наверх ⇑

Черкащина — Шевченків край з аграрним відтінком

Агропромисловий комплекс є одним з найбільших і важливих секторів економіки Черкаської області, в якому формується основна частина продовольчих ресурсів, та має значні перспективи розвитку. За обсягами виробництва продукції сільського господарства на одну особу Черкащина посідає п’яте місце серед областей України.

Детальніше про успіхи черкащан та майбутні плани AgroPortal.ua розпитав у начальника управління агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації Ігоря Колодки.

Ігоре Леонідовичу, розкажіть детальніше про сільське господарство Черкаської області: наскільки сприятливий клімат для ведення АПК, які обсяги виробництва, урожаю?

Ігор Колодка: Потрібно відмітити, що площа сільськогосподарських угідь в області складає майже 1,5 млн га, або 3,5% угідь України. А по виробництву сільськогосподарської продукції на душу населення Черкаська область займає 1-е місце в Україні.

Наша основна ціль — продовольча безпека — забезпечення населення високоякісними продуктами харчування власного виробництва. І саме завдяки аграріям області вона забезпечується. Якщо пройтися по цифрах, то, наприклад, виробництво продовольчого зерна перевищує його потребу у споживанні у 2 рази, картоплі — у 6 разів, овочів — у 2 рази, олії — у 10 разів, м«яса — у 5 разів, молока — у 1,2 рази, яєць — у 2,4 рази.

Задоволення потреб населення у продовольстві, у межах його купівельної спроможності, здійснюється, в основному, за рахунок продукції внутрішнього виробництва.

Чим найбільше займаються фермери регіону: тваринництвом чи рослинництвом?

Ігор Колодка: Звичайно, в більшості аграрії області направлені на рослинництво, оскільки таким землям, як в нашій області, можна лише позаздрити. До того ж зміна клімату для нас посприяла активному вирощуванню ягід: сонце і достатня волога радували нас у цьому сезоні. Якщо конкретніше, то у 2017 році вироблено валової продукції сільського господарства в обсязі 13,2 млрд грн. Із них продукція рослинництва займає 57%, тваринництва — 43%.

У порівнянні до червня минулого року зібрано продукції рослинництва у червні поточного року більше майже на третину.

Фермери — локомотив розвитку сільських територій. Скільки їх налічується в Черкаській області?

Ігор Колодка: Так, вірно, і фермерів у нас досить велика кількість — 1306, які господарюють на 161 тис. га, це майже 13% загальної ріллі в області.

Дані господарства виробляють понад 12% (378 тис. т) валу зернових, 1% (0,5 тис. т) плодово-ягідних культур та більше 1,5% (3,6 тис. т) овочевих культур від загального врожаю області.

На даний час більше десяти фермерських господарств займаються садівництвом, найбільші з них: ФГ «Екві Агро» Жашківського, ФГ «Хорста», ФГ »Імпульс» Уманського, ФГ «Сади Городищини» Городищенського, ФГ «Золота ягода» Монастирищенського, ФГ «Фільченков» Звенигородського районів. Здебільшого займаються вирощуванням ягідних культур (смородина, малина, суниця) та горіха.

Минулого року на Черкащині відкрився завод з переробки меду Beehive — найбільший в Україні. Чи тримають аграрії пасіки, оскільки збут, можна сказати, під боком?

Ігор Колодка: Точніше в с. Чорнявка Черкаського району. Beehive є виробником гомогенізованого поліфонного та монофлорного меду. Єдине підприємство в Україні, виробництво якого відповідає міжнародним стандартам переробки продуктів бджільництва. Виробничі потужності заводу дозволяють переробляти за одну добу 40 тонн меду. Підприємство є експортером меду, основними покупцями є країни Європи та США.

Звичайно, розвиток бджільництва є актуальним і для запилення садків, ягідників та посівів сільськогосподарських культур. В області у всіх категоріях господарств утримується більше 110 тис. бджолосімей, зокрема в господарствах населення нараховується 105 тис. бджолосімей, що складає майже 96% від загальної кількості.

Уже декілька років спостерігаємо, як «зеленіє» Дніпро, а саме на території вашої області розташовано два великих водосховища. Як ідуть справи з рибництвом?

Ігор Колодка: Можу сказати, що водний фонд Черкаської області складає 216 тис. га водного плеса водосховищ та ставків, 96% з яких припадає на Кременчуцьке водосховище.

Найвища рибопродуктивність водосховища припадає на період 1985-1990 років, коли були зафіксовані найвищі середньорічні показники вилову риби — 9,4 тис. т. Але починаючи з 1990 року щорічний вилов риби знизився майже в 2 рази.

Зараз ситуація така, що дефіцит риби та рибних продуктів власного виробництва відповідно до норм споживання становить 7,7 тис. т.

Обласною державною адміністрацією розроблена та затверджена сесією обласної ради (№ 28-3/VI від 30.01.2014 р.) «Програма розвитку рибного господарства водойм Черкаської області на 2014-2020 роки», яка передбачає фінансування зариблення водосховища за рахунок коштів місцевих бюджетів, суб»єктів господарювання та інших джерел фінансування.

На виконання Програми розвитку рибного господарства водойм Черкаської області на 2014-2020 роки (рішення обласної ради від 20.01.2014 року № 28-3/VI із змінами від 24.03.2017 року № 13-10/VIІ) в частині зариблення Кременчуцького водосховища в 2017 році, проведено вселення дворічки рослиноїдних риб у кількості майже 95,7 т. Вселено коропа — 12,3 т, білого амура — 0,15 т, товстолоба — 83,2 т.

Одним із найбільших суб?єктів господарювання в рибному господарстві області є Іркліївський риборозплідник, який поряд із вирощуванням зарибку здійснює виробництво товарної риби.

Чи є тенденція до зростання переробних підприємств? В яких напрямках?

Ігор Колодка: Харчова і переробна промисловість займає ключове значення в промисловому потенціалі області. За 2017 рік в області вироблено та реалізовано харчової продукції на суму 29,9 млрд грн, це половина у структурі промислового виробництва області. Уже за січень-червень 2018 р. вироблено та реалізовано харчової продукції на суму 18,0 млрд грн.

Переробна галузь представлена понад 80 основними підприємствами, в яких працює більше 15 тисяч осіб.

За минулі роки ряд підприємств області сертифікували свою продукцію до європейських вимог і отримали дозвіл на її експорт до країн Європейського Союзу, Китаю, Молдови, країн Азії, Африки. Зокрема, це ПАТ «Золотоніський маслоробний завод», Канівська філія ТОВ «Клуб Сиру», ПАТ «Жашківський маслозавод», ПАТ «Христинівський молокозавод», ТОВ «Кролікофф Плюс» та ТОВ «Альфа Етекс».

Експорт готових харчових продуктів, жирів та олії у 2017 р. становив $292,6 млн, або 47,3% від показника загальнообласного експорту.

Майже 70% виробництва припадає на м«ясну, молокопереробну, олійно-жирову галузі та виробництво безалкогольних напоїв.

Продукція області відома під такими торговими марками: «Верес», «Наша Ряба», «Волошкове поле», «Златогор», «ЧПК», «Чарівниця», «Жайвір», «Добрий вечір», «Малятко», «Маккофе», «Панда».

Ігоре Леонідовичу, а як щодо органіки? Чи розвинене органічне землеробство?

Ігор Колодка: На даний час в області нараховується 15 сертифікованих виробників органічної рослинної продукції та засобів захисту рослин. В 2015 році їх було лише три.

Зараз ми активно проводимо інформаційну та роз«яснювальну роботи серед підприємств області щодо більш широкого застосування вітчизняного та іноземного досвіду ведення органічного виробництва. Проводяться семінари, форуми, наради з питань розвитку органічного виробництва.

Цього року Президент України підписав Закон «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який вводиться в дію з 02 серпня 2019 р.

