наверх ⇑

Звіт районної державної адміністрації про виконання Програми економічного і соціального розвитку Маньківського району та делегованих районною радою повноважень

Маньківська районна державна адміністрація в межах своїх повноважень забезпечує на території району виконання Конституції України, Законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших  органів виконавчої влади вищого рівня, здійснює виконавчу владу на підвідомчій території, а також відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» реалізує повноваження, делеговані  їй районною радою.

Виконання основних завдань і повноважень районної державної адміністрації та делегованих районною радою були спрямовані на всебічне задоволення прав і свобод громадян, їх матеріальних та духовних запитів, виконання програмних документів, у т.ч. Програми економічного і соціального розвитку  району на 2017 рік.

Багатоплановість в організації роботи постійно знаходила своє відображення в розпорядженнях районної державної адміністрації. Актуальні питання розвитку району розглядались на засіданнях колегії районної державної адміністрації, на нарадах із залученням керівників структурних підрозділів, сільських та селищних  голів, депутатів районної ради, керівників підприємств, установ та представників громадських організацій району.

Протягом 2017 року  проведено 11 засідань колегії районної державної адміністрації, на яких було розглянуто 33 питання, дієвість яких спрямовувалась на організацію виконання Програми економічного і соціального розвитку, наповнення та ефективне використання бюджету, соціального захисту населення, здійснення виконавчими комітетами  сільських та селищних рад  делегованих повноважень органів виконавчої влади. За результатами засідань колегії прийнято 10 розпоряджень та  23 протокольних рішень.

За січень-грудень 2017 року прийнято 358 розпоряджень районної державної адміністрації з основної діяльності, із них на виконання документів органів влади вищого рівня прийнято 89 розпоряджень. За ініціювання структурних підрозділів районної державної адміністрації районною радою прийнято 20  програм та внесено зміни у 18 районних програм.

Упродовж 2017 року до районної державної адміністрації надійшло 369 звернень громадян, з них 246 – письмові, у тому числі з обласного контактного центру – 134, 121 звернення зареєстроване на особистих прийомах головою районної державної адміністрації та його заступниками. Телефонним зв’язком «Гаряча лінія» надійшло 2 звернення. За звітний період конституційним правом на звернення скористалися 1038 громадян.

Порушувались питання: аграрної політики та врегулювання земельних відносин – 87, транспорту та зв’язку – 11, соціального захисту – 98, охорони здоров’я – 12, забезпечення дотримання законності та охорони правопорядку – 14, комунального господарства – 56,  сім’ї, дітей – 3, діяльності об’єднань громадян – 1, праці і заробітної плати – 12, екології – 19, житлові – 12, інформаційної політики – 7, діяльності місцевих органів виконавчої влади – 9, діяльності органів місцевого самоврядування – 15, культури – 2, освіти – 3, інші – 31.

Під час особистих прийомів громадян розглянуто 121 звернення, що на 63 (або 52%) більше ніж за відповідний період минулого 2016 року (58 звернень). На особистих прийомах головою районної державної адміністрації розглянуто 57 звернень громадян, із них 12 – задоволено, на 45 звернень дано роз'яснення.

Упродовж звітного періоду на розгляд до районної державної адміністрації від органів влади вищого рівня надійшло 159 звернень громадян, що на 108 менше, або на 40%, ніж за відповідний період 2016 року (267 звернень) та становить 43% від загальної кількості звернень громадян, що зареєстровані в районній державній адміністрації впродовж 2017 року.

З Урядової «Гарячої лінії» від жителів району зареєстровано 134 звернення, в яких були порушені наступні питання: призначення і виплата субсидій, надання матеріальної допомоги, комунальні та земельні питання. Усі звернення розглянуто у встановлені терміни. Із 134 звернень 42 вирішено позитивно, на 84 надано роз’яснення, 8 перебувають на розгляді.

Протягом звітного періоду до районної державної адміністрації надійшло 35 колективних звернень, що на 10 більше, ніж за відповідний період 2016 року.

За 2017 рік до районної державної адміністрації надійшло 23 запити на публічну інформацію, на всі надано відповіді. Скарг на недотримання Закону України «Про доступ до публічної інформації» не надходило.

Для якісного надання адміністративних послуг через Центр надання адміністративних послуг затверджено перелік із сімдесяти семи адміністративних послуг, на кожну з яких розроблено і затверджено інформаційні та технологічні картки. Для зручності відвідувачів було розроблено та затверджено графіки роботи ЦНАП без обідньої перерви та один раз на тиждень (вівторок) до двадцятої години.

