наверх ⇑

Зміни до Цивільного процесуального кодексу України щодо розгляду справ за участю присяжних

11 березня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо розгляду справ за участю присяжних».

Відтепер, відповідно до пункту 2 статті 18 Цивільного процесуального кодексу, цивільні справи у судах першої інстанції розглядаються колегією у складі одного судді і двох присяжних, які при здійсненні правосуддя користуються всіма правами судді.

Це положення також застосовується до справ, судовий розгляд яких було розпочато за участю народних засідателів, але не закінчено у зв'язку зі змінами до Конституції. Після набрання чинності змін до Цивільного процесуального кодексу, тобто з 11 березня, особи, які брали участь у судових справах як народні засідателі, вважаються присяжними.

Частиною 4 статті 234 Цивільного процесуального кодексу передбачається розгляд справ судом в порядку окремого провадження у складі одного судді та двох присяжних щодо справ про:

  • обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;
  • визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою;
  • усиновлення;
  • надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку;
  • примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу.