наверх ⇑

На черговому засіданні колегії райдержадміністрації розглянуто ряд важливих питань

16 березня під керівництвом голови районної державної адміністрації Ігоря Віштака відбулося засідання колегії районної державної адміністрації.

У її роботі взяли участь члени колегії, заступник голови райдержадміністрації Олег Філіпчак, керівник апарату райдержадміністрації Тамара Мельник, сільські та селищні голови, начальники відділів та управлінь районної державної адміністрації, керівники установ та організацій району.

На засіданні колегії було розглянуто низку питань, зокрема:

1. Про підсумки економічного і соціального розвитку району за 2016 рік.

2. Про підсумки виконання бюджету району за 2016 рік та завдання щодо його виконання у 1 кварталі 2017 року. 

3. Про заходи щодо легалізації заробітної плати та трудових відносин, детінізації економіки та забезпечення підвищення мінімальної заробітної плати у районі.

4. Про роботу комісії з питань погашення заборгованості заробітної плати (грошового забезпечення ), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат

Щодо підсумків економічного і соціального розвитку району за минулий рік з доповіддю виступила начальник управління агропромислового та економічного розвитку райдержадміністрації Тетяна Гетьман. Вона зазначила,  що в 2016 році в економіці району досягнуто позитивних тенденцій в інвестиційній діяльності, прирості обсягів виробництва сільськогосподарської продукції. Обсяг капітальних інвестицій в економіку району за підсумками 2016 року становить 311,7 млн грн, що у 2,4 рази більше рівня минулого року. У розрахунку на одиницю населення показник становив 11173,9 грн, що є найвищим показником серед районів області. Із загальної суми 80,7 % коштів (251,7 млн грн) використано на придбання машин і обладнання. За джерелами фінансування 96,4% інвестицій – власні кошти підприємств та організацій.

Найбільші обсяги інвестицій в районі залучаються сільськогосподарським підприємством – ТОВ «Кищенці», яким продовж 2016 року освоєно близько 15 млн. грн на реконструкцію чергового приміщення ферми та більше 100 млн. грн – на придбання сільськогосподарської техніки. Реалізація проекту продовжується і у 2017 році.

У районі введено в експлуатацію 330 кв. м житлової площі, що становить 39,1% показника минулого року. Усе житло збудоване індивідуальними забудовниками у міських поселеннях.

У район залучаються кошти державного бюджету на реалізацію соціальних проектів: залучено кошти державного бюджету на проведення термомодернізації покрівлі головного корпусу Маньківської центральної районної лікарні з улаштуванням шатрового даху з термобар’єром. Вартість робіт становить 2831,3 тис. грн (субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій – 2592,1 тис. грн); на капітальний ремонт з утеплення фасаду та заміною вікон на енергозберігаючі в загальноосвітній школі с. Молодецьке використано 644,6 тис. грн.
Далі Тетяна Гетьман детально зупинилася на показниках розвитку по різних напрямах та галузях. Підбиваючи підсумок своєї доповіді, Тетяна Дмитрівна висловила надію, що в нинішньому році всі зусилля будуть спрямовані на розвиток територій, а саме покращення інфраструктури, ремонт доріг, благоустрій населених пунктів.

До обговорення даного питання долучилися сільський голова Нестерівки Іван Кривда та головний лікар Маньківської центральної  районної лікарні Юрій Кулик. Іван Петрович зазначив, що у 2016 році з сільського бюджету виділялися кошти на розвиток населеного пункту, залучалася спонсорська допомога. Зокрема, за рік здійснено ямковий ремонт доріг місцевого значення, за кошти, надані Народним депутатом Валентином Ничипоренком, облаштовано дитячий майданчик. Також закуплено дитячий майданчик у дитячий садок, здійснено озеленення населеного пункту, закуплено твердопаливний котел для приміщення сільської ради, встановлено котел в будинку культури. Важливим зрушенням у розвитку села Іван Петрович назвав втсановлення системи оповіщення у населеному пункті, а також втсановлення камер відеоспостереження, що дає надію на зменшення рівня злочинності.

Про підсумки виконання бюджету району за 2016 рік та завдання щодо його виконання у І кварталі 2017 року доповіла начальник фінансового управління райдержадміністрації Світлана Самойленко. Вона зазначила, що за 2016 рік до загального фонду бюджету району надійшло 228 318,8  тис. грн доходів, з них власні та закріплені доходи загального фонду – 78 884,8 тис. грн.  Планові  завдання з доходів до загального фонду місцевих бюджетів  ( без трансфертів) за 2016 рік  виконані  на  126,8  відс.,  понад план надійшло 16 659,7 тис.грн (5 місце в області, середньообласний показник – 111,9 відс.).