За січень-грудень 2017 року відділом з питань надання адміністративних послуг районної державної адміністрації було надано  9279  послуг  (у 2016 році – 9466), з них: відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства районної державної  адміністрації – 39 (2016 рік – 67); служба у справах дітей районної державної  адміністрації – 32(2016 рік–26); Державна міграційна служба – 940 (2016 рік – 1765); реєстрація юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців – 569 (2016 рік–320); реєстрація речових прав на нерухоме майно – 2329 (2016 рік –1348); відділ  Держгеокадастру у районі – 5347 (2016 рік –5940); управління соціального захисту – 8 (в 2016 році послуга не надавалась); головне територіальне управління юстиції в області – 15 (в 2016 році послуга не надавалась). За надані адміністративні послуги до місцевого  бюджету надійшло 314,5 тис грн, з них: 36,6 – збір за адміністративні послуги по юридичних та фізичних особах та 277,9 тис. грн – адміністративний збір за реєстрацію нерухомого майна. На матеріально-технічне забезпечення з районного бюджету було виділено кошти в сумі 38,1 тис. грн для придбання паперу та канцелярського приладдя, офісних меблів, офісної техніки, оплати послуг. 

На виконання Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» районною державною адміністрацією укладено угоду з районною інформаційною газетою «Маньківські новини» щодо висвітлення діяльності районної державної адміністрації. На сторінках районної газети публікуються проекти регуляторних актів, районних програм, статті, актуальні коментарі голови райдержадміністрації, керівників структурних підрозділів, а також оголошення і новини щодо діяльності органів виконавчої влади у районі.

         У 2017 році забезпечено трансляцію у ефірі ТРК «Жасмін» районного телебачення, що дало змогу зосередити особливу увагу на розширенні інформаційного простору в сільській місцевості. Новини з Маньківщини виходять у ефір щотижнево у четвер о 19.30.

         З метою забезпечення максимальної публічності та відкритості діяльності райдержадміністрації організовано роботу офіційного веб-сайту районної державної адміністрації http://mankrda.gov.ua/. У 2017 році проведено його адаптацію для людей з вадами зору шляхом створення можливості переходу на спеціалізовану версію (посилання: http://alt.mankrda.gov.ua).

         Протягом 2017 року створено  нові рубрики: «Фінанси та бюджет», де систематично розміщується інформація щодо виконання місцевих бюджетів та районного бюджету, «Маньківський РВ ДРАЦС інформує», «Інформація ГТУ юстиції в Черкаській області», де забезпечено висвітлення актуальних змін у законодавстві, інформування з питань захисту прав населення, надаються фахові роз’яснення актуальних правових питань. Також розміщено банер з посиланням на офіційний веб-сайт ГТУ юстиції в Черкаській області, де можна отримати вичерпну інформацію щодо діяльності управління та отримати юридичну консультацію.

На сайті працює «Інтернет-приймальня», через яку користувачі інтернет-ресурсу можуть звернутися до голови райдержадміністрації з проблемних питань. Розгляд звернень відбувається відповідно до ст.5 Закону України «Про звернення громадян».

Особливо доцільною та вагомою  у діяльності райдержадміністрації є співпраця з громадськими організаціями району.  Налагоджено тісну співпрацю з громадською організацією «Маньківська районна спілка ветеранів АТО», благодійною організацією «Благодійний фонд розвитку Маньківського району», Маньківською районною громадською організацією «Союз Чорнобиль», Маньківською районною організацією Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), Маньківською районною організацією «Союз організацій інвалідів України», громадською організацією «Волонтери Маньківщини», Маньківською Лігою приватних власників та приватних підприємців, Маньківською районною організацією «Районна рада ветеранів», громадською організацією козацького товариства  «Козацтво Маньківщини».

Усі ці об’єднання громадян проводять активну громадську діяльність в районі, відстоюють інтереси громадян та просувають важливі для мешканців району питання, організовують збір та відправку допомоги військовослужбовцям, що захищають нашу країну в зоні АТО, популяризують національні традиції та беруть активну участь у патріотичному вихованні підростаючого покоління.

Економічний розвиток та залучення інвестицій

У 2017 році в економіці району досягнуто позитивних тенденцій в інвестиційній діяльності, прирості обсягів виробництва сільськогосподарської продукції.

На території району працюють 6 підприємств із залученням іноземних інвестицій. Обсяг прямих іноземних інвестицій, внесених в економіку району, станом на 31.12.2017 зріс на 9,5 % до початку року та становив 4498,2 тис. дол. США (1,3% від загальної суми прямих іноземних інвестицій області).

Обсяг капітальних інвестицій в економіку району за підсумками 2017 року становить 220,7 млн. грн, що на 29,3% менше рівня відповідного періоду минулого року. У розрахунку на одиницю населення – 7992,7 грн, за даним показником район входить в п’ятірку кращих серед районів області.

За  січень-грудень 2017 року у районі прийнято в експлуатацію житлових будинків загальною площею 193 кв. м., що на 41,5% менше, ніж за відповідний період минулого року (темп до минулого року – 58,5%). Все житло прийнято в експлуатацію в міській місцевості.

За січень-грудень 2017 року обсяг реалізованої промислової продукції (товарів, послуг) по району становив 39,7 млн грн, що на 12,4 % менше рівня 2016 року.

Позитивно, що за підсумками 2017 року обсяг реалізованих послуг споживачам району становив 43,5 млн. грн, що на 60,2% більше обсягу відповідного періоду минулого року. Населенню реалізовано послуг на суму 10,3 млн. грн, що на 22% менше рівня 2016 року. Частка послуг, реалізованих населенню у загальному обсязі становить 23,8%.

Сільське господарство

У галузі сільського господарства району у 2017 році здійснювали діяльність 159 підприємств та організацій, в т.ч. 14 – товариств з обмеженою відповідальністю, 5 – приватних  підприємств, 136 – фермерських господарств.

У обробітку сільськогосподарських підприємств  району усіх форм власності перебуває 57,6 тис. гектарів ріллі, яку використовують сільськогосподарські підприємства, фермери, одноосібники.

У 2017 році  по району зібрано зернових та зернобобових культур близько 132,7 тис. тонн, в тому числі сільськогосподарськими підприємствами – близько 101,7 тис. тонн. У середньому по всіх категоріях господарств району урожай озимої пшениці становить 40 ц/га, озимого ячменю – 38,6 ц/га, ярого ячменю  – 37,9 ц/га, гороху – 28,6 ц/га, кукурудзи – 56,7 ц/га, соняшнику –      27,0 ц/га, сої – 19,1 ц/га, цукрового буряку – 341,2 ц/га.

Під урожай 2018 року всіма категоріями господарств  у районі посіяно          12,35 тис. га озимих зернових культур та  1,8 тис. га озимого ріпаку.

У районі галузь тваринництва розвинута у дев’яти господарствах.

У 2017 році в господарствах району спостерігалась тенденція до збільшення поголів’я  ВРХ, якого станом на 1січня 2018 року налічується 5970 гол., в тому числі 2791 гол. корів, що більше проти відповідного періоду минулого року на 113 та 305 гол. Поголів’я свиней зменшилося на 65,1 % в порівнянні з минулим роком і становить 289 гол. Поголів’я овець, коней в господарствах в порівнянні до минулого року залишається незмінним і становить 125 і 41 гол. відповідно. Поголів’я кролів по району на 1 січня 2018 року становить 47,8 тис. гол. (що складає 132,9 % до відповідного періоду минулого року).

Реалізація худоби та птиці на забій у живій вазі зменшилась на 2,2 % в порівнянні з 2016 роком (становить 12117 ц), в т.ч. свинини зменшилась на   67,9 %, а яловичини – на 16,9% збільшилась. У загальній структурі реалізації м’яса по району за 2017 рік 50,0% становить м’ясо кролів, тоді як яловичини вироблено – 48,7%, свинини – 1,3 %.

Сільськогосподарськими підприємствами району за 2017 рік вироблено 20673 т молока, що становить 126,1 % до відповідного періоду 2016 року. У сільськогосподарських підприємствах середній надій молока від однієї корови (яка була в наявності на початок року) збільшився проти січня – грудня 2016 року на 11,7 % і становить в цілому по району 8316 кг.

По району загальна кількість укладених договорів оренди земельних часток (паїв) становить 13663 на площу орендованих земель 36,38 тис. га. У 2017 році загальна сума нарахованої орендної плати за земельні частки (паї) в грошовому еквіваленті становить 117,8 млн. грн., що на 15,3 млн. грн.                 ( на 14,9 %) більше ніж у минулому році. Середній розмір орендної плативід нормативної грошової оцінки по району становить 8,4 %.

Бюджет

За  2017 рік до місцевих бюджетів району надійшло власних та закріплених доходів у сумі 104,6 млн грн, що становить 112,9% до  планових показників або на 11,9 млн грн більше.

Виконання планових показників дохідної частини загального фонду за       2017 рік  не забезпечила Добрянська сільська рада.

Темп зростання  власних та закріплених доходів загального фонду місцевих бюджетів до 2016  року становить 132,6% (на 25,7 млн грн більше), податку на доходи фізичних осіб – 143,8% (на 15,2 млн грн більше), плати за землю  – 115,0%  (на 3 млн грн більше).

У 2016 році  проведено 7 засідань комісії з питань протидії корупції, детінізації виплати заробітної плати в районі, на яких заслухано 46 суб’єктів господарювання щодо легалізації виплати заробітної плати та трудових відносин. За результатами проведених засідань працевлаштовано12 найманих працівників  та підвищено 31 особі заробітну плату. Розрахункові додаткові надходження з податку на доходи фізичних осіб становлять 212,7 тис.грн.

Видаткова частина місцевих бюджетів району виконана у сумі                        320,9  млн  грн, що становить 97,3% до уточнених річних призначень, в т.ч. по загальному фонду – 297,2 млн грн (96,6%), спеціальному – 23,8 млн грн. У порівнянні з відповідним періодом минулого року видатки загального фонду збільшилися на 45,5% (на 92,9 млн грн).

Фінансування першочергових та захищених статей видатків загального фонду бюджету забезпечено в повному обсязі і становить 272,7 млн грн, що складає 91,8% від загального обсягу видатків.

Кредиторська заборгованість на 01.01.2018 становила 26,7 млн грн, по видатках соціального характеру за рахунок цільових трансфертів з державного бюджету (пільги і субсидії окремим категоріям населення).

Малий та середній бізнес

Важливою ланкою в економіці району є мале підприємництво. Воно відіграє одну з провідних ролей у розвитку приватного сектора та поступово стає важливим чинником економічного зростання, створення нових робочих місць, підвищення зайнятості населення, структурної перебудови економіки, запровадження інноваційних підходів у виробництві товарів і наданню якісних послуг, зміцнення економіки району. Підприємці нашого району займають активну громадську позицію і результати їх роботи видно як у праці так і в розвитку волонтерського руху на Маньківщині.  

Станом на 01.01.2018 господарську діяльність у районі здійснювали 1011 суб’єктів малого підприємництва, з них 816 фізичних осіб-підприємців. Частка кількості зайнятих працівників у суб'єктів середнього підприємництва у загальній кількості зайнятих працівників становить 56,0%, у суб'єктів малого підприємництва – 44,0%.

Збільшення частки  малого підприємництва в обсягах реалізації – головний стратегічний пріоритет, який  покладений в основу  розвитку підприємництва району. Частка податкових надходжень до зведеного бюджету усіх рівнів від суб’єктів малого підприємництва за 2017 рік – 41,8 %, що на 3 відсоткових пункти більше рівня 2016 року.

Ринок праці  та заробітна плата

Середньооблікова кількість штатних працівників підприємств, установ та організацій за ІV квартал 2017 року становила 3936 осіб. Середньомісячна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій району із кількістю найманих працівників 10 і більше осіб становила 5497 грн, що на 17,6 % менше середнього рівня по області (6671 грн).

Станом на 01.01.2018 загальна сума заборгованості із заробітної плати по району становить 2694,4 тис. грн, що становить 158,2% до показника станом на 01.01.2017. Із загальної суми 24,9% (671,1 тис. грн) складає заборгованість економічно активних підприємств.

Упродовж  2017 року за сприянням у працевлаштуванні до районної служби зайнятості звернулися 1104  безробітних, що на 22,5% менше, ніж у 2016 році. Всього мали статус безробітного 1818 осіб.  Структура зареєстрованих безробітних у розрізі професійно-кваліфікаційного складу: 60,2% – робітники,  19% – службовці,  20,8% – особи без професії. Серед представлених роботодавцями вакансій: 10,1% – для службовців, 65,1% – для робітників і 24,8% – для осіб без професійної підготовки. 

Середній розмір заробітної плати на представлених вакансіях склав              3501,8 грн, що майже у два  рази вище, ніж у 2016 році (1846,2 грн). 

У 2017 році до центру зайнятості подано 1091  вакансію.  Всього звернулися до служби зайнятості з метою підбору працівників 163 роботодавці району.  Завдяки оперативному підбору  необхідних працівників кадрові потреби роботодавців були укомплектовані в стислі терміни, тривалість укомплектування вакансій становить 4 дні.

Протягом 2017 року за сприяння районної служби зайнятості на вільні та новостворені робочі місця було працевлаштовано 1108 осіб, що на 10,2% менше у порівнянні з 2016 роком. З їх загальної кількості   третину (35,6%) становили жінки, 37,5% – молодь у віці до 35 років.

З метою підвищення конкурентоспроможності на ринку праці 259 безробітних проходили професійне навчання, перепідготовку або підвищення кваліфікації за професіями, які користуються попитом на місцевому ринку праці. Навчання безробітних здійснювалося  під конкретне замовлення роботодавців. 

Соціальний захист

На забезпечення належного соціального захисту пільгових категорій населення з  бюджетів усіх рівнів за 2017 рік спрямовано 118,0 млн грн (у 2016 році – 81,3 млн грн). Збільшення показника на 45% зумовлено збільшенням розміру субсидії на житлово-комунальні послуги, тверде паливо та скраплений газ.  У загальній структурі усіх видів виплат майже 33 % займають різні види соціальної допомоги, загальна сума нарахувань якої становить 38,6 млн грн. (2016 рік – 33,7 млн грн). Нараховано пільг і субсидій на житлово-комунальні послуги на суму 64,2 млн грн (2016 рік – 58,4 млн грн).

З початку проведення антитерористичної операції до управління соціального захисту населення звернулось 198 сімей переселенців з Автономної Республіки Крим, Донецької та Луганської областей. За 2017 рік отримали допомогу 45 сімей на загальну суму 795,1 тис. грн.

Станом на 01.01.18 на обліку перебуває 9000 учасників програми житлових субсидій, що на 4380 учасників менше проти відповідного періоду 2016 року. Зменшення показника зумовлено підвищенням розміру мінімальної заробітної плати, внесенням змін до порядку призначення житлових субсидій. Нараховано субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг            на суму 59,6 млн грн, відповідно за аналогічний період минулого року –                             50,3 тис.грн. 

         Проводилась робота щодо санаторно-курортного забезпечення.  За період 2017 року санаторно-курортними путівками, які надійшли з Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, забезпечено 12  ветеранів війни, 4 особи, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», 20 осіб з інвалідністю та 1 супровідну особу. За новим механізмом, згідно укладених тристоронніх договорів, забезпечено санаторно-курортним оздоровленням 22 особи з інвалідністю та 1 супровідну особу на загальну суму 184,9 тис. грн та 6 учасників бойових дій з числа учасників антитерористичної операції на суму 37,7 тис. грн. За рахунок коштів районного бюджету забезпечено 4 учасників бойових дій з числа учасників антитерористичної операції санаторно-курортними послугами на загальну суму 25,2 тис. грн. На умовах співфінансування з обласним бюджетом санаторно-курортні послуги надано 2 учасникам бойових дій з числа учасників антитерористичної операції в санаторії «Мошногір’я» на  суму 12 тис грн. За рахунок коштів місцевого бюджету на умовах співфінансування з обласним бюджетом придбано 5 санаторно-курортних путівок для учасників бойових дій з числа учасників антитерористичної операції на загальну суму 25 тис. грн.  Позитивно, що у 2017 році управлінню соціального захисту населення на придбання санаторно-курортних послуг особам з інвалідністю виділено більше коштів на 110,3 тис. грн. За рахунок коштів сільських та селищних рад оздоровлено 15 дітей учасників АТО на суму 52,5 тис. грн.

За рахунок коштів районного бюджету виділено матеріальну допомогу 66 жителям району на суму 122,0 тис. грн.

За 2017 рік відповідно до індивідуальних програм реабілітації в користування інвалідів видано: 32 технічні засоби реабілітації та направлення на заводи-виробники на виготовлення 119 технічних та інших засобів реабілітації. 

        На проведення заходів соціальної спрямованості районної  програми «Соціальний захист ветеранів війни, інвалідів та малозабезпечених громадян на 2011-2020 роки» з районного бюджету витрачені кошти в сумі 308,9 тис. грн, в аналогічному періоді 2016 року – 227,6 тис. грн. Збільшення показника зумовлено тим, що в 2017 році на 37% виділено більше коштів з районного бюджету на проведення зазначених заходів.

У 2017 році центром комплексної реабілітації осіб з інвалідністю  надавались послуги 38 дітям з інвалідністю. З місцевого бюджету на утримання центру виділено кошти в сумі 563,4 тис. грн.

За період 2017 року за рахунок коштів районного та місцевих бюджетів відшкодовано перевізникам за перевезення пільгових категорій населення  744,2 тис. грн, що на 33% більше ніж у 2016 році за рахунок підвищення вартості пасажиро-кілометра, розміру мінімальної заробітної плати та вартості паливно-мастильних матеріалів.

       За 2017 рік надано пільги на житлово-комунальні послуги на загальну суму 4641,0 тис. грн. У аналогічному періоді минулого року пільги надано на суму 8143,0 тис. грн.  Зменшення показника 44% зумовлено тим, що в 2017 році надавалось право вибору пільговикам користуватися субсидією або пільгами.

На виконання Чорнобильських програм у 2017 році виплачено компенсації та допомогу потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи на загальну суму 593,4 тис. грн.

Станом на 01.01.2018 року  в районі мешкає 1303 пенсіонери,  які потребують соціальної  допомоги. Територіальним центром соціального обслуговування надавалися послуги 1169 особам (90%), в т.ч. відділенням соціальної допомоги вдома – 647 громадянам, відділенням денного перебування – 504 особам. У Буцькому відділенні стаціонарного догляду проживає 18 осіб. Навантаження на 1 соціального робітника становить 13 підопічних.

У районі створено 2 будинки сімейного типу, де виховується 14 дітей вихованців. За звітний період нараховано та профінансовано державної соціальної допомоги на дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та грошового забезпечення батькам-вихователям за надання соціальних послуг на суму 664,1 тис. грн.

У Маньківському районі паспортизовано 258 багатодітних сімей, в яких проживає 884 дітей. Упродовж 2017 року видано посвідчення батьків з багатодітної родини – 24, посвідчення дитини – 60.

Указом Президента України від 07.12.2017 присвоєно почесне звання «Мати – героїня» трьом особам Маньківського району, зокрема, Карпенко Надії Степанівні – матері семи дітей, Слокві Варварі Єфремівні – матері шести дітей, Фітенко Любові Вікторівні – матері десяти дітей.

Енергозбереження та енергоефективність

Упродовж 2017 року у кредитно-фінансовій установі ПАТ «Державний ощадний банк України» ТВБВ № 10023/0186 кредитами на заходи з енергозбереження (заміну вікон на енергозберігаючі, утеплення стін будинків та заміну котлів на твердопаливні або сучасні газові) скористалося 200 осіб на суму 5,4 млн грн. Кількість позичальників у 2017 році майже вдвічі більша порівняно з 2016 роком (105 осіб).

У 2017 році перераховано коштів на часткову компенсацію відсоткової ставки за кредити для 328 осіб у сумі 58,2 тис. грн, у тому числі за рахунок субвенції з обласного бюджету – 29,1 тис. грн та 29,1 тис. грн – за рахунок коштів районного бюджету.

За інформацією ТОВ «УМАНЬГАЗЗБУТ» населенням та бюджетними установами, організаціями району за 2017 рік спожито 10,57 млн куб. м газу. Обсяг спожитого газу на 1,58 млн куб. м або на 13 % менший у порівнянні до показника 2016 року. Зокрема, населенням спожито менше природного газу на 1,186 млн куб. м та бюджетними установами на 398 тис. куб. м.

Зазначені показники скорочення споживання природного газу свідчать про успішні результати впровадження енергоефективних заходів та використання відновлювальних джерел енергії як населенням, так і бюджетними установами. На реалізацію даних заходів освоєно коштів у галузі освіти (школи та дошкільні навчальні заклади ) на суму 2046 тис.грн., охорони здоров’я – 2963 тис.грн, культури – 524 тис.грн, інші об’єкти бюджетної сфери – 545 тис.грн.

Розвиток освіти

У  районі функціонує 19 загальноосвітніх навчальних закладів, у яких навчається 2559 учнів, 22 дошкільних заклади, де виховується 967 дітей, Маньківський районний центр дитячої та юнацької творчості, мала академія наук, в якому позашкільною роботою охоплено 1630 дітей, міжшкільний навчально-виробничий комбінат, де здобувають професію 203 учнів району. У галузі освіти району працює 677 осіб.

Видатки бюджету 2017 року становлять всього 71148,2 тис. грн., на утримання та ремонти закладів освіти – 1843 тис.грн, що на 26 % більше проти минулого року. Капітальні видатки склали 3404,4 тис.грн, що на 14 % більше проти 2016 року, в тому числі залучено 190,2 тис. грн обласного бюджету та 3034,1 тис. грн місцевого бюджету. 

Середньомісячна заробітна плата працівників освіти за 2017 рік становить – 5090 грн, зокрема педагогічних працівників – 6084 грн,  а в 2016 році –               3130 грн та педагогічних працівників – 3850 грн відповідно.

       Вчителі та учні району показують високі результати на обласному, всеукраїнському та міжнародному рівнях.

Як   результат    роботи     з    обдарованими     дітьми    за    2017   рік  – 1 учень обласний  та  президентський   стипендіат   2017-2018   навчального     року, 11 учнів – стипендіати районної ради.

У 2017 році створені нові козацькі класи  в Буцькій, Дзензелівській ЗОШ І-ІІІ ступенів, ще один клас в Молодецькій ЗОШ.

У минулому році була збережена мережа гуртків «Джура», що діяли у 14 закладах загальної середньої освіти. Це дало можливість здійснювати системну підготовку до районного  та обласного етапів Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). У грі 2017 року взяли участь 96 учнів 12 ЗОШ. Покращився результат участі команди району в обласному етапі гри (8 місце).

Відповідно до Положення про експериментальний навчальний заклад, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 29.02.2002  № 114, наказу управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації від 05.05.2017 № 119 «Про проведення дослідно-експериментальної роботи на базі загальноосвітніх навчальних закладів-учасників цільової обласної програми «Інноваційні школи Черкащини» Іваньківській ЗОШ І-ІІІ ступенів надано статус експериментального навчального закладу регіонального рівня.

