертів щорічно 1-2 млн. людей стають «живим товаром». Наприкінці ХХ сторіччя з його проявами зіткнулась і Україна.  Сучасні форми експлуатації людини та нові виклики, які переживає світ, створюють загрозу потрапляння в ситуацію торгівлі людьми практично всіх соціальних груп населення.

Саме тому необхідно знати  наступне:

Якщо за кордоном Ви потрапили у важку ситуацію, зверніться по допомогу до посольства або консульства України в країні перебування або зателефонуйте до Міністерства закордонних справ України.

 

Якщо Ви постраждали від злочину, пов’язаного з торгівлею людьми звертайтесь:

до Черкаської  благодійної організації ЛЖВ "Від серця до серця"

 (0472) 64 – 77 – 47

на Національну «Гарячу лінію» з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів

(консультації надаються безкоштовно та конфіденційно) пн – пт з 10:00 до 21:00, сб. з 10:00 до 18:00;

0 800 505 501

безкоштовно зі стаціонарних телефонів в Україні

 527

безкоштовно для абонентів (Київстар, МТС, Life);

до районної державної адміністрації за місцем проживання.

 

Консультації, які можна отримати на Національній „гарячій лінії” з питань запобігання торгівлі людьми?

• Консультації щодо процедури легального працевлаштування за кордоном та наслідків нелегального працевлаштування;

• Консультації з питань навчання за кордоном;

• Консультації щодо укладення шлюбу або розлучення з іноземцем/кою;

• Консультації щодо небезпеки потрапляння в ситуацію торгівлі людьми;

• Інформаційні консультації щодо виїзду з туристичною чи приватною метою;

• із проханням сприяти у пошуку зниклих за кордоном;

• щодо пошуку шляхів повернення на батьківщину осіб, які потерпіли від торгівлі людьми;

 

Головний спеціаліст у справах сім’ї, молоді

та спорту райдержадміністрації                                                                                   С.Несін