Уточнені планові показники власних та закріплених доходів сільських бюджетів виконані на 126,8 відс., селищних – на 118,5 відс., районного – на      129,7 відс. Виконання уточнених планових завдань забезпечили всі місцеві бюджети району. Також Світлана Михайлівна детально зупинилася на виконанні видаткової частини погалузево, розподілі додаткового фінансового ресурсу, використанні коштів субвенцій сільських, селищних бюджетів, плануванні резервного фонду ті інших показниках виконання бюджету. У підсумку Світлана Самойленко зайважила, що зведений бюджет району виконано з профіцитом (перевищення доходів над видатками) з обсягом у сумі 14 221,6 тис.грн, із них: по загальному фонду профіцит на суму 24 067,6 тис.грн, а по спеціальному фонду дефіцит на суму  9 846,0 тис.грн.

В обговоренні даного питання взяли участь голови Доброї та Кутів Іван Баліцький та Ігор Островий.

Голова райдержадміністрації вкотре вказав головам територіальних громад на важливість цільового використання коштів фонду охорони навколишнього природного середовища.

Про заходи щодо легалізації заробітної плати та трудових відносин, детінізації економіки та забезпечення підвищення мінімальної заробітної плати у районі доповіла в.о. начальника Маньківського відділення Уманської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Черкаській області Юлія Гладченко: "Оскільки наш регіон є аграрним, кілька слів щодо сплати ПДФО сільськогосподарськими підприємствами. Так, за 2016 рік від сільськогосподарських підприємств надходження склали 29268,22 тис. грн., що на 11242,13 тис. грн. більше ніж за відповідний період минулого року (в 2015 році 18026,09 тис. грн.) (темп росту 162,4 відс.). Питома вага в надходженнях ПДФО складає 52,4 відсотка. В тому числі від заробітної плати по підприємствах аграрного сектору надійшло 12059,3 тис.грн. ПДФО, забезпечено темп росту в порівнянні з 2015 роком на 191,1 %. " Юлія Василівна зауважила, що  позитивна динаміка росту заробітної плати та надходжень ПДФО стала можливою завдяки вжиття комплексу заходів по легалізації заробітної плати та зайнятості населення, легалізації інших видів доходів громадян (в т.ч. від одноосібного обробітку земельних часток (паїв)). Так, станом на 31.12.2016 року за 2016 рік за результатами вжитих заходів виявлено та зареєстровано найманих працівників 189 осіб, легалізовано доходу 433,0 тис.грн., додаткові надходження по ПДФО становлять 77,9 тис.грн.,  додаткові надходження по ЄСВ 95,3 тис. грн. Крім того, Маньківським відділенням Уманської ОДПІ проводиться робота щодо збільшення надходжень ПДФО від виплати орендної плати за використання земельних часток (паїв:)

Підбиваючи підсумок свого витсупу, Юлія Василівна зазначила, що з метою збільшення надходжень до місцевого бюджету за рахунок легалізації найманої праці та доходів громадян, зокрема які здійснюють діяльність в аграрному секторі економіки, необхідно працювати по таких стратегічних напрямах роботи по контролю за дотриманням законодавства суб’єктами господарювання та громадянами:

- контроль за виплатою реальної заробітної плати працівникам, зайнятим у сільському господарстві на всіх етапах виробництва;

- виявлення підприємств, що мають заборгованість до бюджетів усіх рівнів, заборгованість із виплати заробітної плати, а також джерел та резервів забезпечення погашення ними зазначеної заборгованості;

- виявлення та легалізації праці найманих працівників;

- недопущення нарахування та виплати доходів у вигляді дивідендів засновникам сільськогосподарських підприємств (фермерських господарств) без утримання та сплати до бюджету ПДФО та військового збору;

- виявлення та залучення до декларування осіб, які надають послуги як громадянам, так і суб’єктам господарювання по обробітку землі та комбайнуванню власною сільськогосподарською технікою;

- виявлення осіб, що обробляють земельні ділянки понад обсяги, передбачені для ведення особистого селянського господарства (понад 2,0 га відповідно до Закону України від 15 березня 2003 року №742-ІV) для залучення їх до декларування доходів з подальшою сплатою податків до місцевого бюджету;

- контроль за повнотою та своєчасністю виплати орендної плати орендодавцям земельних часток (паїв) та сплати відповідних платежів до бюджету;

- проведення інвентаризації сільськогосподарських земель в розрізі призначення і стану використання (рілля, перелоги, багаторічні насадження, сіножаті, (пасовища), суб’єктів господарювання (юридичні особи, фізичні особи – підприємці, громадяни), виявлення фактів використання земель без правовстановлюючих документів та не за цільовим призначенням.

