наверх ⇑

Про хід проведення весняно-польових робіт в агропромисловому комплексі району

В районі сільськогосподарські підприємства всі  активно долучилися до  весняно-польових робіт.

Цьогорічна, абсолютно нетипова для минулих років, весна поставила наших сільськогосподарських товаровиробників перед складними умовами дуже пізнього відновлення весняної вегетації. Оптимальні терміни посіву ярих культур – пшениці, ячменю, гороху, що висіваються першими, дещо змістились.

Із врахуванням пізнього відновлення вегетації, посів необхідно буде провести дуже швидко. Тому аграрії Маньківщини активно долучилися до посіву ранніх зернових культур. Посів ярих культур необхідно  буде здійснити сільськогосподарським підприємствам  на загальній площі  близько 34 тис.га.

В прогнозованій структурі посівних площ  по всіх категоріях господарств  у 2018 році   зернові культури становлять 49,7%, що менше в порівнянні з минулим роком на 1,4%, ярі зернові та зернобобові  культури  займають 28,2 %, що більше на 2,7 в порівнянні з минулим роком, технічні культури 30,7%, що більше  на 1,4% в порівнянні з минулим роком, кормові – 7,6%, що більше на 1,4 % в порівнянні з минулим роком, та 4,5 % в структурі становлять овочі і картопля, що більше на 3,9% в порівнянні з минулим роком.

На сьогодні усіма категоріями господарств посіяно: 685 га гороху, що становить 85,6% до запланованих площ посіву, 3390 га ярого ячменю – 78,5%,  1120 га цукрового буряку – 145,5%, вівса 30 га – 100%, ярої пшениці 100 га – 100%, кукурудзи на зерно 2260 га – 21,1%, ярого ріпаку 100 га – 100%, соняшнику 5820 га – 54,6%, картоплі – 965 га – 46%, овочів 272 га – 63,3%, кормових культур 1585 га – 36,3%.

Активно здійснюється підготовка грунту під посів ярих культур.

Під урожай 2018 року усіма категоріями господарств було  посіяно 12 тис. га озимих зернових культур,  2,4 тис. га озимого ріпаку, 1,3 тис. га зайнято багаторічними травами.

 

Також сільськогосподарські товаровиробники продовжують повторне підживлення озимих культур, оскільки перше підживлення озимини було проведено на всіх площах посіву в повному обсязі.

Проте, проблем є багато і самих різних. Тут і дефіцит обігових коштів, і зношеність наявної сільськогосподарської техніки, і високі ціни на паливно-мастильні матеріали та мінеральні добрива.

         Станом на сьогодні сільськогосподарські підприємства забезпечені мінеральними добривами на 92,6% до потреби.

         Рівень матеріально технічного -забезпечення дозволяє провести комплекс весняно – польових робіт 2018 року в повному обсязі відповідно до прогнозу.

Для організованого і якісного проведення цих робіт в розпорядженні сільськогосподарських товаровиробників  нараховується: 412 тракторів, в тому числі іноземних виробників –75 шт.,  культиваторів – 268  шт., плугів – 226 шт.,  комбінованих ґрунтообробних агрегатів – 24 шт; сівалок – 242 шт., в тому числі зернових – 228 шт.та інші технічні засоби. Підготовка матеріально-технічних засобів до весняно-польових робіт 2018 року та накопичення ПММ проводилася активніше, в порівняні до попереднього періоду минулого року.

         Якісне проведення намічених заходів в сільськогосподарських підприємствах передбачало заготівлю насіння ярих зернових культур, зокрема  закупівлю насіння   кукурудзи в кількості  – 260,4 тонн,, соняшнику – 63,9 тонн, цукрових буряків – 924 п. одиниць та  насіння інших культур, закупівлю  90,54 тонн засобів захисту рослин , зокрема інсектицидів -16,4 тонн, гербіцидів – 52,0 тонн, протравників – 0,84 тонн, фунгіцидів – 21,3 тонн,  7990  тонн мінеральних добрив ( у фізичній вазі), 785  тонн дизельного палива(є в наявності 550 тонни або 70,1 %), бензину-280 тонн, (закуплено 194 тонни – 69,3 %), масла -47 тонн (придбано -34  тонни 72,3 %).

Тому для виконання повного обсягу комплексу весняно-польових робіт, згідно розрахунку-прогнозу, лише сільськогосподарськими підприємствами необхідно використати 377,7 млн. грн., що більше в порівнянні з минулим роком на  12,8 %.

Щороку в законі про держбюджет визначаються види державних цільових програм на підтримку підприємств АПК та суми витрат на них.

  Так, усього у держбюджеті-2018 на фінансування витрат Міністерства аграрної політики, у тому числі витрат на держпідтримку сільгосптоваровиробників, передбачено більше 14,1 млрд грн. Для порівняння: торік на ці потреби було виділено майже 9,5 млн грн. Причому, як і в минулі роки, підтримка може надаватся як на безповоротній, так і на поворотній (надання кредитів) основі.

  Так, у поточному році планується більше підтримувати фермерські господарства і тваринництво.

 До кожної бюджетної програми держпідтримки Кабмін  затверджує порядки надання, отримання та використання бюджетних коштів. У них же наводиться і перелік умов, у разі дотримання яких сільгосптоваровиробники можуть отримати державну допомогу.

Загальними умовами майже всіх програм є те, що на допомогу від держави не можуть розраховувати сільгоспвиробники:

які мають заборгованість зі сплати податків та зборів;

яких визнано банкрутами чи щодо яких порушено справу про банкрутство;

які перебувають у стадії ліквідації;

у яких раніше було виявлено факти незаконного одержання та/або нецільового використання бюджетних коштів.

Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінагрополітики. Міністерство розподіляє кошти між розпорядниками нижчого рівня: зазвичай це головні управління (департаменти) агропромислового розвитку облдержадміністрацій.

Фінансова підтримка заходів в АПК шляхом здешевлення кредитів.

Ця програма полягає у наданні суб’єктам господарювання АПК коштів на часткову компенсацію відсоткової ставки за залученими у національній валюті банківськими кредитами. Порядок використання коштів за програмою здешевлення кредитів затверджено постановою КМУ від 25.04.15 р. № 300.

Фінансова підтримка розвитку ФГ.

У 2018 році із держбюджету виділено доволі значну суму на підтримку ФГ. До речі, у минулому році зовсім не було передбачено коштів для надання безповоротної фіндопомоги фермерам (кошти надавалися тільки на поворотній основі).

Порядок використання коштів держбюджету для надання підтримки ФГ затверджено постановою КМУ від 25.08.04 р. № 1102. Цим документом передбачено підтримку фермерів як на поворотній, так і на безповоротній основі. Розпорядником призначених фермерам бюджетних коштів є Український державний фонд підтримки фермерських господарств.

Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників.

Держдопомога за цією програмою призначена для СГ, які займаються виноградарством, садівництвом і хмелярством, незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, для компенсації здійснених ними у поточному бюджетному році витрат. Порядок використання коштів держбюджету за цією програмою затверджено постановою КМУ від 15.07.05 р. № 587 (далі – Порядок № 587).

Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників.

Під цю програму підпадає бюджетна дотація для розвитку сільгосптоваровиробників та стимулювання виробництва сільгосппродукції, що встановлена ст. 161 Закону від 24.06.04 р. № 1877-IV «Про державну підтримку сільського господарства України». У 2018 році на цю програму виділено 945 млн грн., що майже у 5 разів менше, ніж у 2017-му.

До речі, торік ця програма включала також часткову компенсацію вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва (п. 3 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки сільськогосподарських товаровиробників у 2017 році, затвердженого постановою КМУ від 08.02.17 р. № 77).

 

Начальник управління

агропромислового та економічного

розвитку райдержадміністрації                             Т.Д. Гетьман