наверх ⇑

Стан формування об’єднаних територіальних громад в Україні та районі

На початок року в Україні було сформовано 366 об’єднаних територіальних громад, 47 громад приєдналися весною після проведення перших місцевих виборів. Окрім того багато інших громад сьогодні вже розпочали процес об’єднання. Так станом на 12.05.2017 в Україні було 47 новоутворених громад, у яких проведено вибори, 61 сформована громада, які вже очікували на рішення ЦВК про призначення перших виборів та 79 громад перебували у процесі об’єднання. На кінець липня кількість громад, по яких облдержадміністрації надіслали звернення до ЦВК зросла до 163 та 90 громад завершують процес формування об’єднаної громади.

До складу 163 об’єднаних територіальних громад, звернення щодо яких знаходяться на розгляді Центральної виборчої комісії увійшли 722 місцеві ради.

Найбільше таких об’єднаних громад у Дніпропетровській області - 19, Полтавській – 14, Чернігівській та Черкаській – по 12, Волинській - 11, Херсонській – 10, Вінницькій та Сумській – по 9, Житомирській - 8, Кіровоградській та Одеській областях – по 7 громад.

Із 90 громад - на фінальних стадіях завершення процесу об’єднання:

  • по 9 ОТГ облдержадміністрації готують звернення до ЦВК,
  • 53 ОТГ приймають остаточні рішення про об’єднання,
  • 28 ОТГ чекають на висновок ОДА.

Держава надає підтримку об’єднаним територіальним громадам, зокрема у питаннях відновлення та розбудови інфраструктури їх територій. На ці цілі у Державному бюджеті на 2017 рік передбачено 1,5 млрд грн. Кошти спрямують на розвиток інфраструктури 366 об’єднаних громад, створених у 2015-2016 роках.

Об’єднані громади дещо активізували роботу з підготовки проектних заявок на проекти, що можуть фінансуватися за рахунок субвенції на розвиток інфраструктури ОТГ.  25 липня Комісія при Мінрегіоні розглянула 229 заявок, що надійшли від 48 громад 17 областей України, схвалено  205 заявок на проекти, загальна вартість яких складає 185,7 млн грн. Решту заявок направлено громадам на доопрацювання. На попередніх засіданнях Комісія схвалила 119 заявок на проекти, спрямовані на розвиток інфраструктури ОТГ, на загальну суму 118 млн грн.

Відповідно до перспективного плану формування територій громад у районі пропонується створення трьох територіальних громад: Маньківська об’єднана територіальна громада, Буцька об’єднана територіальна громада, Іваньківська об’єднана територіальна громада.

Громада с. Іваньки активно розпочала вивчати інформаційну базу, процес та досвід уже створених громад лише на початку весни цього року. Головою, депутатами та активом села проведена оперативна і масштабна робота щодо інформування населення за участі фахівців райдержадміністрації, широкого обговорення добровільного об’єднання Іваньківської територіальної громади жителями села та проведення перемовин з суміжними громадами. Тому результатом спільної роботи стало прийняття уже у липні рішень Іваньківською, Березівською та Крачківською сільськими радами про добровільне об’єднання територіальних громад. Спільною робочою групою підготовлено пакет документів згідно чинного законодавства та передано до облдержадміністрації. Процес об’єднання Іваньківської територіальної громади від ініціювання до прийняття рішення тривав лише 60 днів. На сьогодні звернення Черкаської обласної державної адміністрації щодо призначення перших виборів знаходиться на розгляді Центральної виборчої комісії.

Процес об’єднання Буцької громади розпочався значно раніше ще у 2016 році. У селищі Буки жителі підтримали ініціативу добровільного об’єднання, проте частина суміжних сіл, що мали увійти до громади не прийняли пропозицію, інші відклали остаточне рішення щоб мати можливість ширше вивчити дане питання.

Зважаючи на стрімку динаміку процесу об’єднання в Україні, зміни у законодавстві, переваги та особливості добровільного об’єднання, у селах, які згідно перспективного плану мають увійти до Буцької об’єднаної громади розпочато повторне обговорення пропозиції об’єднання у громаду з центром у смт Буки. Так обговорення добровільного об’єднання у Буцьку територіальну громаду проведене на зборах уповноважених у с. Багва, с. Русалівка, с. Кути та с. Кислин; на черзі обговорення у селах Кривець та Попівка. З метою ширшого інформування населення та надання відповідей на актуальні для жителів запитання на зборах проводиться інформаційний захід щодо процесу добровільного об’єднання за участю голови райдержадміністрації І. Віштака, фахівців райдержадміністрації, голови смт Буки О. Власюк та ініціативної групи Буцької громади.