наверх ⇑

Право на вільний вибір лікаря

Про що: 

Ви прописані (зареєстровані) в одному місті, а проживаєте в іншому. Ви захворіли і Вам необхідно отримати лікарняний. Ви звертаєтесь до місцевої поліклініки, а з Вас, як з пацієнтів з іногородньої пропискою вимагають сплатити «добровільне» пожертвування. Знайома ситуація? Дізнайтеся: як уникнути незаконних поборів та отримати належне лікування.

Перше, що необхідно зробити, щоб обслуговуватися в поліклініці за місцем проживання, а не реєстрації, - це написати письмову заяву на ім'я головного лікаря з проханням поставити Вас на облік за місцем фактичного проживання.  Як правило, у лікарнях є бланки таких заяв. У заяві можете послатися на ст. 38 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», де передбачено Ваше право на вільний вибір лікаря і лікарського закладу.

« Стаття 38. Вибір лікаря і закладу охорони здоров'я

Кожний пацієнт, який досяг чотирнадцяти років і який звернувся за наданням йому медичної допомоги, має право на вільний вибір лікаря, якщо останній може запропонувати свої послуги, та вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій.

Кожний пацієнт має право, коли це виправдано його станом, бути прийнятим у будь-якому закладі охорони здоров'я за своїм вибором, якщо цей заклад має можливість забезпечити відповідне лікування.»

Заяву Ви можете подати головному лікарю або в реєстратуру поліклініки. Після отримання узгодження на цій заяві, Вам повинен бути призначений сімейний лікар і оформлена картка. Така процедура реєстрації є абсолютно безкоштовна.

Якщо ж Вам відмовляють надати медичну допомогу, Ви можете нагадати (усно чи письмово) адміністрації поліклініки про кримінальну відповідальність за відмову у наданні медичної допомоги (ст. 139 Кримінального Кодексу України).

« Стаття 139. Ненадання допомоги хворому медичним працівником

1. Ненадання без поважних причин допомоги хворому медичним працівником, який зобов'язаний, згідно з установленими правилами, надати таку допомогу, якщо йому завідомо відомо, що це може мати тяжкі наслідки для хворого, - карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або громадськими роботами на строк до двохсот годин, або виправними роботами на строк до двох років. ​...»

Стосовно «благодійних» пожертв слід знати наступне:

Перш за все, пам’ятайте, що благодійні пожертви – це добровільна матеріальна допомога і саме Ви вирішуєте, надавати її чи ні. Будь-яка вимога з боку поліклініки незаконна. Робити благодійні пожертви чи ні  – це Ваше індивідуальне рішення, а будь-яке вимагання розцінюється як кримінальний злочин.

Однак, якщо від Вас все-таки вимагають гроші, можна поскаржитись до правоохоронних органів. Ви маєте право подати заяву із зазначенням конкретних фактів вимагання коштів. На підставі такої заяви можуть порушити кримінальну справу.

Як повідомити про корупцію Ви можете дізнатись тут.

Якщо Ви незадоволені обслуговуванням Вашим дільничним лікарем, Ви маєте право поскаржитись до головного лікаря (усно або у письмовому вигляді). Якщо письмово – необхідно зареєструвати Вашу скаргу в приймальні або в канцелярії/реєстратурі. У скарзі в довільній формі необхідно зазначити причини незадоволення, прикласти відповідні документальні докази (за наявності), свідчення свідків та просити зміни Вам дільничного лікаря.

На таку скаргу обов'язково повинна бути реакція.

Якщо немає відповіді на Вашу скаргу, Ви маєте право звернутись до управління охорони здоров'я при місцевій адміністрації Вашого регіону або до міліції.

Якщо Вам завдано серйозну моральну чи матеріальну шкоду, Ви маєте право подати позов до суду з вимогою отримати компенсацію.

У нагоді Вам може стати допомога громадських організацій або безкоштовного адвоката (якщо Ви відноситесь до пільговиків), які спеціалізуються на наданні безкоштовної юридичної або консультативної допомоги, та які представляють інтереси громадян у судах. Про отримання безкоштовної допомоги адвоката можете дізнатися тут. 

З переліком правозахисних організацій Ви можете ознайомитись тут.