наверх ⇑

Порядок оформлення субсидій: докладно у запитаннях та відповідях

Про основні зміни в оформленні субсидій розповідає Наталія Бацай , начальник відділу соціальних допомог управління соціального захисту населення.

- Наталіє Вікторівно, які основні зміни передбачає постанова?

- Для призначення субсидії громадяни декларуватимуть лише вид отриманого ними доходу та найменування організації, де отримують дохід. Відомості про доходи надаватимуть структурні підрозділи з питань соціального захисту населення ДФС, Пенсійний фонд України, фонд соціального страхування, вищі навчальні заклади. Раніше, тобто з 1 травня 2015 року, звертаючись за призначенням субсидії, громадяни змушені були зазначати у декларації розмір своїх доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб.

-Тобто, за помилки у деклараціях людей вже не будуть штрафувати?

- Так. Скасовано норму, згідно з якою надмірно отриману з вини громадян субсидію вони повертали ними у подвійному розмірі. Тепер, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, -- надання субсидії припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. Суму субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання документів з недостовірними відомостями або неповідомлення про будь-які зміни, громадянин повертає на вимогу органу, що призначив субсидію.

- За який термін враховуватимуть доходи, призначаючи субсидії? Адже і тут є зміни...

- Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, а для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - на основі річного доходу осіб за попередній календарний рік. За бажанням громадян, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначатиметься на основі середньомісячного (за три місяці, що передують місяцю, з якого призначають субсидію) сукупного доходу осіб, а не за шість місяців, як було з 1 травня. Але після подання довідок про доходи таких осіб за зазначений період за формами, затвердженими Мінсоцполітики. Розмір пенсійної виплати враховуватимуть за місяць, що передує місяцю, з якого призначають субсидію.

- Які ще нововведення?

- До сукупного доходу не включатимуть: частину допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частину допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, одноразову винагороду жінкам, котрим присвоєно почесне звання України "Мати-героїня", сплачені особою аліменти, доходи від розміщення депозитів. А також - грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складів, які беруть безпосередню участь в АТО, допомогу громадських та благодійних організацій, допомогу на поховання, одноразову допомогу, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності.

- Це всі зміни?

-  Ні. На запит органів соціального захисту інформація надається, зокрема, про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб - житлово-експлуатаційними організаціями або іншими органами, що визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; у сільській місцевості - сільськими (селищними) радами; органами самоорганізації населення. У разі неподання на запит структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у встановлені терміни відомостей про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб для призначення субсидії використовують дані, вказані у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за її призначенням. Однак у разі отримання за запитом уточненої інформації про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, забезпечення громадян житловою площею та комунальними послугами здійснюватиметься перерахунок субсидії у межах встановленого терміну її призначення без звернення громадян.

- Чи усім споживачам потрібно заповнювати нові бланки декларації?

- Ні, не всім, оскільки на опалювальний період тим громадянам, які зверталися до органів соціального захисту до 1 вересня 2015 року, або яким на наступний період автоматично (без звернень громадян) призначали субсидію, її перерахунок на опалювальний період проводитимуть без звернень громадян. Якщо громадянин звернувся за призначенням субсидії у неопалювальний сезон і в цей період розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надають відповідно до законодавства, не перевищує обсягу визначеного Кабміном обов'язкового відсотка платежу, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення розраховує розмір субсидії на початку опалювального сезону без додаткового звернення громадянина після отримання за запитом відповідних відомостей. Нагадаю, що субсидія розраховуватиметься: на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня; на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня.