Голова черкаської ОДА про особливості третьої черги мобілізації
Юрій Ткаченко: «Українські чоловіки повинні стати пліч-о-пліч на захист рідної землі»
Президент України Петро Порошенко 21липня підписав закон «Про часткову мобілізацію», затверджений парламентом. Фактично з минулого тижня на Черкащині розпочалась третя хвиля мобілізації. Про її особливості розповів голова Черкаської обласної державної адміністрації Юрій Ткаченко.
- В чому полягає необхідність третьої черги мобілізації?
– У ході АТО настає переломний момент – українські сили практично взяли в ополчення терористів. За останні півтори місяці підконтрольна бойовикам територія зменшилася більш ніж у 2,5 рази. Водночас, Росія продовжує нарощувати угрупування своїх військ на кордоні з Україною - на півночі та сході і з боку кримського півострова. Продовжуються зрежисовані Кремлем провокації.
Завдяки масштабній роботі Президента України світ зрозумів реальну роль Кремля у збройному конфлікті на сході України. Підтримки набувають пропозиції щодо посилення економічного тиску на агресора, а також щодо надання Україні військово-технічної допомоги. Але жодна зовнішня підтримка не допоможе, якщо українські чоловіки не стануть пліч-о-пліч на захист рідної землі.
Третя хвиля мобілізації дасть можливість морально-психологічного перепочинку та відновлення бійців, які вже тривалий час на "передовій". Окрім того, таким бійцям планується надання короткострокові відпустки. Третя черга мобілізації дасть можливість привести у бойовий стан на Черкащині частини бойового забезпечення, посилити державний кордон, наростити сили територіальної оборони, посилити прикриття об’єктів транспортної інфраструктури.
- Які особливості нинішнього етапу мобілізації?
- Загалом у першу чергу мобілізовуватимуть добровольців, не зважаючи на рівень військової підготовки. Не будуть призивати 18-річних юнаків, не придатних до служби за висновком лікарської комісії, єдиних годувальників з малозабезпечених сімей.
Жоден мобілізований не поїде у зону військових дій без попередньої бойової підготовки, яка триває мінімум 15 діб.
- Скільки осіб з Черкащини буде призвано під час третьої хвилі?
- Близько 500 осіб.За двома попередніми хвилями на Черкащині призвано майже 1,5 тисячі чоловіків. Утім, не всі вони виконують завдання у зоні АТО.
- Це реально для Черкащини?
- Абсолютно. На обліку у військкоматах області знаходиться близько 100 тисяч військовозобов’язаних. До того ж вже зараз є чимала кількість бажаючих їхати на схід, як серед добровольців, так і серед військовозобов’язаних. Працівники черкаських військкоматів розповідають, що служити у військових частинах виявляли бажання навіть жінки. Безумовно, війна згуртувала український народ, підняла бойовий дух. Люди розуміють, якщо не зупинити кремлівську агресію на сході, то завтра проросійські бойовики, чеченські, осетинські та інші найманці, російські вояки прийдуть до наших домівок.
- Як буде оплачуватись робота мобілізованих? Чи буде відрізнятись розмір зарплати у бійців, які служать у зоні АТО?
- Якщо людина працює і вирішила мобілізуватись, то за нею протягом року на місці роботи зберігається середньомісячна заробітна плата. Разом з тим будуть виплачуватись кошти на військовій службі. Військовослужбовцям, які беруть участь в АТО, виплачуватиметься премія у розмірі 100% грошового місячного забезпечення. Час перебування на військовій службі враховується до їх страхового стажу, стажу роботи, а також до стажу державної служби.Усі учасники АТО отримають статус учасника бойових дій. Це визначає Закон "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", до якого були внесені зміни.
- Чи спроможні Збройні сили України забезпечити мобілізованих під час третьої хвилі призову, адже зараз наші військові в зоні АТО відчувають нестачу амуніції, зброї, медпрепаратів?
- Насправді, за останні місяці українська армія відроджується з руїн – як психологічно, так і матеріально. Рівень оснащеності та озброєння українських військових значно зріс. Кількість бронежилетів з часу початку АТО зросла у 3,5 рази, забезпеченість ними досягнула 70 %.Звичайно, у забезпеченості матеріально-технічними засобами взяла участь громада. Так черкаськими підприємцями, підприємствами і небайдужими людьми було зібрано понад 13 мільйонів гривень, які дали змогу придбати засоби захисту, тепловізори, прилади нічного бачення та інші необхідні речі. Депутати черкаської обласної ради всіляко сприяють підтримці військових.
Проте і держава робить все можливе для забезпечення української армії: налагоджене вітчизняне виробництво бронежилетів «Корсар 4». Закуплено понад 24 тисяч комплектів польового обмундирування, понад 32 тисяч хромових черевиків. Нещодавно бійці Національної гвардії отримали броньовані автомобілі «Кугуар». У військових таборах створено запаси продовольства, бійці забезпечуються сухими пайками. Звичайно, виникають проблеми з доставкою їжі, проте вони миттєво вирішуються.