наверх ⇑

Бучани отримали консультації щодо об`єднання в спроможні громади

19 жовтня в селищі Буки на Маньківщині у рамках «Децентралізаційного марафону», який проводить Асоціація міст України спільно з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України пройшов інформаційно-роз'яснювальний захід з питань об'єднання територыальних громад.

У заході взяли участь голова Буків Оксана Власюк, сільські голови прилеглих до смт Буки населених пунктів, депутати селищної ради, громадські активісти. Також були присутні заступник голови райдержадміністрації Олег Філіпчак, начальник управління агропромислового та економічного розвитку райдержадміністрації Тетяна Гетьман, заступник начальника фінансового управління райдержадміністрації Тетяна Рудь та начальник відділу організаційного та інформаційного забезпечення апарату РДА Наталя Ширяєва. 

Регіональні консультанти Асоціації міст України, що проводять на території області інформаційно-роз'яснювальну кампанію у рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні" ("ПУЛЬС"), детально зупинилися на висвітленні найактуальніших питань процесу децентралізації та об'єднання територіальних громад.

Про принципи і переваги децентралізації присутнім розповіла консультант із організаційно-правових питань Олена Кулик. Вона пояснила, що таке децентралізація, окреслила її принципи, а найголовніший з них - доступність усіх послуг на місцевому рівні. Олена Миколаївна зазначила, що на території області успішно працюють та забезпечують себе три об'єднаних територіальні громади: Єрківська селищна ОТГ, Мокрокалигірська сільська ОТГ, Білозірська сільська ОТГ. Бюджети цих громад після об'єднання зросли у 5 разів.

Докладніше на  роз'ясненні фінансових переваг зупинилася консультант з бюджетних питань Наталія Врублевська. Вона повідомила, що бюджети об’єднаних громад будуть переведені на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом, бо матимуть повноваження міст обласного значення. Реформа передбачає, що значна частина податків і зборів, які зараховуються до місцевих бюджетів, а це і ПДФО, акцизний збір, єдиний податок та низка інших, залишатиметься в об’єднаній територіальній громаді, що суттєво збільшить дохідну частину бюджетів. Окрім того, Наталія Іванівна зазначила, що значана допомога буде надходити з державного бюджету, а саме - освітня, медична субвенції, а також кошти на розвиток інфраструктури.

Про позитивні практичні напрацювання новостворених об'єднаних громад розповіла регіональний консультант з комунікацій, поширення кращих практик та просування успіхів децентралізаційної реформи Лариса Булка. Вона зауважила, що "першопрохідцям" було дуже важко розпочинати дані реформи, адже вони йшли "наосліп" без досвіду, без досконалої правової бази та без чітких методичних рекомендацій. Однак, оцінюючи результат, яйого досягли об'єднані громади з часу їх створення, назвати дані реформи  безуспішними не можна. Децентралізація створює нові умови та можливості для розвитку територіальних громад. Це реальна можливість для покращення якості життя жителів сіл та рушійна сила для вирішення їх важливих проблем. Важливо, що в даному випадку, громада самостійно визначає пріоритетні напрями розвитку та першочергові питання для розв'язання і сама ж контролює ці процеси. Лариса Павлівна зазначила, що стосовно конкретних напрацювань у розвитку громад доцільніше поспілкуватися безпосередньо з головами новостворених об'єднаних територіальних громад.

Сільські голови та депутати мали можливість отримати вичерпні відповіді на свої запитання.  По завершенню зустрічі регіональні консультанти наголосили, що ініціатива щодо об'єднання повинна надходити від громад, а вони завжди готові додатково проконсультувати і допомогти підготувати необхідні документи та проекти рішень.