наверх ⇑

Зміни у призначенні державних соціальних допомог з 1 липня 2020 року

Кабінет міністрів України 22 липня 2020 року ухвалив постанову “Деякі питання виплати державної соціальної допомоги”, якою удосконалено принципи та підходи до призначення та надання державних соціальних допомог.

Рішення уряду має на меті унормувати перерахунок соціальних виплат для окремих категорій осіб і посилити адресність і спростити доступ в оформленні соціальної допомоги, яка є на сьогодні в Україні.

Новою постановою встановлено порядок перерахунку допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, а саме з 2 прожиткових мінімумів до 2,5. На дітей з інвалідністю - до 3,5 прожиткових мінімумів. Перерахунок проведено з 1 січня 2020 року.

Також рішенням Кабінету міністрів затверджено новий порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. Основним принципом надання допомоги визначено об'єктивність отримання низьких доходів, або відсутність доходів у непрацюючих працездатних членів сім’ї.

Право на допомогу малозабезпеченим сім'ям мають працездатні особи, які здійснюють догляд за дітьми до досягнення ними 3-річного або 6-річного віку, хворими дітьми, яким не встановлено інвалідність, за особами з інвалідністю 1-2 групи, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, особи, які надають соціальні послуги з догляду.

Інші працездатні особи з малозабезпечених сімей або мають працювати, і тоді сім»я матиме право на допомогу, або перебувати в центрі зайнятості.

Також передбачено стимулюючий механізми для виходу малозабезпеченої сім’ї, в якій є непрацюючі працездатні особи, зі стану бідності.

Постановою встановлено єдиний порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сімей для усіх видів соціальної допомоги та житлових субсидій, тобто тих видів соціальної підтримки, які надаються в залежності від доходу сім’ї. Нововведення – житлові субсидії та пільги отримані в готівкою враховуються до сукупного доході сім»ї, яка звертається за допомогою. Також при призначенні допомог врахувується майновий стан сім’ї.

В цьому порядку  удосконалено механізми взаємодії органів влади та органів місцевого самоврядування, запроваджено обмін інформацією між ДПС, Пенсійним фондом, скасовано необхідність надання додаткових довідок про доходи від заявників.

Крім того, при розрахунку доходу враховується розмір чистої заробітної плати, тобто буде включена сума доходу без податку на доходи фізичних осіб.

Спрощено процедуру звернення громадян за отриманням допомоги, зокрема це можна буде зробити через портал “Дія” або центри надання адміністративних послуг.

Удосконадено порядки надання таких видів держдопомоги, як тимчасова державна допомога на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, допомога на дітей, які виховуються в багатодітних сім’ях, допомога малозабезпеченим сім'ям, допомога одиноким матерям.

До 1 липня 2020 року розмір державної соцдопомоги на дитину з усіма підвищеннями та надбавками становив в середньому 115% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. З 1 липня 2020 року розмір такої допомоги становитиме 130% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становитЬ 2416 грн, від 6 до 18 років - 3 013 грн.

Постанова набирає чинності з 1 липня 2020 року.