Реалізація норм вказаного закону забезпечить удосконалення та максимальну відповідність законодавства України законодавству Європейського Союзу у сфері виробництва та обігу органічних продуктів та має сприяти створенню прозорих умов господарювання, підвищенню конкурентоспроможності вітчизняної органічної продукції та розширенню зовнішніх ринків її збуту.

Чи є в області сільськогосподарські кооперативи? Що виробляють, і, головне, як розвиваються?

Ігор Колодка: На сьогодні в області зареєстровано 117 кооперативів. За видами діяльності вони поділяються на багатофункціональні — 74, заготівельно-збутові — 17, переробні — 9 та інші — 17.

Ми бачимо переваги об»єднань зусиль для подальшої виробничої діяльності кооперативів, а кінцевою метою у розвитку кооперації є формування кооперативних кластерів за виробничими напрямами.

Рішенням сесії обласної ради на розвиток сільськогосподарських кооперативів у 2018 році виділено 2 млн грн на умовах співфінансування. Тому завданням є створення нових сільськогосподарських кооперативів як рослинницького (плодово-ягідні, овочеві, горіхові) так і тваринницького (молочні, переробні та інші) напряму.

Можна відзначити, що у поточному році вже створено 6 сільськогосподарських кооперативів.

Наскільки черкаський агросектор є привабливим для інвестування? Чи є інвестиційні проекти, які невдовзі стануть реальністю?

Ігор Колодка: Наприклад, у 2017 році побудовано лабораторію селекції і насінництва, приміщення для зберігання яблук та закладено сади у АК «Маїс» с. Вергуни. Майже завершено будівництво офісно-складського комплексу селекційно-дослідної станції та зерносушильного комплексу. Проведено реконструкцію двох свинарників, з виробництва телятини — 3, корівників — 2 та 2 молочнотоварних ферми. Майже завершено будівництво племрепродуктора ІІ порядку по виробництву інкубаційного яйця ПАТ «Миронівський хлібопродукт».

А вже цього року планується реконструкція 16 існуючих та будівництво 15 нових об»єктів.

Додаткові інвестиції — це завжди додаткові робочі місця, в нашому випадку близько 300. У 1 кварталі поточного року вже освоєно 747 млн грн капітальних інвестицій.

Які новітні технології використовують аграрії регіону?

Ігор Колодка: За рахунок впровадження нових сортів і гібридів сільськогосподарських культур СФГ «Обрій» Монастирищенського району досягло високих врожаїв озимої пшениці та озимого ячменю. ФГ «Ладіс» отримало урожайність 97 ц/га за рахунок впровадження нового сорту озимої пшениці Чорнява. Співпрацюють підприємства агропромислового комплексу з Всеукраїнським науковим інститутом селекції, ДП «Експериментальна база «Дачна», Інститутом кормів та сільського господарства, Всеукраїнським науковим інститутом селекції, корпорацією «Украгротех», а також з »Євраліс Семенс» та «Маїс», які є одними з лідерів серед насінницьких компаній Європи.

У галузі тваринництва: у корпорації «Украгротех», м. Христинівка, застосовуються науково обумовлені системи та нові технології в тваринництві, що дозволило вийти на нові сегменти ринку. Застосування інноваційних методів вирощування та утримання ВРХ: безприв«язне утримання, кормові столи, цілорічна годівля ВРХ зі сховищ, готування кормів до згодовування за допомогою міксерів, доїння корів у доїльному залі потужністю 600 голів. В результаті продуктивність виробництва молока зросла до 9000 кг молока на корову в рік і значно підвищилась якість молока (клас «екстра»), що збільшило його закупівельну ціну.

Однією з найголовніших перешкод на шляху розвитку ефективної інноваційної діяльності є проблема її фінансування. Іншими проблемами є застарілий машинно-тракторний парк, диспаритет цін на продукцію сільського господарства, постійне зростання цін на паливно-мастильні матеріали, недосконала кредитно-фінансова система і законодавча база.

