наверх ⇑

З турботою про людей з інвалідністю

Щороку 3 грудня разом із світовою спільнотою Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю. На долю людей з обмеженими можливостями випали нелегкі випробування, однак вони, долаючи труднощі, проявляють виняткову силу духу і непохитну віру в життя.

Усунення бар'єрів на шляху до самореалізації осіб з особливими потребами, гарантування доступу до гідної освіти і робочих місць на сьогодні є одним із пріоритетних напрямів соціальної політики України.
Наша держава взяла на себе і виконує конкретні зобов’язання щодо матеріального забезпечення осіб з інвалідністю, створення для них гідних умов життя - надала ряд пільг, конституційно гарантувала рівні з іншими громадянами можливості для участі в основних сферах життя суспільства.

Результатом спільної роботи влади, бізнесу та громадських організацій осіб з інвалідністю має стати поступове впровадження європейських стандартів життя для цієї категорії громадян, їх інтеграція у сучасне суспільство.

Для нашого району проблема захисту осіб з інвалідністю набуває особливого значення через постійне зростання їх частки в загальній структурі населення. За останні 5 років в районі чисельність осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю збільшилася з 1000 до 1800 осіб, тому потрібне інше планування житла, облаштування під’їздів, громадського транспорту, інші умови отримання освіти, медичних і культурних послуг, забезпечення роботою…цей перелік, безперечно, можна продовжити, але варто визначити інше – більшість з цих питань державою поступово вирішується.

Передусім – розширено нормативно-правову базу гарантій прав осіб з інвалідністю, згідно якої встановлено для них цілий ряд пільг. Це закони України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні”, “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні”. Цими законами передбачено ряд заходів, спрямованих на поліпшення їх матеріального забезпечення.

Для забезпечення комплексного розв’язання проблем соціального захисту осіб з інвалідністю, в районі розроблено та здійснюється ряд додаткових програм, зокрема “Соціальний захист ветеранів війни, осіб з інвалідністю та малозабезпечених громадян на 2011-2020 роки”, «Турбота на 2014-2020 роки», «Безбар’єрна Маньківщина» та інші.

За останні роки суттєво збільшились бюджетні витрати на соціальні потреби.  Спеціалістами управління соціального захисту населення Маньківської райдержадміністрації проводиться відповідна робота щодо забезпечення належного соціального захисту осіб з інвалідністю. Станом на 01.11.18 на обліку в управлінні перебуває 1941 особа з інвалідністю, в т.ч. 112 дітей з інвалідністю у віці до 18 років, 148 осіб з інвалідністю внаслідок війни, 104 особи, які обмежені в пересуванні та користуються інвалідними візками.  В зв»язку з проведенням антитерористичної операції в східних регіонах України 28 військовослужбовців набули інвалідність, що є важким випробуванням для них та їх родин.  Зважаючи на це, органами виконавчої влади та місцевого самоврядування постійно проводиться обстеження матеріально-побутових умов проживання осіб з інвалідністю, сімей в яких проживає двоє і більше  осіб з інвалідністю, одиноких осіб з інвалідністю, ветеранів війни та дітей з інвалідністю до 18 років. За результатами обстеження потребуючим надається необхідна матеріально-побутова допомога.  Зокрема, на проведення заходів соціальної спрямованості відповідно до районних програм з місцевого бюджету використані кошти в сумі 277 тис. грн.

Проводиться робота щодо санаторно-курортного забезпечення.  За період 2018 року  забезпечено санаторно-курортними послугами 7 осіб з інвалідністю внаслідок війни та 13 осіб з інвалідністю. Крім того, за новим механізмом, згідно укладених тристоронніх договорів, забезпечено санаторно-курортним оздоровленням 15 осіб з інвалідністю на загальну суму 130,1 тис. грн., з них двох осіб - в санаторії для лікування захворювань хребта та наслідків травми хребта та спинного мозку, вартість зазначеної санаторно-курортної путівки становить 20,6 тис. грн .

За новим механізмом, згідно укладених договорів з підприємствами-виробниками, 31 особу з інвалідністю забезпечено технічними засобами реабілітації та протезно-ортопедичними виробами на загальну суму 335,4 тис. грн.,  зокрема 5 кріслами-колісними.

За січень-листопад 2018 року 48 особам з інвалідністю виплачено грошову компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля або на транспортне обслуговування на суму 18,5 тис. грн.,  виплачено компенсацію за невикористане санаторно-курортне лікування 13 інвалідам війни та  4 особам з інвалідністю на суму 6,9 тис. грн., також 9 родичам померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни виплачено компенсацію на поховання  на загальну суму 14,5 тис. грн.

За даними Маньківської центральної районної лікарні за період 2018 року зубопротезовано – 6 осіб з інвалідністю внаслідок війни на суму 4,9 тис. грн., забезпечено медикаментами 6 осіб з інвалідністю внаслідок війни на суму 4,9 тис. грн. та 44 осіб  з інвалідністю від загального захворювання та з дитинства на суму 63,4 тис. грн.

Створюються необхідні умови для вільного доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями до адміністративних будівель, приміщень закладів соціального захисту, освіти, охорони здоров’я, культури, культурно-спортивних та культових споруд. Однак, тільки одиниці будівель, в яких споруджені пандуси, відповідають стандартам (ДБН). Не краща ситуація і в багатьох сільських радах та приватних структурах. Мова йде не тільки про осіб з інвалідністю, а й осіб похилого віку, вагітних жінок та малих дітей.           

В районі вже більше 10 років працює Центр комплексної реабілітації осіб з інвалідністю, який надає послуги особам зазначеної категорії віком до 35 років.

Комплексна реабілітація осіб з інвалідністю включає в себе комплекс медичних, педагогічних, психологічних, технічних та професійних заходів, спрямованих на відновлення порушених функцій організму, подолання фізичних та інтелектуальних вад, набуття знань, умінь, навичок, які б дали змогу особам з інвалідністю інтегруватися в суспільство.

З метою виявлення вад розвитку дитини та її потреб фахівцями центру проводиться обстеження особи з інвалідністю, спілкування з батьками.

Станом на 01.10.18  надано реабілітаційні послуги 58 особам з інвалідністю.

Слід зазначити, що в Центрі комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю надаються послуги масажу та лікувальна фізкультури. Завдячуючи майстерності та наполегливості спеціаліста з масажу, значно покращується стан здоров»я відвідувачів, яким встановлено діагноз дитячий церебральний параліч та які мають патологічні захворювання хребта чи нижніх кінцівок. Батьки дітей, які отримують реабілітаційні послуги, з вдячністю відгукуються про роботу працівників Центру.

3 грудня о 10-00 годині ранку в Центрі комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю відбудеться захід для осіб з інвалідністю, які відвідують Центр.

В територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Маньківського району одиноким особам з інвалідністю надаються соціальні послуги, особливою турботою соціальних робітників оточені особи з інвалідністю, які мають проблеми з пересуванням. 

Переймаючись буденними проблемами необхідно замислюватись над непростою долею людей з вадами здоров'я і не тільки у цей день. Не забувати про тих, хто поруч з нами живе і потребує допомоги та уваги.     

 

 

Начальник управління

соціального захисту населення

Маньківської районної

державної адміністрації                                                      Л.І. Загородна