наверх ⇑

Сьогодення аграрної Маньківщини

У поточному році господарствами району забезпечено формування необхідних продовольчих балансів та сировинних ресурсів і, що дуже важливо, збережено темпи зростання виробництва сільськогосподарської продукції.

Уже стало доброю традицією по завершенні осені підсумовувати здобутки трудівників села. Та, мабуть, ніхто інший не заслуговує такого незаперечного права на загальну вдячність, такої глибокої шани за свою працю, як трудівники села – господарі землі, «золоті руки», праця яких завжди була джерелом добробуту працелюбного народу України, основою процвітання української нації.

Сьогодні аграрна Маньківщина – це великотоварні господарства, фермери, землевласники – одноосібники, які зуміли за складних погодних умов вчасно зорати, засіяти та зібрати непоганий урожай.

 В обробітку сільськогосподарських підприємств усіх форм власності перебуває близько 57,6 тис. га ріллі.  Працює в районі  понад 160 агроформувань, в обробітку яких знаходиться 44,2 тис. га ріллі, що складає 76,7% від загальної кількості.  Товариств з обмеженою відповідальністю – 14, які   мають в обробітку 24 тис.га ріллі, що становить 54,3 % від площі ріллі, селянських фермерських  господарств – 141, обробляють 16,1 тис. га ріллі або 36,4% від площі ріллі, та інші підприємства – 4,1 тис.га ріллі або 9,3%). Площа ріллі, яку обробляють одноосібники становить 2,8 тис. га, або 4,9% від загальної кількості.

В структурі посівних площ у 2018 році зернові та зернобобові культури становили близько 32 тис.га (55,6%), технічні культури – 15 тис.га (26 %), кормові культури - 4,4 тис. га (7,6%), овочі та картопля -  3 тис. га ( 5,2%) та  3,2 тис.га (5,6%) становили чисті та сидеральні пари.

Цього року при середній урожайності 60 ц/га зібрано понад 181 тис. тонн зернових та зернобобових культур. Маємо урожай озимої пшениці – 50,3 ц/га, озимого ячменю – 43,5 ц/га, ярого ячменю  – 33,5 ц/га, гороху – 23 ц/га, кукурудзи – 94,5 ц/га. По району середня  урожайність соняшнику становить 31 ц/га, сої –     26 ц/га, озимого ріпаку – 30,5 ц/га, гречки – 15 ц/га, цукрового буряку – 650 ц/га.

Хочеться відмітити , що в районі збережено буряківництво. Вирощуванням цукрових коренів, нажаль, в цьому році займались лише ТОВ «Дзензелівське»,   ТОВ «Кищенці» та ТОВ «ДУКРА агро».  

Заслуговують на увагу в напрямку розвитку садівництва ТОВ «Дзензелівське» та ФГ «Червона калина-С».

В районі нарощується виробництво овочів та картоплі. Зосереджено воно  в основному в селах Харківка, Кищенці та Роги.

Під урожай 2019 року господарствами району засіяно біля 11,2 тис. га озимих зернових та 3,6 тис. га озимого ріпаку.

Важливим чинником забезпечення населення повноцінними продуктами харчування є ефективний розвиток галузі тваринництва. Вітчизняне тваринництво на сьогоднішній день представляє собою важливу галузь національної економіки, яка забезпечує задоволення потреб населення в продуктах харчування і переробну промисловість в сировині, створення необхідних державних резервів тваринницької продукції, сприяє інтенсивному використанню земельних ресурсів. На даний час у  районі тваринництвом займаються дев’ять  господарств.

Станом на 1 листопада 2018 року у сільськогосподарських підприємствах району чисельність поголів’я великої рогатої худоби становить 6439 гол. (що складає 106,6 % до відповідного періоду 2017 року). Нараховується поголів’я корів  – 2923 гол., свиней – 79 гол., овець – 133 гол., кролів – 42,2 тис. гол., що відповідно становить 104,5 %; 24,7 %; 103,9 % і 99,2 % до рівня минулого року.

За 10 місяців 2018 року сільськогосподарськими підприємствами району реалізовано 8077 ц м’яса.  У загальній структурі реалізації м'ясо кролів становить 42,2 %, яловичини – 57,7 %, свинини – 0,1 %.

