Санаторно-курортне оздоровлення громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи
Держава гарантує постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи право на безоплатне санаторно-курортне лікування, яке закріплено у ст. 20 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
З метою покращення якості санаторно-курортних послуг та прискорення процедури надання послуг з оздоровлення затверджена постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 № 854 „Деякі питання санаторно-курортного лікування та відпочинку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якою передбачено використання коштів державного бюджету, на забезпечення громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи віднесених до категорії 1, санаторно-курортним лікуванням.
Прийнятий новий Порядок дає можливість цієї категорії громадян обрати заклад санаторно-курортного лікування залежно від власних вподобань (відповідно до профілю захворювання) та пріоритетів. Крім того, Порядком передбачено укладання трьохсторонньої угоди між санаторно-курортним закладом, постраждалою особою та управлінням соціального захисту населення. Гранична вартість путівки при виборі санаторію визначається щороку Мінсоцполітики за погодженням з Мінфіном. У 2020 році розмір компенсаційної виплати санаторно-курортним закладам за оздоровлення постраждалих громадян становить:
– для осіб 1 категорії – 7700,00 грн.;
За бажанням особи, їй можуть бути надані додаткові послуги за умови додаткової оплати послуг за рахунок власних коштів.
Крім права самостійного вибору, також постановою Уряду передбачено ведення окремого обліку постраждалих громадян, які виявили бажання отримати грошову компенсацію замість путівки на санаторно-курортне лікування, та порядок виплати такої компенсації. (Розмір компенсації буде встановлюватися Кабінетом Міністрів України).
Забезпечення путівками здійснюється в межах виділених коштів. Кошти виділяються пропорційно до кількості осіб, що перебувають на обліку для забезпечення санаторно-курортним лікуванням. Міністерством соціальної політики України, враховуючи зазначені розміри вартості путівок, на Маньківський район виділено кошти у сумі 84700,00 грн., що складає лише 50 відсотків від потреби.
Оплата путівок здійснюється органом соціального захисту шляхом безготівкового перерахування коштів санаторно-курортному закладу за надані послуги відповідно до укладеного трьостороннього договору.
В період карантину оздоровлення громадян проводиться лише в санаторно курортних закладах, які погодили гарантійні листи надіслані управлінням соціального захисту.