наверх ⇑

Як отримати свідоцтво про народження та смерть мешканцям непідконтрольної території: міфи та реальність

Однією з найбільш розповсюджених правових проблем, яку переживають мешканці непідконтрольної Уряду України території Донецької та Луганської областей, є отримання свідоцтв про народження або смерть українського зразка.
Відповідно до спільної заяви Кластера з питань захисту в Україні з нагоди зустрічі між Україною та Європейським Союзом у рамках Діалогу з прав людини, лише п'ята частина дітей, народжених за період 2014 – 2017 рр. у непідконтрольній частині Донбасу та в Криму, отримали українські свідоцтва про народження. Однією з причин, чому молоді батьки не поспішають реєструвати дитину відповідно до українського законодавства, є міф, що процедура реєстрації складна та довготривала. Подібна ситуація і з реєстрацією фактів смерті. Отже, сьогодні ми спробуємо розвінчати цей міф.
Як виглядає процедура реєстрації фактів народження та смерті, що сталися на непідконтрольній Уряду України території? 24 лютого 2018 року набув чинності Закон України «Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях в Донецькій та Луганській областях». Серед населення та засобів масової інформації він також відомий як Закон про деокупацію Донбасу. Цей нормативний акт передбачає визнання законними документи, що видані «де-факто» владою та підтверджують факт народження або смерті осіб на непідконтрольних Уряду України територіях Донецької та Луганської областей. Однак на практиці органи реєстрації актів цивільного стану (РАЦСи) продовжують відмовляти в реєстрації цих фактів. Тому судова процедура встановлення фактів народження та смерті залишається єдиним засобом для отримання відповідних свідоцтв.
Із цією процедурою зможе впоратися кожен. Достатньо зробити декілька простих кроків:
1. Звернутися до будь-якого зручного органу РАЦС на підконтрольній Уряду України території з документами, що підтверджують факт народження або смерті, щоб отримати письмову відмову.
2. Завантажити бланк заяви про встановлення факту народження або смерті (https://drive.google.com/…/1kXC4OPmcPjZPc2GP6HsKmSxE-…/view…https://drive.google.com/…/1U7OQwct66DYTDn9uJDjzABP3m…/view…) та заповнити його.
Важливо враховувати такі моменти:
- заява подається до суду в двох однакових примірниках (тобто до суду подається дві заяви та два комплекти доданих документів). Такі документи повинні бути власноруч завірені заявником написом: «З оригіналом згідно» із зазначенням дати завірення, прізвища, імені, по батькові та підписом заявника;
- у якості зацікавленої сторони в заяві необхідно зазначити РАЦС, який видав відмову в реєстрації народження або смерті;
- подавати такі заяви можуть лише родичі новонародженого або померлого, а також їхні законні представники.
ВАЖЛИВО! У разі укладання шлюбу на непідконтрольній Уряду України території або проживання пари в «громадянському» шлюбі, такі особи не вважаються родичами та не можуть звертатися до суду. У цьому випадку спочатку необхідно встановити факт родинного зв'язку в судовому порядку.
3. Судовий збір у таких заявах сплачувати не потрібно! У Перехідних положеннях Закону про деокупацію міститься норма, що звільняє від сплати судового збору заявників у таких справах. Відповідне формулювання про звільнення від сплати судового збору вже міститься в бланку заяви.
4. До якого суду звернутися? Заяву про встановлення факту народження можна подавати до будь-якого суду за межами непідконтрольної території. Проте заява про встановлення факту смерті подається або до суду за місцем паспортної реєстрації, або до суду за місцем реєстрації внутрішньо переміщеної особи (ВПО). Інформацію про те, які суди можуть розглядати справи замість судів, що лишилися на непідконтрольній Уряду України території, можна знайти за посиланням: http://pravo.ua/images/news/docs/rozporiadzhennia.pdf 
5. Які документи додати до заяви про встановлення факту народження або смерті? До суду необхідно подати максимальну кількість документів, що підтверджують факт народження або смерті. У першу чергу, суди вимагають надання медичного свідоцтва про народження або смерть (форми № 103/о та № 106/о). Можна надати як оригінал/дублікат свідоцтва, так і його копію. До заяви про встановлення факту смерті також можна додати документи про надання місця на цвинтарі, угоду та чеки на сплату послуг поховання, фото могили тощо. Щодо заяви про встановлення факту народження, то належними доказами будуть копії документів з обмінної карти вагітної, медичні документи дитини, фото вагітної жінки та/або матері з дитиною на руках.
6. Що робити після подання заяви до суду? Справи про встановлення таких фактів розглядаються судами достатньо швидко. Заявник має змогу або брати участь у судовому засіданні (про час і дату якого його повідомить співробітник суду), або подати заяву про розгляд справи без його участі. Після отримання рішення суду необхідно знову звернутися до РАЦСу та одержати свідоцтво українського зразка.
Якщо заявники будуть дотримуватися цих простих правил, вони зможуть самостійно, без допомоги юриста, зареєструвати факти народження/смерті, що виникли на непідконтрольній Уряду України території.

Консультацію та правову допомогу щодо реєстрації фактів народження та смерті, а також з інших питань щодо прав ВПО та осіб, що постраждали внаслідок конфлікту, можна отримати в центрах правової допомоги Норвезької ради у справах біженців, що знаходяться за адресами: смт Станиця Луганська, вул. Центральна, 30; м. Краматорськ, вул. Катеринича, 13; м. Сєвєродонецьк, вул. Федоренка, 10 або за телефоном «гарячої» лінії: 0 800 302 007 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).

Інформування, консультування та правова допомога на Facebook: https://www.facebook.com/ua.nrc.no.

Усі послуги Норвезької ради у справах біженців надаються безкоштовно.

Стаття підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. За зміст публікації відповідальність несе виключно NRC, та вона жодною мірою не відображає офіційну точку зору Європейського Союзу.