Умови звільнення від оподаткування волонтерської діяльності
Умови звільнення від оподаткування волонтерської діяльності
Представники ГУ ДФС у Черкаській області та волонтери Черкащини під час Всеукраїнського семінару-форуму «Волонтерська діяльність в Україні» обговорили актуальні питання щодо здійснення волонтерської допомоги в Україні. Волонтерський рух Черкащини на форумі представили Оксана Циганок (Центр допомоги армії), Володимир Рябчич (ГО «Громадський БлокПост»), Олександр Халамейдик (ГО «Воїни АТО Черкащини»), Лариса Когут (БФ «Час Надії») та Оксана Сьобко (ТВ ВГО «АППУ у Черкаській області»).
Під час заходу, який відбувся у режимі відеоселектору з усіма регіонами України, фахівці ДФС роз’яснили порядок включення до Реєстру волонтерів АТО, особливості подання звітності та сплату податків волонтерами.
Так, зокрема, відповідно до діючого законодавства платники податків, які здійснюють волонтерську діяльність, звільняються від оподаткування. Основними умовами такого звільнення є включення до Реєстру волонтерів АТО та цільове використання отриманої благодійної допомоги на користь окремих категорій громадян.
Право на отримання неоподатковуваної благодійної допомоги мають учасники бойових дій АТО, масових акцій громадського протесту, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження (під час акцій, які тривали з 21 листопада по 28 лютого 2014 року та 2 травня 2014 року в Одесі), члени їх сімей, фізичні особи, які мешкають або мешкали на території проведення АТО або в Автономній Республіці Крим та були вимушені залишити такі місця проживання.
Благодійні кошти, які акумульовані волонтерами на рахунках та передані на цільове використання, не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Враховуючи це, волонтери не повинні декларувати такі отримані доходи в податковій декларації про майновий стан і доходи, а отже – і подавати таку декларацію.
Водночас, за словами фахівців Служби, якщо до ДФС будуть надходити скарги щодо неправомірного використання благодійних коштів, діяльність відповідних волонтерів буде перевірятися.
Підтвердженням факту понесення витрат волонтером при придбанні матеріальних цінностей та послуг у юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців є наявність первинних документів, до яких, зокрема, (але не виключно) відноситься договір, платіжне доручення, касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, накладна, акт прийому-передачі тощо.
Факт придбання матеріальних цінностей у фізичних осіб повинен бути зафіксований у письмовому вигляді та підписаний сторонами, який підтверджує факт придбання товару та понесені грошові витрати волонтера.
Надання допомоги отримувачу благодійної допомоги може здійснюватися як безпосередньо фізичним особам, так і через уповноважені органи. Підтвердженням факту надання такої допомоги фізичним особам є документ, складений у письмовому вигляді, зокрема, але не виключно, акт прийому-передачі.
Під час семінару фахівці ДФС також зазначили, що до Реєстру волонтерів АТО включаються лише фізичні особи за заявницьким принципом. У заяві мають бути зазначені категорії фізичних осіб, на користь яких надається благодійна допомога волонтером, та дата початку здійснення діяльності як волонтера АТО. При цьому дата початку такої діяльності не може бути раніше 21 листопада 2013 року та раніше дати відкриття рахунків, призначених для здійснення благодійної діяльності.
Крім того, учасників семінару поінформували про правила митного оформлення та пропуску товарів. Так, зокрема, для оперативного проведення митного контролю гуманітарних вантажів, які надходять в Україну, на митницях ДФС організовано роботу «гарячої лінії». Нагадуємо номери телефонів «гарячої лінії» в Черкаській області: (0472) 45-29-32, 32-84-91.
За інформацією Головного управління ДФС у Черкаській області