наверх ⇑

Як виготовляються поштові марки?

Історія сучасних українських марок розпочалася з березня 1992 року. З 1994 року українські поштові марки виготовляються на ДП «Поліграфічний комбінат «Україна» з виготовлення цінних паперів».

Марки друкують на машинах німецького концерну КВА, яких на комбінаті - дві. Техніка відносно нова (2005 та 2008 рр.), продуктивність - до 9 тис. аркушів на годину (!) або 720 тис. одиниць стандартних марок. Обслуговують машину друкар, помічник друкаря і приймальник.

Папір для марок замовляють в Англії. З одного боку - клей, з Іншого - "крейдований папір". Використовуються різні ступені захисту: ультрафіолет, мІкротекст тощо.

Собівартість виробництва марок залежить від тиражу, складності виконання, перфорації, захисту тощо.

Після друку аркуші відправляють у відділ перфорації. Неправильна перфорація на марці вважається браком.

Після перфорації марки розрізають і передають на контроль, кожен лист вручну оглядається на наявність дефектів (щоб оглянути стопку з 500 аркушів потрібно близько 15 хв.). Після перевірки на кожній пачці контролер ставить свій підпис І печатку.

Завершальний етап: марки перераховують, упаковують і відправляють в експедицію готової продукції, звідки їх забирає Укрпошта.

Якими бувають марки?

Марки - це поштові гроші. Вони бувають двох видів: стандартні, які випускаються багатомільйонними тиражами І використовуються для оплати письмової кореспонденції, та художні, - є предметом колекціонування. Останні також виконують функцію платіжного засобу, але мають різні форми, розміри і художнє оформлення. На цьому ринку між поштовими адміністраціями різних країн існує конкуренція, яка особливо відчувається під час проведення філателістичних конкурсів. До речі, Укрпошта неодноразово здобувала призові місця на таких конкурсах.

Поштові марки може випускати тільки Укрпошта?

Укрпошта - єдине підприємство на території України, яке має виключне право на видання та введення в обіг поштових марок, маркованих конвертів і карток (знаків поштової оплати). Це регламентовано Законом України "Про поштовий зв'язок".

Хто вирішує, які марки випускати?

Такі функції покладені на Редакційно-художню раду з питань видання поштових марок, маркованих конвертів і карток в Україні. До складу Ради входять художники, Історики, представники музеїв, Інституту національної пам'яті, філателісти, представники ПК "Україна" і Укрпошти. Тематичний план з випуску поштових марок готується завчасно, в першому кварталі 2018 року вже сформований план на 2019 рік.

Як формується план?

Тематичні плани випуску поштових марок формуються на основі пропозицій, які надходять в Укрпошту від приватних осіб, міністерств, підприємств, органів державної і місцевої влад, музеїв, Інститутів, бібліотек тощо. В середньому розглядається 100-150 пропозицій. Всі пропозиції, що надійшли, аналізуються за кількома критеріями: масштабність події, чи відповідає пропозиція вимогам Положення про знаки поштової оплати, чи випускалася поштова продукція на аналогічну тему у попередні роки...

Річний план випуску марок в середньому містить близько 50 сюжетів, які повинні відображати різні сфери життя країни: І культуру, і спорт, і туризм, і промисловість, і Історію, і, звичайно, дитячу тематику. Вартість марок повинна бути такою, щоб для українського філателіста сума річного комплекту марок була доступною. Це є одним з головних законів розвитку філателії в будь-якій країні. Наразі вартість річного комплекту варіюється в межах 500 грн.

Протягом року план може зазнавати невеликих змін, адже деякі події Укрпошта не залишає без уваги (наприклад, перемоги наших біатлоністок або шахісток на міжнародних змаганнях).

Скільки марок випускається на рік?

У 2017 році введено в обіг 53 сюжети художніх поштових марок і блоків та 105 сюжетів конвертів і листівок.

Оскільки є люди, які бажають мати поштову марку із власним зображенням або логотипом компанії, Укрпошта пропонує ексклюзивний продукт - "Власна марка". Такі марки одночасно є і оригінальним подарунком, і можуть бути використані для оплати письмової кореспонденції. Наприклад, Гарік Корогодський, випускаючи книгу "Як витратити мільйон, якого немає", замовив лімітовану партію спеціальних марок для листівок, що були вкладені в середину книги.

Що таке поштові марки з літерними номіналами?

Використовуючи досвід інших країн, був випущений новий випуск стандартних поштових марок з літерними номіналами. Це дозволило, в першу чергу, зменшити необхідну для наклеювання кількість марок на конверті (відтепер нема потреби клеїти на міжнародні листи величезну їх кількість). Також це сприяло оптимізації витрат підприємства на виготовлення марок та трудовитрат (як клієнтів, так і операторів) на їх наклеювання.