наверх ⇑

Чергове засідання комісії з питань ТЕБ та НС провів голова районної державної адміністрації Василь Клименко

29 березня 2019 року  голова районної державної адміністрації В. П. Клименко провів засідання місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Згідно порядку денного було розглянуто наступні питання: про заходи забезпечення населення району питною водою гарантованої якості; про лабораторний контроль якості питної води за 2018 рік.

Про заходи забезпечення населення району питною водою виступив головний спеціаліст відділу містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації  Олександр Шалай він зазначив, що в районі зареєстровано 3 комунальні підприємства (далі – КП): «Комунальник – М» (смт Маньківка), «Каньйон» (смт Буки), «Іваньківське» (с. Іваньки).

Послуги   з  водопостачання  населенню, підприємствам і організаціям в смт Маньківка  та  в  с. Поташ  надає  КП    «Комунальник –«М».  Нині 80 % водогону потребує капітального ремонту або реконструкції, має місце значна кількість  скарг щодо відсутності води в багатоквартирних будинках.         

В  смт  Буки   комунальні  послуги  надає  КП «Каньйон»,  робота  якого  почалася  з  17 грудня 2018 року.  Протяжність водопровідної мережі становить 18 км, водопостачанням забезпечені  310 абонентів.

У с. Іваньки створено КП «Іваньківське», яке не має на балансі водопроводу. Також, Олександр Шалай, зазначив, що у   районі    функціонує    6    відомчих    водопровідних    мереж, які  обслуговуються підприємствами та товариствами. Три відомчих водогони у даний час не працюють.

Далі виступив майстер житлового фонду комунального підприємства «Комунальник – М» Анатолій Кучеренко, який повідомив, що на балансі КП «Комунальник – М» перебувають 23 км водогону, 4 насосні станції другого підйому, 8 артезіанських свердловин. Питну воду отримують 930  абонентів  багатоквартирних  будинків,  1200  –  приватних  будинків     смт Маньківки та 104 абоненти с. Поташ. Використання води населенням збільшується, тому рівень води в свердловинах зменшується.

В ході комісії начальник фінансового управління Світлана Самойленко  запитала  про  використання  наданих субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально – економічного  розвитку  окремих  територій КП «Комунальник–М»,  на, що майстер житлового фонду комунального підприємства «Комунальник – М»  Анатолій Кучеренко  запевнив, що всі кошти, які виділені, будуть освоєні.

Далі виступила секретар Потаської сільської ради Лариса Ільницька, яка доповіла, що водомережа с. Поташ перебуває у власності КП «Комунальник – М».

У 2018 році із Державного фонду регіонального розвитку за сприяння народного депутата Ничипоренка В.М., виділено кошти в сумі 1306 тисяч гривень для проекту «Нове будівництво розвідувально-експлуатаційної свердловини та водонапірної башти». За кошти місцевого бюджету використано: на інженерні вишукування для проекту – 11857,00 гривень та на виконання робочого проекту – 45340,00 гривень. Із спеціального фонду: оплата послуг з виготовлення топографічного плану для розробки детального плану території – 8000,00 гривень та на розробку проекту детального плану території під розміщення розвідувально – експлуатаційної свердловини та водонапірної вежі – 22500,00 гривень. Виготовлений кошторис, який ще не пройшов експертизу.

Надано субвенцію Маньківській селищній раді за програмою фінансової підтримки КП «Комунальник – М» - 45402,00 гривень (на покриття фактичних витрат  по  водозабезпеченню) на поточний ремонт водяного насоса – 8000,00 гривень.

Далі було заслухано  голову Іваньківської сільської ради Лесю Поліщук. Вона зазначила, що на балансі об’єднаної територіальної громади (далі - ОТГ) є 2 свердловини, одна з яких має потужність 6 м3 води на годину. Воду із сважин подають у школу та дитячий садок. Лабораторний аналіз води засвідчив, що якість питної води відповідає нормам.

На  12 км  водогону  виготовлена  проектно – кошторисна  документація. В ОТГ створено комунальне підприємство КП «Іваньківське», у функції якого входять обслуговування водозабезпечення, благоустрій територій.

Також було заслухано голову Буцької селищної ради Сергія Залізняка, який зазначив, що водогін в селищі Буки не пербуває ні на балансі створеного комунального підприємства, ні на балансі селищної ради. На сьогодні проведені дві черги ремонтних робіт. Тільки після третьої черги водогін передадуть на баланс селищної ради. Дослідження води показали, що вода придатна для пиття та приготування їжі навіть новонародженим.

Начальник відділу державного нагляду за дотритоманням санітарного законодавства  управління Держпродспоживслужби у районі Надія Андрійчук  повідомила, що в районі залишається гострою проблема забезпечення населення якісною питною водою. За даними лабораторних досліджень, проведених Черкаською регіональною державною лабораторією Держпродспоживслужби у 2018 році, в області не відповідали гігієнічним нормативам 1,7% проб питної води з джерел та мереж централізованих і нецентралізованих джерел водопостачання за мікробіологічними та 14,3% за санітарно-хімічними показниками.

Спалахи інфекційних захворювань продовжуються, тому повинен бути постійний контроль за водогінними мережами та громадськими криницями.

Про лабораторний контроль якості питної води за 2018 рік виступила  в.о.завідувача Маньківського районного лабораторного відділення Жашківського міжрайонного відділу державної установи «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» Олена Васильєва, яка зазначила, що фахівці Маньківського районного лабораторного відділення Жашківського міжрайонного відділу державної установи «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» проводять лабораторні дослідження питної води, згідно плану моніторингових досліджень  та на платній основі, шляхом укладення договорів з підприємствами для проведення виробничого лабораторного контролю якості питної води.

Дослідження води проводяться згідно розроблених та затверджених Програм виробничого контролю, згідно ДСанПіН 2.2.4-171-10 визначено перелік показників, що потребують контролю безпечності та якості питної води, розроблено план-графік відбору проб питної води, схему місць відбору та календарний графік  відбору проб води.

За звітний період із джерел та мереж централізованого водопостачання досліджено 254 проби питної води  за санітарно-хімічними (перевищення вмісту заліза, загальної жорсткості, нітратів) та 244 проби за мікробіологічними показниками. Гігієнічним вимогам не відповідало 5 (1,9%) та 1 ( 0,4%) відповідно.

Із джерел нецентралізованого водопостачання (приватні та громадські свердловини, колодязі) досліджено 97 проб води за санітарно-хімічними показниками та 45 проб – за мікробіологічними. Гігієнічним вимогам за санітарно-хімічними показниками не відповідало 63 (64,9 %) проби води - перевищення вмісту нітратів, за мікробіологічними – 1.

Також проведено 11 досліджень питної води на визначення концентрації діючих речовин пестицидів та 12 проб на радіологічні показники, перевищень не виявлено.           

За результатами засідання комісії дано відповідні доручення та рекомендації.