наверх ⇑

Інформація щодо виконання заходів районної комплексної програми "Турбота на 2014-2020 роки"

Соціальний захист населення – одна з головних функцій держави, яка має виконуватись завжди і за будь-яких обставин на користь тих громадян, у житті яких виникли проблеми. Турбота про людей, які перебувають у складних життєвих обставинах – один з основних напрямів державної політики у сфері соціального захисту населення.

Районна комплексна програма "Турбота" на 2014-2020 роки, затверджена рішенням районної ради від 26.12.2013 року № 29-3/VI та розроблена з метою посилення уваги суспільства до потреб ветеранів, осіб з інвалідністю, одиноких непрацездатних громадян, внутрішньо переміщених осіб, пенсіонерів, забезпечення їх належного соціального захисту. В основу програми покладені пропозиції, надані структурними підрозділами районної державної адміністрації постійною комісією ради з питань охорони здоров'я, освіти, культури, соціального захисту  населення, засобів масової інформації, молодіжної політики та спорту, громадськими організаціями ветеранів та осіб з інвалідністю.

Головне завдання програми є підвищення рівня життя ветеранів війни та праці, осіб з інвалідністю, забезпечення їх соціальними послугами шляхом посилення соціальних гарантій.

Дія програми поширюється на 10119 жителів району, в  тому числі:

- 856 ветеранів війни,

 - 2884 ветеранів праці,

 - 2007 осіб з інвалідністю,

152 осіб з  інвалідністю внаслідок війни, 

123 дітей-інвалідів,

2963 дітей війни

140 осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС 1 та 2 категорії.

209 внутрішньо переміщених осіб.

Фінансове забезпечення Програми, як і передбачалося, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, місцевих бюджетів у межах видатків по відповідних галузях, коштів підприємств, установ, організацій, залучених в установленому порядку та інших джерел, не заборонених законодавством.

Органи виконавчої влади та  місцевого самоврядування в тісній співпраці з громадськими організаціями проводять роботу, спрямовану на забезпечення соціальних, економічних, правових гарантій у сфері соціального захисту ветеранів війни, осіб з інвалідністю та малозабезпечених громадян.

Програма складається з 5 розділів:

1.Поліпшення соціально-побутового обслуговування ветеранів війни та праці, одиноких непрацездатних громадян та інших соціально вразливих верств населення.

2.Медичне обслуговування та оздоровлення

3.Вирішення питань соціального захисту осіб з інвалідністю

4.Культура, відпочинок, фізкультура і спорт

5.Соціальний захист малозабезпечених громадян, багатодітних і неповних сімей.

Розділи Програми вміщають 71 захід, над виконанням яких працюють  організації району:  Центр соціальних служб для сім'ї, та молоді, центральна районна лікарня, районна організація ветеранів,  сільські та селищні ради, Маньківська районна філія Черкаського обласного центру  зайнятості, Уманський відділ обслуговування громадян управління обслуговування громадян Пенсійного фонду України  в Черкаській області, управління: фінансове та соціального захисту населення районної державної адміністрації, відділи:  освіти та культури  районної державної адміністрації.

За період 2014-2018 років згідно заходів зазначної програми оздоровлювалися діти, які прибули із Східних областей України, придбавалися санаторно-курортні путівки, забезпечувались безкоштовними ліками ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС, надавалась матеріальна допомога жителям району,  внутрішньо переміщеним особам, надавалась одноразова грошова допомога членам сім»ї загиблих в ході проведення масових акцій громадського протесту та в антитерористичній операції, виплачувалась щомісячна стипендія особі, якій встановлено статус реабілітованого, виплачувались довічні стипендії учасникам бойових дій Другої Світової війни, яким виповнилося  90 і більше років, забезпечувався пільговий проїзд, послуги зв»язку.

За період 2018 року з районного бюджету на виконання заходів програми виділені кошти в сумі 187,0 тис. грн., зокрема: 95,9 тис. грн. – на компенсацію пільг з оплати зв»язку, 20,5 тис. грн. – на оздоровлення громадян віднесених до категорії 1, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, 30 тис. грн. - на відшкодування витрат за перевезення пільгових категорій громадян залізничним транспортом в приміському сполученні, на статутну діяльність районної організації ветеранів – 40,7 тис.грн.

За даними сільських та селищних рад в 2018 році на виконання заходів зазначеної програми спрямовано 1 млн 454 тис. грн.,  зокрема 277,6 тис. грн. сільські та селищні ради спрямували на відшкодування від перевезень пільгових категорій громадян; 55,5 тис. грн. – на придбання оздоровчих путівок  пільговим категоріям громадян та їх дітям; 9 тис. грн. – на виплату коштів родичам померлих громадян працездатного віку; 591,7 тис. грн. – на виплату матеріальної допомоги;  12 тис. грн. – на придбання продуктових наборів; 49,7 тис. грн. – на послуги зв»язку для пільгової категорії громадян; 3 тис. грн. – на придбання канцелярських товарів та на оплату праці соціальних робітників територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) району – 455,9 тис. грн. Проаналізувавши зазначену інформацію слід відмітити, що найбільшу матеріальну допомогу жителям сіл та селищ району надали: Іваньківська сільська рада – 220,6 тис. грн., Кищенецька – 93 тис. грн. та Вікторівська – 53,9 тис.грн. Особливо слід зазначити, що лише Молодецька сільська рада уже на протязі десятиріччя виплачує  стипендію 2 учасникам бойових дій Другої Світової війни по 200 грн щомісячно, за період 2018 року виплачено коштів на суму 2200 грн.

З метою поліпшення соціально-побутового обслуговування ветеранів війни та праці, одиноких непрацездатних громадян постійно проводиться обстеження матеріально-побутових умов проживання вказаної категорії громадян. За результатами обстежень надається необхідна матеріальна та соціально-побутова допомога. За період 2018 року за рахунок коштів районного бюджету матеріальну допомогу надано 44 жителям району на загальну суму 115,4 тис.грн, в т.ч. 4 учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей на загальну суму 53,5 тис.грн, за рахунок коштів державного бюджету матеріальну допомогу отримали 17 жителів району на загальну  суму 11,9 тис. грн.

Організовується відвідування осіб вдома, яким виповнилось 90 і більше років.

В жовтні 2018 року посадовими особами органів виконавчої влади та місцевого самоврядування відвідано жителів району, яким виповнилося 90 і більше років. Зокрема за рахунок коштів районного бюджету найстарішій жительці району Шевченко Уляні Олександрівні, особі з інвалідністю внаслідок війни, жительці села Молодецьке придбано та вручено цінний подарунок вартістю 485 грн та 30  90-річним особам вручені продуктові набори вартістю по 150 грн на загальну суму 4,5 тис. грн.  

Щорічно виплачується  компенсація ветеранам війни на тверде паливо та скраплений газ. З початку 2018 року отримали компенсацію на тверде паливо 158 осіб на 267,9 тис.грн.,  на скраплений газ 160 особам  на 27,1 тис. грн.

Отримують компенсацію за надані соціальні  послуги  ветеранам  війни та праці, особам з інвалідністю, дітям війни відповідно до Закону України "Про соціальні послуги" 35 осіб на суму 71,1 тис. грн.  Соціальні послуги потребуючим надають також волонтери. Великий внесок в добротворчу роботу вносять  організації, підприємці, фермерські господарства.

 Потребують обслуговування відділеннями  територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Маньківського району  1351 одиноких, малозабезпечених, непрацездатних громадян. З них 1119 особам надаються різні види соціальних послуг, зокрема обслуговуються відділенням соціальної допомоги вдома – 633 особи, відділенням денного перебування - 472 особи У Буцькому стаціонарному відділенні територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) району проживає 14 одиноких громадян похилого віку та осіб з інвалідністю.

Згідно обстеження,  осіб, які не в змозі забезпечити свою життєдіяльність,  за їх згодою влаштовано на постійне  проживання  до будинків-інтернатів – в 2018 році  2 осіб, до Буцького стаціонарного відділення - 7 осіб.

З метою соціальної підтримки пенсіонерів та їх адаптації після виходу на заслужений відпочинок організована робота відділення денного перебування у селищі Маньківка та у трьох селах району. При відділенні функціонує Університет III віку, мета діяльності якого – соціальна адаптація, оволодіння новими знаннями і навичками, зміцнення здоров»я та розвитку фізичної активності, розширення кола спілкування за інтересами. На даний час слухачами Університету III віку є 60 осіб, які виявили бажання навчатися на чотирьох факультетах: «Дім. Сад. Город» (Іваньки), кулінарне мистецтво (Дзензелівка), історико-краєзнавчий (Маньківка) та літературна світлиця (Крачківка).

З метою організації дозвілля та відпочинку пенсіонерів об’єднано в гуртки за інтересами: «Перегортаючи сторінки», «Пісня – душа моя…», «Побутового танцю «Закаблуки»», «Вишиванка», «Шахи, шашки, доміно», «Господарочка», «Майстриня», «Квіти та садівництво», де вони обмінюються досвідом вирощування плодових, овочевих культур та квітів. В  клубі «Пізнай себе і допоможи» працює психолог територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) району, а в «Клубі здорового способу життя» відвідувачі мають змогу займатися фізичними вправами на тренажерах, здобувати навички скандинавської ходьби та плаванням в спортивно – оздоровчому комплексі «Заріччя».

Адміністрація територіального центру завдяки спонсорам розширюють  надання соціальної послуги "соціальна адаптація" з впровадженням інноваційних моделей, у тому числі, організовуються екскурсії по рідному краю.

1 жовтня  у День людей похилого віку для  пенсіонерів Маньківщини організовано концерт,  фотовиставку "Очі одинокої старості", обличчям якої стали мешканці Буцького відділення стаціонарного догляду, танцювальний флешмоб «Моя країна», девіз якого  - «Пенсіонери Маньківщини за мир».  Інформація про проведену роботу постійно висвітлюється на веб-сайті районної державної адміністрації та в районній газеті «Маньківські новини».

Медичне обслуговування ветеранів війни та праці, осіб з інвалідністю здійснюють комунальне некомерційне підприємство «Маньківський центр первинної медико-санітарної допомоги» та Маньківська центральна районна лікарня. Постійна увага приділяється забезпеченню пільгових категорій населення медикаментами, технічними засобами реабілатації та протезно-ортопедичними виробами.

З початку року видано медикаментів по безкоштовних рецептах 24 ветеранам війни на суму 21,6 тис. грн та 44 особам з інвалідністю на загальну суму 63,4 тис. грн., 206 громадянам, які потерпіли внаслідок  Чорнобильскої катастрофи на суму 95,9 тис. грн.

Проводиться пільгове забезпечення ветеранів та осіб з інвалідністю виробами медичного призначення: зубопротезуванням – 11 осіб,  штучними кришталиками -16 осіб. Також 10 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зубопротезовано на суму 9,7 тис. грн..  

На щорічному медичному обстеженні комплексно оглянуто 495 ветеранів війни, з них 266 проліковано стаціонарно. Видано направлення в обласний госпіталь для ветеранів війни 116 ветеранам війни та 6 особам - направлення в республіканський госпіталь ветеранів війни м. Циблі.

Значна увага приділяється вирішенню питань соціального захисту осіб з інвалідністю.

В районі створена  районна організація  "Союз організації інвалідів України", представники якої беруть участь в обстеженні житлово–побутових умов проживання  ветеранів війни та праці.

Значна увага приділяється вирішенню питань соціального захисту осіб з інвалідністю, їх соціальної реабілітації, інтеграції в життя суспільства.

З 2008 року в районі функціонує Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю. На даний час у центрі проходять реабілітацію 43 осіб з інвалідністю. На утримання Центру за січень-жовтень 2018 року з районного бюджету виділені кошти в сумі 468,1 тис.грн.

Забезпечується здобуття освіти за індивідуальною програмою навчання дітьми з інвалідністю. У школах району навчається 40 дітей зазначеної категорії, з них за  індивідуальною програмою - 24 особи. Фізкультурно-оздоровча робота з дітьми проводиться у загальноосвітніх навчальних закладах. Фізичні вправи підбираються з урахуванням індивідуальних фізичних можливостей кожного з них.

За період 2018 року на обліку у  центрі зайнятості  перебувало 65 осіб  з обмеженими фізичними можливостями, з них були працевлаштовані 24 особи, проходили навчання - 6 осіб та 1 особа брала участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру.

