наверх ⇑

Звіт про роботу управління соціального захисту населення Маньківської райдержадміністрації за 2017 рік

Робота управління соціального захисту населення райдержадміністрації та підвідомчих йому установ спрямована на підвищення рівня життя населення, зменшення масштабів бідності та усунення їх найгостріших проявів, зменшення заборгованості з виплати заробітної плати, підвищення її рівня та підтримки соціально-уразливих верств населення. Основним завданням управління соціального захисту населення райдержадміністрації є забезпечення реалізації державної соціальної політики на території району у сфері соціального захисту населення. 

Соціальні допомоги та пільги

Для якісного та своєчасного обслуговування громадян в управлінні функціонує відділ соціальних допомог. Організація роботи відділу здійснюється за єдиною технологією прийому громадян по макету- графіку за попереднім записом по телефону або безпосередньо в управлінні.

За 2017 рік відділом призначено та профінансовано різних видів допомог на суму 36,7 млн. гривень

У загальній структурі усіх видів соціальної допомоги найбільшу частку – майже 60% – займає допомога сім’ям з дітьми, загальна сума нарахувань якої становить  19,0 млн грн. Заборгованості по виплатах не має.

На обліку у відділі перебуває 365 осіб з інвалідістю, з них  103 дитини з інвалідністю. За звітний період їм виплачено допомог на загальну суму 6998,8 тис.грн., в т.ч. дітям з інвалідістю 2188,0 тис.грн.

У районі створено 2 будинки сімейного типу, де виховується 14 дітей вихованців. У 2017 році нараховано та профінансовано державної соціальної допомоги на дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування та грошового забезпечення батькам-вихователям за надання соціальних послуг на суму 664,1 тис. грн.

З початку проведення антитерористичної операції, до управління соціального захисту населення звернулось 218 сімей - переселенців з Автономної Республіки Крим, Донецької та Луганської областей. Згідно постанови КМУ „Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово – комунальних послуг” № 505 від 01.10.2014 року,  з січня 2017 року по грудень 2017 року отримували допомогу 65 сімей на загальну суму 795,1 тисяч гривень.  Кошти виплачені повністю.

У 2017 році відділ повністю перейшов на нове програмне забезпечення по призначенню житлових субсидій «Житлові субсидії». Протягом звітного року проведено 10 масових перерахунків діючих субсидій у зв»язку з підняттям цін, тарифів, зменшенням соціальних норм, перерахунок на опалювальний та неопалювальний періоди, а це більше 27436 розрахунків.

9000 домогосподарствам району призначено житлову субсидію, а це майже у 1,5 рази більше проти відповідного періоду 2016 року. Нараховано субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на  суму 59575,7тис.грн, відповідно за аналогічний період минулого року – 50289,0 тис. грн. 

1755 сім»ям, в яких відсутній природний газ,  призначено субсидію на придбання твердого палива та скрапленого газу готівкою на суму – 4433,0 тис. грн. Виплачено готівку 1674 домогосподарствам.

В управлінні працює комісія з призначення державних соціальних допомог та пільг. За звітний період проведено 21 засідання, на якому розглянуто 858 звернень щодо призначення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім»ям, призначення (поновлення) пенсій, допомоги на проживання внутрішньо – переміщеним особам.  

З метою економії природних ресурсів, урядом запровадженно  монетизацію частини зекономлених житлових субсидій. На підставі списків надавачів житлово - комунальних послуг 3817 отримувачів субсидій подали заяви на виплату зекономлених коштів. Нараховано та проведено вилату 3807 домогосподарствам на загальну суму 2398,8 тис. гривень.

Управління соціального захисту населення є головним розпорядником коштів щодо надання пільг ветеранам війни та праці, ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, інвалідам армії, пенсіонерам міліції та кримінально-виконавчої системи, громадянам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, працівникам охорони здоров"я, культури, освіти з оплати житлово-комунальних послуг, забезпечення твердим паливом та скрапленим газом, надання послуг електрозв"язку,  пільгове перевезення населення.

На персоніфікованому обліку Єдиного Державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, перебуває 10272 осіб пільгових категорій.

Проводилась щомісячна звірка інформації щодо отриманих пільг окремими категоріями громадян, яку надають організації-надавачі послуг, а саме: ПАТ „Уманьгаз”, Маньківський РЕМ та КП „Комунальник – М”.

За 2017 рік надано пільг на загальну суму 5242,056 тис.грн., з них відшкодовано підприємствам – надавачам послуг – 4640,912     тис.грн

Для одержання пільг на придбання твердого палива в готівковій формі звернулося  367 пільговиків, а для одержання скрапленого газу в готівковій формі – 269 пільговиків. В результаті обробки заяв нараховано та виплачено на придбання твердого палива та скрапленого газу готівкою 601,144 тис.грн.

Протягом 2017 року перевізники ПП «Северин» та ФОП Галабудський І.І. здійснили перевезення окремих категорій громадян на суму 744,193 тис.грн., яку відшкодовано в повному обсязі. Крім цього Шевченківській дирекції залізничних перевезень регіональної Філії „Одеська залізниця” компенсовано 12,180 тис. грн. за перевезення пільгових категорій громадян залізничним транспортом.

Призначено компенсації та допомоги громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи на загальну суму  530,1  тис.грн.

Виділено кошти на медичне обслуговування чорнобильців в сумі 122,5 тис грн: 92,5 тис.грн. на медикаменти та  30,0 тис.грн. на зубопротезування.

Оздоровлено 12 постраждалих громадян внаслідок Чорнобильської катастрофи на загальну суму  63,0  тис.грн

Допомоги,  пільги, компенсації особам з інвалідністю та  ветеранам  війни

Постійно проводиться обстеження матеріально-побутових умов проживання осіб з інвалідністю, сімей в яких проживає двоє і більше осіб з інвалідністю, одиноких осіб з інвалідністю, ветеранів війни та дітей з інвалідністю до 18 років. За результатами обстеження та відповідно до законодавства потребуючим надається необхідна матеріально-побутова допомога. З коштів державного бюджету 25 жителям району  виплачено грошову допомогу на суму 16 236,0 грн. 

Санаторно-курортними путівками, які надійшли з Департаменту соціального захисту населення Черкаської облдержадміністрації, забезпечено 12  ветеранів війни, 4 осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», 19 осіб з інвалідністю та 1 -  з  супровідною особою. За новим механізмом, згідно укладених тристоронніх договорів,  санаторно-курортно оздоровлено 21 особу з інвалідністю та 1- з супровідною особою. Загальна сума коштів, використаних на придбання послуг з оздоровлення становить   184,9 тис.грн. 

Особам з інвалідністю внаслідок війни, від загального захворювання та з дитинства, які перебувають на черзі на забезпечення санаторно-курортною путівкою та за станом здоров»я або з інших причин не оздоровилися в санаторії, виплачується компенсація за невикористане санаторно-курортне лікування. За період 2017 року зазначену компенсацію отримали 20 осіб з інвалідністю на суму 7,1 тис.грн.

В Департаменті соціального захисту населення Черкаської облдержадміністрації на черзі для забезпечення автотранспортом перебуває 60 жителів нашого району, які мають інвалідність. Зазначеним особам виплачено компенсацію на бензин, ремонт, технічне обслуговування автомобіля та на транспортне обслуговування  на суму 20,9 тис. грн.

Відповідно до індивідуальних програм реабілітації  видані направлення на заводи-виробники на виготовлення: 16-ти крісел-колісних, 76-ти протезно-ортопедичних виробів, 12-ти засобів для ходіння, керованих однією рукою, 5-ти засобів для ходіння, керованих обома руками, 6-ти засобів для спілкування, орієнтування та обміну інформацією, 2-х засобів для особистої гігієни та 2-х меблів та оснащень. Відповідно до виданих направлень особам з інвалідністю видано 32 технічні засоби для реабілітації та пересування, з них 5 крісел-колісних.     Всі дані про осіб з інвалідністю, в т.ч і про видані направлення та технічні засоби реабілітації своєчасно вносені до Централізованого банку даних з проблем інвалідності. 

Жителям району, яким встановлено статус ветерана війни та особам, на яких поширюється чинність дії Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня виплачується разова допомога, в розмірах, передбачених для відповідної категорії осіб державним бюджетом України. В 2017 році зазначену виплату одержали 722 ветерани війни на загальну суму 715 тис. грн.

Згідно  заходів соціальної спрямованості районної  програми «Соціальний захист ветеранів війни, осіб з інвалідністю та малозабезпечених громадян на 2011-2020 роки» за рахунок коштів місцевого бюджету:

 - інвалідам по зору 1 та 2 групи  проведено  оплату пільг  за користування    електроенергією та квартирним телефоном  на суму 19,1 тис. грн;

 - 66 жителям району виплачено матеріальну допомогу на суму 122,0 тис. грн.

- виплачено компенсацію 36 особам, які надають соціальні послуги особам, які потребують постійного стороннього догляду – 81,0 тис. грн.;

- до відзначення 31-річниці Чорнобильської катастрофи придбано та вручено 10 ліквідаторам 1 та 2 категорії продуктові набори на загальну суму 2,5 тис. грн;

- до відзначення Дня пам»яті та примирення та 72-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні придбано та вручено 23 набори рушників ветеранам війни на загальну суму 7,8 тис. грн.;

- до відзначення Міжнародного дня захисту дітей придбано та вручено 105 продуктових наборів дітям-інвалідам до 18-річного віку на загальну суму 5,9 тис. грн.

- до відзначення 26-річниці незалежності України учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей придбано та вручено 20 подарункових наборів на загальну суму 9,6 тис. грн.;

- до відзначення Дня захисника України 26 учасникам антитерористичної операції вручено цінні подарунки на суму 23,9 тис.грн;

- до відзначення Міжнародного дня людей з інвалідністю вручено 107 продуктових наборів особам з інвалідністю, які користуються інвалідними візками на загальну суму 6,9 тис. грн.;

- до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС придбано та вручено 25 продуктових наборів ліквідаторам 1 та 2 категорії на загальну суму 4,9 тис. грн.;

- до Дня Святого Миколая, новорічних та різдвяних свят придбано та вручено 108 новорічних подарункових наборів дітям з інвалідністю на загальну суму 9,9 тис. грн.

Всього на проведення заходів соціальної спрямованості витрачені кошти в сумі  308,9 тис. грн.

В підпорядкуванні управління соціального захисту населення знаходиться Центр комплексної реабілітації  для осіб з інвалідністю, в якому  особам з інвалідністю у віці до 35 років  надаються реабілітаційні послуги відповідно до медичних рекомендацій. В штаті  установи затверджено 6,75  штатних одиниць. За період 2017 року   Центром надано послуги 38 дітям з інвалідністю, що значно покращує їх можливість повноцінно адаптуватися в суспільство та покращити стан здоров»я. Також надається психологічна допомога батькам дітей з інвалідністю.

Соціальний  захист учасників антитерористичної операції, героїв Небесної сотні та учасників революції Гідності забезпечується відповідно до діючого законодавства. 

З метою розширення соціальних гарантій в районі прийнято районну комплексну програму щодо медичного, соціального забезпечення, адаптації, психологічної реабілітації, професійної підготовки (перепідготовки) учасників антитерористичної операції, соціального захисту членів їх сімей та вшанування пам»яті загиблих учасників антитерористичної операції на 2015-2017 роки, затверджена рішенням районної ради від 04.06.2015 року № 43-2/VI, яка розроблена в умовах проведення в Україні антитерористичної операції з метою посилення уваги суспільства до потреб учасників антитерористичної операції та членів їх сімей, забезпечення їх належного соціального захисту.

