наверх ⇑

Відбулась нарада по питанню добровільного об’єднання територіальних громад Маньківського району

20 вересня 2016 року в залі засідань районної державної адміністрації голова райдержадміністрації Ігор Віштак провів нараду з сільськими та селищними головами щодо активізації процесу добровільного об’єднання територіальних громад у районі. У нараді також взяли участь голова районної ради Володимир Вовк, заступник голови райдержадміністрації Олег Філіпчак, керівники окремих структурних підрозділів райдержадміністрації, а також  запрошені представники із Тальнівської райдержадміністрації - заступник голови Тальнівської районної державної адміністрації Тетяна Півторак та головний спеціаліст відділу інформаційної політики, зв’язків із ЗМІ та суспільно-політичних питань апарату Тальнівської районної державної адміністрації Цибулько Андрій.

На початку наради до присутніх звернувся голова райдержадміністрації Ігор Віштак: «Децентралізація, тобто, насамперед, передача значних повноважень та бюджетів від державних органів органам місцевого самоврядування, має на меті надати якомога більше повноважень тим органам, які знаходяться ближче до людей і де такі повноваження можна реалізовувати найуспішніше. Але головну роль тут відіграє бажання і спроможність громади користуватися наданими їй повноваженнями. Президент України неодноразово наголошував, що децентралізація - одне з основних завдань, що сьогодні стоять перед владою.» - зазначив Ігор Анатолійович.

Присутніх було поінформовано про перші послідовні етапи процесу об’єднання, що передбачені Законом України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», зокрема, щодо необхідності прийняття рішення сесією сільської ради «Про затвердження Порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного об’єднання територіальних громад», прийняття розпорядження сільським головою «Про ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад сіл» та проведення відповідних громадських обговорень.

Заступник голови Тальнівської районної державної адміністрації Тетяна Півторак поділилась досвідом та описала послідовність перебігу добровільного об’єднання територіальних громад у  Тальнівському районі. Процес добровільного об’єднання територіальних громад у Тальнівському районі розпочався із інформаційно-роз’яснювальної роботи. При райдержадміністрації була створена робоча група, що розпочала розрахунки та обговорення різних моделей об’єднання територіальних громад району. Були розглянуті 3 моделі: формування 7, 5 та 1 громади.  Інформація щодо моделювання, перспектив добровільного об’єднання громад доводилась до відома сільських голів та періодично висвітлювалась у ЗМІ; з метою інформування населення члени робочої групи були присутні на зборах громадян сіл Тальнівського району та надавали консультації і відповіді на запитання жителів щодо добровільного об’єднання громад. У 2016 році у Тальнівському районі сформовано модель із двох громад. У громадах сіл проведене вивчення, обговорення та прийняті відповідними радами рішення про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад, сформовано спільні робочі групи, якими проведено необхідну роботу та передані відповідні документи щодо добровільного об’єднання територіальних громад у Тальнівському районі до райдержадміністрації.

В обговоренні даного питання взяли участь всі учасники наради, які озвучили своє бачення і пропозиції щодо об’єднання громад. Всі присутні зійшлися на тому, що найважливішим пріоритетом повинен бути не кількісний, а якісний показник об´єднання громад. Головна цінність – це люди, які повинні після процесу децентралізації отримати належний рівень низки важливих послуг, зокрема, у сфері освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального господарства, а не нові проблеми. Тому необхідно все детально продумувати, прораховувати і виважено підходити до процесу створення об´єднаних громад, щоб вони дійсно були спроможними забезпечити своїм жителям належний рівень життя.

Сільські та селищні голови мали можливість отримати відповіді на питання, зокрема щодо фінансового забезпечення, медичного обслуговування, функціонування мережі закладів освіти та культури після утворення територіальних громад.