наверх ⇑

Соціальний захист сімей з дітьми є пріоритетним напрямком державної соціальної політики

У Маньківському районі проживає 210  багатодітних сімей.

З метою підвищення престижу материнства з 2001 року Указом Президента України встановлюється почесне звання «Мати-героїня». Це звання присвоюється жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п’ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку, враховуючи вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім’ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей. У нашому районі почесне звання України «Мати-героїня» присвоєне 18 жінкам. Їм виплачена одноразова винагорода у розмірі  10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

У багатодітних сім’ях батьки й діти забезпечуються відповідними посвідченнями, за якими надається право користуватися низкою пільг. Це 50-відсоткова знижка плати за користування житлом, комунальними послугами та вартості палива; позачергове встановлення квартирних телефонів; 50-відсоткова знижка абонентної плати за користування телефоном. Серед пільг дітям із багатодітних сімей — безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, автобусами приміських і міжміських маршрутів. На обліку в управлінні перебуває 153 багатодітні сім'ї, які отримують пільги на комунальні послуги. З початку року надано пільг  на  177 тис.грн., з них готівкою 89,2 тис, 87,7тис. грн. перераховано на ЄБК.           

Управління соціального захисту населення  районної державної адміністрації надає всебічну допомогу та підтримку соціально вразливим верствам населення. Сім’ї з дітьми отримують різні види допомог: у зв’язку з вагітністю та пологами, при народженні та усиновленні дитини, державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям, допомогу на дітей одиноким матерям.

За 8 міс. 2020 року виплачено допомог:

у зв’язку з вагітністю та пологами 44 сім'ям  на суму 105,4 тис. грн.

при народженні та усиновленні дитини  483 сім'ям на суму 4 млн.750 тис. грн.

державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям  на суму 2 млн.881 тис грн.

допомогу на дітей 205 одиноким матерям на суму 2 млн. 700 тис грн.

З 1 квітня 2019 року запроваджено додатковий механізм соціального захисту багатодітних сімей. Кожна багатодітна сім'я отримує на третю, четверту, п'яту та наступних дітей до 6-ти років щомісячну допомогу від держави у розмірі прожиткового мінімуму на дитину до 6 років. З початку року таку допомогу отримало 154 сім»ї на суму 2 млн. 654 тис грн. Також з 2019 року в Україні запрацював ще один вид соціальної допомоги новоспеченим батькам – «муніципальна няня». Компенсація надається для підтримки батьків, усиновлювачів, опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до 3-х років в розмірі прожиткового мінімуму на дітей до 6-ти років, встановленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня.

У період дії карантину з травня по серпень 2020 року Кабміном було запроваджено соціальну підтримку фізичним особам-підприємцям, в сім'ях яких виховувалось двоє і більше дітей віком до 10 років. Виплата допомоги проводилась щомісячно  у розмірі прожиткового мінімуму згідно вікових категорій на кожну дитину. Державну підтримку отримали 53  сім'ї на 68 дітей на загальну суму 544.4 тис. грн.

Держава піклується про те, щоб діти позбавленні батьківського піклування та діти-сироти виховувалися в сім’ях. На таких дітей опікунам чи піклувальникам виплачується державна соціальна допомога. З початку року виплачено 1 млн.504,4 тис. грн для 32 дітей, які знаходяться під опікою.

Важливе значення у вихованні дітей-сиріт та дітей позбавлених піклування мають сімейні форми виховання. Це прийомні сім’ї та будинки сімейного типу. На дітей, які виховуються в прийомних сім’ях та будинках сімейного типу призначається та виплачується державна соціальна допомога, а батькам-вихователям та прийомним батькам-грошове забезпечення. В 2020 році виплачено 115,7 тис. грн.

У минулому році Мінсоцполітики розроблено програму соціальної медичної реабілітації дітей з інвалідністю до 18 річного віку, якою запроваджено отримання ними оздоровчих та реабілітаційних послуг.  На  кожну дитину з інвалідністю 1 та 2 ступеня обмеження життєдіяльності передбачено 16 тис. грн, 3 ступеня обмеження – 25 тис. грн. В минулому році цією програмою скористались батьки 6 дітей з інвалідністю на суму 65,8 тис. грн. Забезпечувались реабілітаційними послугами діти з інвалідністю на базі Черкаської обласної дитячої лікарні Черкаської обласної ради та ТОВ «Вільний рух» м. Славутич.

В цьому році у зв'язку з пандемією батьки не виявили бажання брати участь у програмі, крім однієї сім»ї, яка планує в жовтні місяці отримати зазначені послуги.

В районі працює Центр комплексної реабілітації осіб з інвалідністю. З початку року надано реабілітаційних послуг 50  дітям.  На утримання установи з районного бюджету використані кошти в сумі 472,4 тис. грн

В 2019 році надавалась матеріальна допомога батькам 3-х дітей з інвалідністю на лікування, в 2020 році – також 3-м батькам дітей з інвалідністю на загальну суму 14,1 тис. грн.

Надається соціальна підтримка сім’ям, які опинилися в складних життєвих обставинах, де виховуються діти. Сім`ї отримують комплексну допомогу для вирішення їх проблем за участі управління соціального захисту населення, районного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді, служби у справах дітей, відділу освіти, в т.ч. шляхом участі начальника управління в роботі комісії з питань захисту прав дітей та ін.

Начальник                               Людмила ЗАГОРОДНА