На виконання заходів програми в 2017 році за рахунок коштів сільських та селищних рад виділено матеріальну допомогу 94 учасникам АТО та членам їх сімей на загальну суму 81,8 тис. грн.  З районного бюджету  - 2 особам на суму 7 тис. грн.

Особлива увага приділяється забезпеченню санаторно-курортними путівками  учасників антитерористичної операції. За рахунок коштів державного бюджету забезпечено санаторно курортними послугами 6 учасників бойових дій з числа учасників антитерористичної операції на загальну суму 37,7 тис. грн.. та за рахунок коштів районного бюджету забезпечено 4 учасників бойових дій  на суму 25 200 грн. На умовах співфінансування з обласним бюджетом 2 учасників бойових дій  пролікувалтсь в санаторій «Мошногір»я» на  суму 12 000 грн.

Члена сім'ї загиблого військовослужбовця в березні 2017 року забезпечено санаторно-курортною путівкою в санаторій «Батьківщина».

З метою вирішення питання забезпечення навчанням, перенавчанням та підвищенням кваліфікації учасників антитерористичної операції з державного бюджету в 2017 році виділені кошти в сумі 44,7 тис. грн.  В минулому році 10 військовслужбовців здобули кваліфікацію водія категорії «С», «СЕ» та «В» в «Підприємстві об»єднання громадян Маньківського спортивно-технічнного клубу Товариства сприяння обороні України». Управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації освоєно 27,8 тис. грн. На даний час 4 військовослужбовці продовжують  навчатися.

Трьом особам з інвалідністю, які за медичними рекомендаціями потребували технічних та інших засобів реабілітації видано направлення на  забезпечення. Засоби реабілітації жителі району отримали, вартість їх становить 554,3 тис. грн. 

З  коштів районного бюджету в 2016 році надано цільову допомогу на придбання автомобіля в сумі 184 тис. грн. військовослужбовцю, в якого ампутовано обидві ноги. За рахунок наданої цільової допомоги та власних коштів він придбав автомобіль   DAEWOO GENTRA.   

Виплачено одноразову грошову допомогу члену сім’ї особи, смерть якої пов’язана з участю в масових акціях громадського протесту, у 200-кратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня 2017 року в розмірі 320 тис.грн. та одноразову грошову допомогу особі, яка отримала легкі тілесні ушкодження, побої, мордування під час участі у масових акціях громадського протесту в сумі 48 тис.грн.. Також зазначеній  особі призначена та виплачується  щомісячна дерхавна соціальна допомога.

Забезпечення належного соціального захисту осіб з інвалідністю та ветеранів війни є пріоритетним завданням  спеціалістів.    

Відділ контролю

Контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, допомоги на дітей одиноким матерям,  субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива,  компенсації за надання соціальних послуг, допомоги по догляду за престарілою особою та інвалідом І групи або інвалідом внаслідок психічного розладу, інших соціальних виплат здійснюється відділом контролю управління соціального захисту населення. 

Протягом 2017 року перевірено 7318 особових справ одержувачів різних видів соціальних допомог. Всі виплати призначено згідно чинного законодавства, порушень не виявлено. Проте, при перевірці достовірності документів, поданих для призначення соціальних допомог, виявлено 12 випадків неповної або недостовірної інформації про доходи та майновий стан отримувачів допомог на суму 19 547,0 грн., які повернено до державного бюджету.