У 2017 році  з районного бюджету  на школу  виділено 520 тис. грн, в тому числі – на придбання  навчальних кабінетів, комп’ютерної техніки, поточні ремонти кабінетів та капітальний ремонт котельні. Крім того, 150 тис. грн виділено  з бюджету Іваньківської сільської ради на придбання навчальних кабінетів на умовах співфінансування.

Оздоровчий період у пришкільних таборах і таборах праці і відпочинку розпочався 30 травня й тривав до 15 червня. Маньківський позаміський дитячий оздоровчий заклад «Дивокрай» працював у 2 зміни – з 22 червня по 5 серпня 2017 року. За цей період оздоровлено 133 учні. Сільськими та селищними радами придбано 48 путівок для дітей пільгових категорій. Районною радою виділено кошти на здешевлення путівок для працівників бюджетної сфери в сумі 20 тис. грн.

Всього на проведення оздоровчої кампанії  2017 року було залучено та використано 648,6 тис. грн коштів місцевого бюджету.

За підсумками оздоровчої кампанії відпочинковими та оздоровчими послугами було охоплено 2354 дітей району, що складає 81,4% від загальної кількості. Значна увага під час оздоровчої кампанії приділялась дітям, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки.

Суб’єктом оздоровлення дітей району є також центральна районна лікарня. Впродовж 2017 року на санаторно-курортне лікування Маньківською ЦРЛ було направлено 127 дітей пільгових категорій.

Згідно з розподілом, відповідно до наказів управління у справах сім’ї, молоді та спорту обласної державної адміністрації в поточному році надано 36 путівок  для оздоровлення дітей пільгових категорій.

Розвиток охорони здоров’я

Медичне забезпечення жителів району у 2017 році здійснювали: Маньківська центральна районна лікарня, Буцька, Іваньківська та Нестерівська лікарські амбулаторії загальної практики сімейної медицини, 22 фельдшерсько-акушерські пункти. У стаціонарі проліковано 4929 хворих. Середня тривалість перебування хворого у стаціонарі – 9 днів. Проведено 733 оперативних втручань, доступність госпіталізації – 17,6%.

Флюорографічне обстеження проведено 596 особам у розрахунку на 1000 дорослого населення, 66% жіночого населення проведено цитологічне обстеження.

На кінець 2017 року в Маньківському районі проживало 27,2 тис. жителів.

За 2017 рік у районі народилась 196 дітей, що на рівні минулого ріку; померло за даний період 534 особи (500 у  2016 році). Народжуваність на 1000 населення становить 7,1; смертність – 19,5; природній приріст населення -12,4 (проти -11 у 2016 році).

У першому півріччі 2017 року придбано санітарний автомобіль, кисневий концентратор, колоноскоп, апарат переносний ультразвукової діагностики, кардіодатчик до апарата ультразвукової діагностики, холодильник за кошти місцевого бюджету. СФГ «Вершина» придбало два електровідсмоктувачі, ЕКГ апарат для Буцької лікарської амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Всього упродовж року закуплено різноманітного медичного обладнання на суму 1210,0 тис. грн.

Виконано поточні ремонти ФАПів с. Добра, с. Кищенці, проведено косметичні ремонти у підрозділах та службах ЦРЛ, в тому числі у лікарських амбулаторіях та ФАПах; проведено поточний ремонт операційного блоку, ремонт реанімаційного відділення (власними силами за значної спонсорської підтримки).

Розвиток галузі культури

Станом на 01.01.2018 в районі діє: 30 клубних закладів, 28 бібліотечних установ, Маньківська дитяча школа мистецтв, районний краєзнавчий музей.

Загальна кількість працівників Маньківської центральної бібліотечної системи становить45 осіб, в т. ч. бібліотечних фахівців – 41. Книжковий фонд центральної бібліотечної системи на 01.01.2017 складав 426932 примірники на суму 1,1 млн. грн. Надійшло за 2017 рік 3076примірників на суму 115,6 тис. грн.

Маньківська центральна бібліотечна система налічує 23 комп’ютери. Доступ до мережі Інтернет мають18 комп’ютерів.

У закладах культури району впродовж 2017 року проведено ремонтні роботи на загальну суму 966 тис.грн: поточний ремонт фойє районного центру культури та дозвілля, встановлення металопластиковихвікон; проводилися ремонти Вікторівського СБК, Молодецького БК; Подібнянського СБК, Харківського СБК, Русалівського СБК Дзензелівського СБК, Березівського СБК, Кривецького СБК, Нестерівського СБК, Чорнокам’янського СБК, у Кищенецькій БФ, Нестерівській БФ, Потаській БФ, Чорнокам’янській БФ.

У Районному краєзнавчому музеї у 2017 році зареєстровано 45 експонатів, на кінець року їх нараховувалося 7322.

Розвиток спорту

На Маньківщині функціонує дитячо-юнацька спортивна школа, в якій навчається 380 учнів. Головними завданнями, які ставить перед собою райдержадміністрація, є залучення широких верств населення, особливо молоді, до занять фізичною культурою та спортом, створення умов для задоволення потреб кожного жителя району, зміцнення здоров’я, збереження та подальше удосконалення матеріально-спортивної бази, популяризації масових видів спорту серед населення.

На території Маньківського району проводилися різноманітні турніри з волейболу та футболу, спортивні змагання до Дня фізичної культури та спорту, Новорічний кубок з волейболу, «Найспортивніше село».

Команди ветеранів 45 та 55 років і старші – є постійними учасниками Всеукраїнської першості ЦР ВФСТ «Колос» АПК України, що проходить в   м. Берегове Закарпатської області.

Команда з футболу, яка утворена з футболістів сіл району, брала участь у відкритому Чемпіонаті Уманського району, в Кубку воїнів-афганців Ставищенщини.

Команди з боксу та футболу дитячо-юнацької спортивної школи є призерами та переможцями турнірів не лише Черкаської області, а й Всеукраїнських змагань, які проходили у містах Одеської, Київської та Вінницької областей.

У районі проведено  Спартакіаду школярів району по 11 видах спорту, змагання на призи клубу «Шкіряний м’яч» по чотирьох вікових групах серед юнаків та двох серед дівчат, де групи юнаків і дівчат 2002-2003 р.н. зайняли треті місця.

Команда державних службовців району брала участь в обласній спартакіаді серед державних службовців.

Команда учнів с. Молодецьке, як переможець обласних змагань, представляла Черкащину у Всеукраїнській спартакіаді допризовної молоді, що проходила в м. Харків.

Благоустрій та утримання дорожньої інфраструктури

Загальна протяжність мереж зовнішнього освітлення населених пунктів району становить 377,8 км, що складає 4797 світлоточок. У 2017 році відновлено 3 км зовнішнього освітлення та встановлено нових 318 енергозберігаючих світлоточок;  замінено 1320 світлоточок, що становить 32 % від загальної кількості по району та на 77 % більше порівняно з даними 2016 року.

На будівництво, ремонт та утримання комунальних доріг у межах населених пунктів району у 2017 році затверджено видатки на суму 5157,3 тис. грн, використано – 4798,2 тис. грн бюджетних коштів.

        На здійснення поточних середніх ремонтів автомобільних доріг загального користування державного значення обласному бюджету надано субвенцію з районного бюджету у сумі 285,0 тис. грн та субвенцію з місцевих бюджетів на загальну суму 223,6 тис. грн (15 сільських рад району передбачили та виділи кошти на фінансування зазначених заходів).

        За рахунок коштів бюджету Іваньківської сільської ради проведено ремонт дороги загального користування місцевого значення С 241102 Іваньки-Юрпіль, використано 146,5 тис. грн.

        За рахунок коштів товаровиробників (246 тис. грн) проведено поточний середній ремонт частини дороги Т-24-11 Звенигородка – Катеринопіль –Тальне  – Маньківка, яка проходить в межах району біля с. Поташ.

Стан розроблення містобудівної документації

         У 2017 році у районі 10 з 23 сільських рад працювали над оновленням містобудівної документації, всього профінансовано 525 тис.грн.

         Упродовж  2017 року профінансовано виготовлення топографічних планів
с. Багва, с. Дзензелівка, с. Добра, с. Молодецьке, с. Поташ на суму 230 тис. грн.

У 2017 році виготовлена топографічна зйомка с. Кищенці та укладено договір на суму 90 тис.грн на розроблення генерального плану.

У 2016 році виготовлено топографічний план смт Маньківка, а в 2017 році замовлено та профінансовано виготовлення генерального плану на суму 195 тис.грн.

На даний час розроблено 3 генеральні плани на села Вікторівка, Роги та смт Маньківка. За результатами громадських слухань проводиться коригування проектів генеральних планів, які будуть подані на розгляд архітектурно-містобудівної ради.

Підводячи підсумок, необхідно відзначити, що отримані позитивні результати роботи у багатьох напрямках були досягнуті завдяки співпраці між державною адміністрацією, органами місцевого самоврядування, суб’єктами господарювання району та за підтримки обласного керівництва. Сподіваємось на співпрацю у вирішенні проблемних питань щодо соціального і економічного розвитку району, захисту інтересів наших жителів у подальшому.