наверх ⇑

Перспективні плани формування територій громад передано на доопрацювання

10 листопада 2015 року голова райдержадміністрації  Ігор  Віштак провів засідання робочої групи з розвитку співробітництва територіальних громад  і моделювання процесу добровільного об’єднання територіальних громад. В засіданні взяли участь голова районної ради Василь Онищук, заступник голови райдержадміністрації Олег Філіпчак, члени робочої групи від райдержадміністрації та голова асоціації сільських та селищних голів Маньківського району, Рогівський сільський голова Валерій Івасюк.

Основною метою чергового засідання було доопрацювання проекту об’єднання населених пунктів району у спроможні громади,  з урахуванням вимог Методики формування спроможних територіальних громад. Попередньо напрацьований перспективний план Маньківського району з відповідними фінансовими та економічними обгрунтуваннями вже був раніше направлений в облдержадміністрацію і був схвалений на сесії обласної ради. Однак, після опрацювання експертною групою Кабміну, майже перед всіма районами Черкаської області поставлено завдання доопрацювати перспективні плани формування територій громад, перш за все дотримуючись механізмів та умов Методики, та враховуючи всі думки та побажання представників громадськості.

З цього питання в районі було проведено чималу роботу. Неодноразово проводилися розширені наради з сільськими та селищними головами, секретарями та бухгалтерами сільських і селищних рад, керівниками структурних підрозділів райдержадміністрації, ключовим питанням яких був процес моделювання добровільного об’єднання місцевих територіальних громад. Перед сільськими та селищними головами було поставлено завдання провести широке обговорення питань об’єднання, роз’яснення його переваг серед населення.

Перспективи об’єднання територіальних громад, шляхи та механізми втілення  даних реформ обговорені в рамках наради і з директорами шкіл району. Під час зустрічі керівникам освітніх закладів було роз’яснено фінансову мотивацію необхідності об’єднання територіальних громад, зазначено на можливості оптимізації мережі закладів освіти, медицини та культури, що дозволить заощадити значні кошти, які в подальшому можна спрямувати на поліпшення матеріально-технічної бази бюджетних установ.

Широка роз’яснювальна робота стосовно положень законодавства щодо добровільного об’єднання територіальних громад проводилася головою райдержадміністрації під час загальних зборів (сходок) жителів населених пунктів раойну. Як проходитиме об’єднання територіальних громад, його принципи та особливості, як створити дієздатну об’єднану громаду – ці та інші питання піднімалися під час зустрічей з населенням.

«Примушення до об'єднання, як здається населенню, немає, та й воно не дасть того результату, якого ми очікуємо. А формування перспективного плану і його затвердження не призводить автоматично до об'єднання громад. Це проектна модель ефективної організації місцевого управління. Ні районна, ні обласна влада, ні Уряд не наділені повноваженнями приймати рішення щодо об'єднання. Разом з тим, формування перспективного плану і його затвердження відкриває дорогу до можливостей отримати фінансування з Фонду регіонального розвитку», - зауважив голова райдержадміністрації Ігор Віштак.

 Мотивуючи переваги об’єднаних громад, начальник фінансового управління Світлана Самойленко зазначила, що насамперед це фінансові ресурси. Внесені зміни до Бюджетного та Податкового кодексів стимулюють громади до об’єднання через механізм переходу бюджетів об’єднаних громад на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом. Об’єднана територіальна громада фінансуватиметься на таких самих засадах, як і нинішні міста обласного значення. За ними закріплюється 60% податку на доходи фізичних осіб. Це кошти на утримання дитячих садочків, шкіл, ФАПів, клубів, бібліотек, спортивних споруд тощо. Держава надаватиме субвенції на освіту, медицину, а за нестачі коштів — дотацію вирівнювання. Окрім цього, держава ще стимулюватиме громади, які вирішили добровільно об’єднатися, додатково виділятиме кошти та сприятиме залученню міжнародних фінансів для проектів із реконструкції закладів бюджетної сфери. — Самоврядна територіальна громада автономно розпоряджатиметься своїми фінансами, тому бюджетні кошти розподілятимуться раціональніше. Крім цього, рада громади визначатиме скільки їй потрібно службовців та призначатиме їм зарплати, — підкреслила Світлана Михайлівна.

Учасники наради детально ознайомилися з напрацюваннями щодо формування спроможних територіальних громад у районі. Члени робочої групи активно обговорювали пропозиції, висловлювали  свої думки та зауваження. Актуальною проблемою визначено недостатню поінформованість населення. Здебільшого жителі сіл вважають, що дані реформи проводяться примусово і призведуть до знищення сіл. З цього приводу головний спеціаліст відділу організаційного та інформаційного забезпечення апарату райдержадміністрації Наталя Ширяєва пояснила, що згідно Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад»  місцеві державні адміністрації забезпечують лише організаційну підтримку та інформаційно-просвітницьке сприяння добровільному об’єднанню територіальних громад. Рішення про об’єднання залишається за органами місцевого самоврядування та жителями, яким немає чого хвилюватися через реформу, адже після об'єднання села не ліквідовуватимуться. Відбудеться лише скорочення бюджетних витрат на апарати сільських рад, які часто працюють неефективно, натомість вивільняться кошти, які можна буде спрямувати на розвиток села у різних сферах.

Підводячи підсумок засідання, голова райдержадміністрації Ігор Віштак запевнив, що силоміць укрупнювати громади ніхто не буде, проте, не об'єднуючись, вони втрачають багато переваг. Водночас, наголосив на тому, що альтернативи адміністративній реформі поки що немає. Ті громади, які першими це зрозуміють і виявлять бажання до добровільного об'єднання – виграють. Ті ж, які продовжуватимуть жити по-старому – втратять не лише в часі, а й у фінансах. Адже на реалізацію проектів реформованих спроможних громад державою передбачені кошти.