Аналіз стану розвитку тваринництва свідчить про те, що за останні роки в сільськогосподарських підприємствах спостерігається підвищення продуктивності дійного стада. По району за 10 місяців 2018 року вироблено     18670 т молока, що становить 107,0 % до відповідного періоду 2017 року. Показник виробництва молока на 100 га сільськогосподарських угідь підвищився на 71,3 ц та становить 1001,8 ц.

Середній надій молока від однієї корови (яка була в наявності на початок року) збільшився  на 5,4 % і становить 6689 кг. Найвищі надої молока на фуражну корову мають сільськогосподарські підприємства району: ТОВ «Кищенці», ТОВ «Дзензелівське», СФГ «Пащенка».

Молоко екстра ґатунку з ферм ТОВ «Дзензелівське» та ТОВ «Кищенці» реалізується на ТМ «Молокія» (ПрАТ "Тернопільський молокозавод") для виготовлення молочної продукції, яка відповідно надходить в торгівельну мережу району.

З початку року підприємства, які займаються виробництвом молока, отримали  коштів більше 2,1 млн грн з державного бюджету для підтримки галузі тваринництва та до закінчення року ще отримають дотації за утримання кожної наявної станом на 1 липня поточного року ідентифікованої та зареєстрованої корови.

З метою підтримки розвитку особистих господарств населення, органами місцевого самоврядування району  (11 сільських та 2 селищних рад) для нарахування дотації до управління агропромислового розвитку Черкаської облдержадміністрації  подано 61 особу, які утримують 114 голів молодняку ВРХ, сума нарахованої дотації по району становить 109,1 тис. гривень. На даний час проводиться перерахування коштів на поточні рахунки фізичних осіб, які мають право на отримання дотації за молодняк ВРХ станом на 01.09.2018 року. 

По району (без ОТГ) укладено 10,4 тис. договорів оренди земельних часток (паїв) на площу орендованих земель 27,5 тис. га. На сьогодні землекористувачами виплачено орендної плати всього на суму  82,2 млн. грн, що становить 85% від нарахованого. В середньому по району розмір орендної плати становить 9,2 % від нормативної грошової оцінки земель.

Створення сприятливого інвестиційного клімату є одним із основних пріоритетів розвитку аграрної сфери. На території району працює 5 підприємств із залученням іноземних інвестицій з них: ТОВ «Кищенці», ТОВ «Багва», ТОВ «ДУКРА агро», ТОВ «Чорна Кам’янка» та ТОВ «Підприємство з іноземними інвестиціями «Буцький завод продтоварів». Обсяг прямих іноземних інвестицій, внесених підприємствами в економіку району становить 4458,0 тис. дол. США.

В економіку району капітальних інвестицій щороку залучається  більше        200 млн. грн, основна частка з них – власні та залучені кошти сільськогосподарських підприємств, які використовуються на придбання сучасної техніки і обладнання, будівництво та реконструкцію тваринницьких приміщень.

В 2018 році у районі продовжується реалізація проекту «Реконструкція з розширенням існуючої молочної ферми до 4421 голови для виробництва молока та вирощування телиць за межами с. Добра» ТОВ «Кищенці». Підприємством уже завершено роботи по будівництву доїльно-молочного блоку «карусель» на 80 місць та продовжуються роботи по будівництву стійла для утримання худоби (ІІІ черга будівництва). В СФГ «Пащенка» проводиться будівництво навісу для           200 гол. корів загальною площею 3096 кв. м, СФГ «Петровіт» проводиться реконструкція молочно-товарної ферми на 200 гол., ФГ «Червона Калина-С» збудовано сховище для зберігання фруктів місткістю до 250 тонн та інше.

Окрім інвестування у розширення власного виробництва товаровиробники району залучають власні кошти на розвиток територій, покращення матеріально-технічної бази соціальних закладів та об’єктів інфраструктури у населених пунктах,  беруть участь у фінансуванні культурно-масових заходів та заходів з відзначення пам’ятних дат, надають допомогу щодо ремонту автомобільних доріг та їх утриманню у зимовий період. Всього у 2018 році на зазначені цілі товаровиробниками надано більше 1,5 млн грн.