Значна увага приділялася перевірці цільового використання допомоги при народженні дитини. Спільно з фахівцями Центру соціальних служб для сім»ї, дітей та молоді, перевірено 233 сім»ї з дітьми до трьохрічного віку, які отримують допомогу при народженні дитини. В результаті перевірки виявлено три випадки нецільового використання державної допомоги на дитину та не забезпечення належних умов для повноцінного утримання і виховання дитини. Тому допомога була призупинена, діти направлені до обласного міжрегіонального притулку,  терміном на 9 місяців. 

Виявлено 10 сімей, які опинилися в складних життевих обставинах. Інформація про неблагополучні сім»ї, третина з яких багатодітні, передана до центру соціальних служб для здійснення соціального супроводу. З метою визначення складу сім’ї, ступеня нужденності та можливостей знаходження додаткових джерел для її існування також проводиться обстеження умов проживання одержувачів соціальних виплат. Протягом даного періоду обстежено  2505 сімей, які зверталися за призначенням допомог та субсидій,   про що складено  відповідні акти.

Внаслідок проведених перевірок встановлено, що не всі громадяни відповідально ставляться до заповнення документів при оформленні соціальної допомоги та  надають повну і достовірну інформацію щодо своїх доходів та майнового стану. Виявляються факти одержання незадекларованих доходів від здачі в оренду житла, майна, земельних паїв. В 2017 році подано 4 позовні заяви до Маньківського районного суду до осіб, які незаконно отримали державні виплати та відмовилися добровільно їх повернути. Сума позовів становить 24 тис. грн.   Три позовні заяви задоволено. Ще  один  знаходиться на розгляді в суді.

Проводиться верифікація достовірності інформації стосовно соціальних виплат, яку надає Міністерство фінансів України. Відповідно до п. 9 Порядку здійснення верифікації, за детальною перевіркою головного соціального інспектора управлінням припинено виплату 2 одержувачам субсидії, які здійсними купівлю житла, вартістю понад 50 000 грн. та 3 громадянам, які отримали субсидію не лише в Маньківському, а й в інших районах. Незаконно отримана субсидія в розмірі 18 000,0 грн. повернена. При верифікації 2500 одержувачів субсидії стосовно персональних даних, порушень не виявлено

Відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. № 365, спеціалістами відділу  проведено 343 перевірки відповідності місця фактичного проживання/перебування облікованих переміщених осіб такому, яке зазначене в довідці про взяття на облік. Згідно ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», скасовано 54 довідки внутрішньо переміщеним особам, 23 - припинено соціальні виплати.

Одне із основних завдань роботи відділу -  перевірка правильності призначення, перерахунку та виплати пенсій управлінням Пенсійного фонду України в Маньківському районі. За звітний період перевірено 512  нових пенсійних справ та 545 перерахунків, що становить 100 % від призначених. Виявлено 1,38 % порушень, що вплинуло на розмір пенсії. Перевірено 435 допомог на поховання, 68 особових рахунків утримання аліментів, 92 особові  рахунки утримання штрафів, по  38 особах перевірено виплату недоодержаної пенсії у зв»язку зі смертю пенсіонера. Перевірено правильність виплати пенсії 19 громадян, які проживають в Буцькому стаціонарному відділенні. По 481 пенсійній справі перевірено достовірність  нарахування та складання документів для  проведення виплати.

Через засоби масової інформації проводиться роз»яснювальна робота основ законодавства з питань пенсійного забезпечення, соціальних виплат,  аналіз виявлених порушень надається щоквартально Департаменту соціального захисту населення Черкаської облдержадміністрації.