Як щодо участі в грантах? Чи, можливо, Черкащина розробляє якісь власні проекти розвитку агровиробництва?

Ігор Колодка: В області упроваджено проект «Створення регіонального навчально-практичного Центру розвитку багатофункціональних кооперативів», на умовах співфінансування Європейським Союзом у рамках грантової програми ЄС «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні» та Черкаською обласною радою за програмою підтримки розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів у Черкаській області на період до 2020 року (загальна вартість проекту 617 тис. євро).

У рамках гранту уже створено 52 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи, 7 кооперативів з сушіння фруктів, 3 — з вирощування ягід, 41 — з розведення кролів та 1 — з розведення овець і кіз.

Надана матеріально-технічна допомога новоствореним кооперативам: передано в безоплатне користування 310 міні-ферм для кролів, 800 голів кролів маточного поголів«я, 20 сушильних побутових електрошаф, 8890 саджанців ягідних культур, обладнання для вирощування кролів за іншою технологією утримання та для дорощування.

Здійснює діяльність комунальне підприємство «Регіональний навчально-практичний Центр розвитку багатофункціональних кооперативів», у планах якого є створення племінного репродуктора кролів каліфорнійської (новозеландської) породи.

Яку модель розвитку українського села ви бачите на сьогодні?

Ігор Колодка: У 2017 році розпорядженням Кабінету Міністрів України погоджено План заходів з реалізації Концепції розвитку сільських територій. В області розроблено регіональний План заходів з реалізації Концепції, який передбачає розвиток усіх напрямів розвитку сільських територій: економічний, екологічний, соціальний. Тому саме поєднання цих напрямів у розвитку складе модель успішного українського села. В області можна навести приклади таких сіл: с. Лебедин Шполянського району, с. Моринці Лисянського, с. Берестівець Уманського району (Ред. — села Моринці та Лебедин є фіналістами Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України» у 2017-му та 2018 роках відповідно).

Які основні аграрні проблеми можете виділити для області та які шляхи вирішення бачите?

Ігор Колодка: Як я вже зазначав, робота активно направлена на розвиток кооперативів в області. Але, на жаль, на даний час законодавча база не є досконалою. Державна фінансова підтримка сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів надається зазначеним кооперативам молочарського та плодово-ягідного напрямів діяльності для придбання обладнання із зберігання та переробки сільськогосподарської продукції у розмірі 70% вартості придбаного обладнання без урахування сум податку на додану вартість, але не більше ніж 3 млн грн на один СОК. З огляду фінансової підтримки — непогано. Проте, у постанові № 106 є критерії відбору кооперативів: не менше 20 членів кооперативу, з них має бути фермерське господарство та наявність у кожного члена земельної ділянки сільськогосподарського призначення не більше 100 га. А саме таких кооперативів в області немає. І скористатися правом використання державної підтримки саме в цьому напрямку область не в змозі.

Черкащина — це історична Мекка України. Наскільки розвинений зелений туризм в області?

Ігор Колодка: Потрібно зразу відмітити, що реформа децентралізації передбачає надходження коштів саме на місця, що в свою чергу призводить до збільшення бюджету та дає змогу розвитку даного регіону. І першочерговим завданням є повернути молодь у село, а для цього нам потрібно зробити його привабливим для інвестицій і для життя. У Європі, наприклад, люди більш схильні будувати собі будинки у сільських місцевостях, ми до цього поки ще ідемо: по-перше, будуємо дороги.

Безумовно, вихідні на Черкащині є де провести: це Холодний Яр, Чигиринщина, Канів, Корсунь-Шевченківський, Моринці, Шевченкове, Умань, Лебедин, ну і найбільший басейн Дніпра.

Мабуть, таким клондайком мальовничих місць не може похвалитись жодна область… А вам потрібно цим правильно користуватися.  

Ігор Колодка: Однозначно. І користуємося. У кожному з наведених міст є де переночувати, це не лише готелі, а й зелені садиби. Поїсти у найрізноманітніших закладах та перейнятися справжньою українською культурою.