Доповнила виступ з даного питання начальник Маньківського відділу обслуговування громадян Уманського об’єднаного управління пенсійного фонду України Олена Лазба-Чемінава.

Щодо роботи комісії з питань погашення заборгованості заробітної плати (грошового забезпечення ), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат доповіла начальник управління соціального захисту населення райдержадміністрації Людмила Загородна. Вона повідомила, що у 2016 році проведена відповідна робота з питань погашення заборгованості із заробітної плати, зокрема відбулось 4 засідання тимчасової комісії, на яких заслуховувались керівники підприємств-боржників.

Відрадно, що в 2016 році і на сьогодні заборгованість із заробітної плати по бюджетних організаціях і установах відсутня. Проте, згідно статистичних даних, станом на 01.01.2017 сума заборгованості із заробітної плати по району становила 1703,3 тис.грн, що на 210 тис.грн більше порівняно до початку 2016 року. А вже станом на 01.02.2017 заборгованість із заробітної плати становить 1816,6 тис.грн, тобто збільшилась на 113,3 тис.грн в порівнянні до 01.01.2017.

 Зокрема на підприємстві-банкрутові ДП «Іваньківський цукровий завод» борг по зарплаті на 01.02.2017 становить 1749,4 тис.грн (більше на 46,1 тис.грн до початку року). Завод знаходиться в стані банкрутства з 11.12.2009, але до 2015 року здійснював господарську діяльність в співпраці з інвестором. Своєрідною «дорожною картою» погашення заборгованої заробітної плати є затвердження дирекцією підприємства графіка існуючої заборгованості. Згідно листа керівництва заводу від 09.02.2017 №01-10/15 на сьогодні неможливо розробити графік повного погашення заборгованості з виплати заробітної плати в зв’язку з відсутністю фінансування підприємства з Державного агентства резерву України, куди неодноразово надсидались листи від підприємства та державних органів влади району з пропозицією виведення заводу з підпорядкування Держрезерву України та передачу в інші структури. За період з квітня 2016 року по січень 2017 року за рахунок коштів поворотної фінансової допомоги від товаровиробників (ПП «Северин», ТОВ «Кищенці») вдалося дещо зменшити заборгованість по заробітній плати на суму 570,0 тис.грн.  22 лютого 2017 року рішенням Господарського суду надано дозвіл на реалізацію майна заводу, яке не бере участі у виробництві, на загальну суму близько 800,0 тис.грн.

До обговорення даного питання долучився директор Державного підприємства «Іваньківський цукровий завод» Іван Бевз. Він запевнив, що майно заводу збережене, і додав, що єдиний вихід зберегти завод - це введення його з підпорядкування Держрезерву України та передача його місцевим товаровиробникам, якіб інвестували кошти у його діяльність та розвиток.

З цього приводу Людмила Іванівна зазначила, що 23 лютого 2017 року відбулося засідання тимчасової комісії обласної державної адміністрації з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, де розглядалось питання щодо шляхів виходу підприємства з існуючої ситуації та заслуховувався директор заводу. Зокрема, необхідна постанова Кабінету Міністрів України для виведення заводу з Держрезерву України як стратегічного об’єкту і передачу його Мінагрополітики (краще Мінекономрозвитку). Потрібен одразу план санації, щоб завод перейшов до інвесторів інакше майно розпродадуть кредитори.

Наприкінці виступу Людмила Загородна зауважила, що борг по заробітній платі станом на 01.02.2017 знову виник на економічно активному підприємстві філії «Маньківський райавтодор» в сумі 67,2 тис.грн (на початок року заборгованість була відсутня). Через несвоєчасне надходження коштів за виконані роботи від вищестоящої організації ДП «Черкаський облавтодор» заробітна плата працівникам виплачується з місячним запізненням. Впливу районні служби на ДП «Черкаський облавтодор» не мають, оскільки підприємство зареєстровано як юридична особа на території м. Черкаси та звітує в обласне управління статистики.

Людмила Іванівна додала, що в 2016 році заборгованості з пенсій, стипендій та інших соціальних виплат в районі не було. А тому дане питання на засіданнях комісії не розглядалось. В 2017 році робота комісії щодо контролю за виплатою заробітної плати в районі продовжується. Тільки спільними зусиллями членів комісії та у співпраці з сільськими та селищними головами можливо покращити стан справ з зазначених питань.

З усіх вищезазначених питань головою райдержадміністрації дано відповідні доручення з урахуванням усіх пропозицій та доповнень членів колегії.