Проводиться робота щодо санаторно-курортного оздоровлення пільгових категорій громадян. З початку 2018 року  забезпечено санаторно-курортними послугами 10 ветеранів війни та 13 осіб з інвалідністю. Крім того, за новим механізмом, згідно укладених тристоронніх договорів, оздоровлено 15 осіб з інвалідністю на загальну суму 130,1 тис. грн., з них двох осіб - в санаторії для лікування захворювань хребта та наслідків травми хребта та спинного мозку. Вартість зазначеної санаторно-курортної путівки становить 20,6 тис. грн .

За новим Порядком, згідно укладених договорів з підприємствами-виробниками 31 особу з інвалідністю забезпечено технічними засобами реабілітації та протезно-ортопедичними виробами на загальну суму 335,4 тис. грн.,  зокрема 5 кріслами-колісними.

За січень-листопад 2018 року 48 особам з інвалідністю виплачено грошову компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля або на транспортне обслуговування на суму 18,5 тис. грн.,  виплачено компенсацію за невикористане санаторно-курортне лікування 13 інвалідам війни та  4 особам з інвалідністю на суму 6,9 тис. грн., також 9 родичам померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни виплачено компенсацію на поховання  на загальну суму 14,5 тис. грн.

Створюються необхідні умови для вільного доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями до адміністративних будівель, приміщень, закладів соціального захисту, освіти, охорони здоров’я, культури, культурно-спортивних та культових споруд.

Упродовж багатьох років при Маньківському районному центрі культури та дозвілля ведеться активна робота з людьми похилого віку. Зокрема, веде свою діяльність народний аматорський хоровий колектив ветеранів війни та праці «Джерело». До складу колективу входять люди різних професій та вподобань. 

Більшість учасників хору ветеранів є також активними учасниками і клубу за інтересами «Журавка», до складу якого входять чимало жителів району пенсійного віку. Засідання клубу проводяться раз на місяць. Під час таких зустрічей маньківчани старшого віку мають можливість поспілкуватися у невимушеній обстановці, разом відзначати різноманітні свята. Зокрема, 8 Березня, День матері, День Перемоги, День людей похилого віку, новорічні та різдвяні свята. Під час таких свят учасників клубу «Журавка» вітають представники влади району. А концертні програми традиційно організовують працівники РЦКД, виступи яких учасники засідання завжди сприймають з теплотою і вдячністю, адже у їх виконанні звучать пісні, що нагадують молоді роки. Також, під час засідань  клубу організовуються зустрічі з видатними людьми Маньківського краю, письменниками, поетами, майстрами декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва, проводяться майстер-класи.

Бібліотечні працівники району також організовують різноманітні заходи із залученням людей похилого віку.  Впродовж 2014-2018 років проводилися: літературно-музичні посиденьки «Пісня і праця-дві сили великих», осінні зустрічі «І в 50 і 60 ми серцем завжди молоді», засідання клубу ветеранів війни та праці «Журавка». Також працівниками організовуються книжкові виставки-серпантин «Книги на різний смак», виставки-поради «Юрист консультує»,  інформаційні полиці «Пільги. Компенсації. Допомога».

3  метою  патріотичного виховання молоді, шанобливого ставлення до людей з обмеженими фізичними можливостями, створені  належні умови для проведення загальнорайонних  заходів по відзначенню ювілейних, пам'ятних, державних дат : до Міжнародного дня осіб з інвалідністю у школах проходять виховні години, благодійні заходи;  до Дня Перемоги - зустрічі з ветеранами війни;  постійно працює спеціалізоване формування "Школа волонтерів".

Під супроводом фахівців із соціальної роботи центру соціальних служб сім'ї, дітей та молоді перебувають 14 сімей, які знаходяться  у  складних життєвих обставинах. На даний час в районі здійснюється відвідування 228 сімей з дітьми, які проживають на  території, закріпленими за фахівцями із соціальної роботи.  Протягом 2014-2018 років спостерігається тенденція до збільшення кількості сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах.

З початку року управлінням соціального захисту населення районної державної адміністрації призначено та виплачено державної соціальної допомоги 144 малозабезпеченим сім'ям на суму 5543,8 тис. грн.

На завершення хочу наголосити, що складна соціально-економічна ситуація в країні не дає можливості  забезпечити гідний рівень життя значної частини населення України, а тому є необхідність у виконанні районних програм. Дане питання і надалі буде знаходитись на контролі органів влади та місцевого самоврядування

 

Начальник управління                                  Л.І. Загородна