Соціально-трудові відносини

В межах наданих повноважень управління соціального захисту населення районної державної адміністрації здійснює моніторинг щодо наявності заборгованості із заробітної плати.  Станом на 31.12.2017 загальна сума заборгованості із заробітної плати на підприємствах району становила 2 694,4 тис.грн, що на 97,0 тис.грн менше порівняно до попереднього місяця, але на 991,1 тис.грн більше порівняно до початку року. Зокрема, заборгованість була наявна на підприємствах-банкрутах ДП «Іваньківський цукровий завод» – 1 932,0 тис.грн (більше на 15,1 тис.грн до 30.11.2017 та на 228,7 тис.грн до 31.12.2016) та ДП ДАК «Хліб України» «Потаське ХПП» – 90,7 тис. грн (відсутня на 30.11.2017 та на 31.12.2016), а також на економічно активному підприємстві Маньківський РЕМ ПАТ «Черкасиобленерго» – 671,7 тис.грн (менше на 127,9 тис.грн до 30.11.2017 та відсутня на 31.12.2016).

З метою сприяння ліквідації існуючої заборгованої заробітної плати протягом 2017 року проведено 3 засідання тимчасової комісії райдержадміністрації з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. На засіданнях заслухано 5  керівників підприємств-боржників (директора ДП «Іваньківський цукровий завод» – двічі, а директора Маньківський РЕМ ПАТ «Черкасиобленерго» – тричі).

Протягом 2017 року робочою групою з питань протидії корупції, детинізації і легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення в районі здійснено 8 виїзних обстежень, якими охоплено 52 суб'єкти господарювання. При проведенні обстежень виявлено 3 працівники, які працювали без оформлення трудового договору у роботодавців, та 1 особу без оформлення підприємницької діяльності. В результаті легалізовано працю 15 працівників (в т.ч. 3 з числа виявлених групою).

За вказаний період проведено 2 засідання міжвідомчої робочої групи з питань забезпечення реалізації рішень, спрямованих на підвищення рівня оплати праці та дотримання норм законодавства в частині мінімальної заробітної плати, на яких заслухано 18 керівників підприємств різних форм господарювання, що потрапили у групу ризику з низьким рівнем середньої заробітної плати. У заслуханих  роботодавців не виявлено фактів безпідставної виплати працівникам заробітної плати нижче мінімального розміру.

З метою охорони життя людей на виробництві та профілактики побутового травматизму протягом 2017 року проведено 4 засідання ради райдержадміністрації з питань безпечної життєдіяльності населення.     Здійснювалась консультативно-роз’яснювальна робота щодо розроблення та укладення колективних договорів, а також їх реєстрація. За минулий рік надано консультацій 59-ти різним підприємствам, установам та організаціям. Протягом вказаного періоду зареєстровано 38 колективних договорів і змін та доповнень до них.

Розгляд звернень громадян   

В управлінні проводиться значна робота щодо розгляду звернень громадян. Протягом 2017 року зареєстровано 86 звернень: 45 з яких письмові, у тому числі 2 – колективних, 1 – повторно, 1 – неодноразово та 41 громадян побував  на особистому прийомі у начальника управління. На всі звернення надано грунтовні роз’яснення. У зверненнях, заявлених на особистому прийомі, жителями порушувались питання: про санаторно-курортне лікування, реабілітацію учасників АТО; щодо виплати одноразової матеріальної допомоги; надання пільг та інші.

У письмових зверненнях порушувались найчастіше питання:

щодо одержання субсидії – (22 звернення)

матеріальної допомоги – (4 звернення);

пільг – (3 звернення);

В порівнянні з 2016 роком кількість звернень зменшилась на 4,5 %.  

Проведена широка інформаційно – роз»яснювальна робота з питаннь забезпечення соціального захисту жителів району, особлива увага приділялась призначенню, перерахунку житлових субсидій, монетизації невикористаної суми субсидії, змін у чинному законодавстві щодо призначення державних соціальних допомог та пільг.

У районній газеті надруковано 9 статей. Інформація з даних питань висвітлювалась через телерадіокомпанію «Жасмін» та веб-сайт райдержадміністрації. На  інформаційних стендах  управління, сільських та селищних рад висвітлено всі зміни в законодавстві. Також роз»яснення з актуальних питань надавались керівництвом установи на зборах уповноважених жителів сіл.

 

Начальник управління                                                    Л.І. Загородна