наверх ⇑

Перспективний план формування територій-бачення ефективного територіального устрою

11 червня в залі засідань районної державної адміністрації відбулася зустріч-нарада керівництва обласної державної адміністрації та обласної ради з депутатами різних рівнів, сільськими, селищними головами, начальниками структурних підрозділів райдержадміністрації, активом Маньківського району, представниками засобів масової інформації щодо підготовки перспективних планів формування територіальних громад Маньківщини.

Згідно порядку денного голова районної державної адміністрації Ігор Віштак презентував перспективну модель об’єднання територіальних громад Маньківського району. Як зазначив Ігор Анатолійович: «Необхідно визнати, що надмірна централізація державної влади, функціонування громіздкої, але малоефективної управлінської структури призвело до необхідності комплексних реформ.» При Маньківській райдержадміністрації створено робочу групу з розвитку співробітництва територіальних громад і моделювання процесу добровільного об’єднання територіальних громад, якою за дорученням облдержадміністрації розроблено Проект реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади у Маньківському районі. «Це лише перспективний план, розроблений із врахуванням нововведень законодавства, територіального розміщення населених пунктів та існуючої інфраструктури. Рішення залишаються за громадами,» – наголосив очільник району.

До участі в обговоренні об’єднання був залучений представник іноземного ТОВ «Дукра Агро», що працює у районі, Олександр Попелюх. Він розповів про принципи територіальної реформи на прикладі Німеччини та поділився європейським досвідом вирішення проблем, які турбують майбутніх об’єднавців.

Під час дискусії сільські голови говорили про те, що територіальна реформа може позбавити село останніх ресурсів для виживання. Інфраструктура адміністративних центрів майбутніх територіальних громад має бути розвинена настільки, щоб забезпечити розвиток інших сіл. Оскільки дане питання не вирішене, це спричиняє активний супротив будь-яким нововведенням. Більшість присутніх висловлювали думку про те, що у Європи варто переймати лише культуру, а традиції ж залишати українські.

До обговорення долучився депутат обласної ради Микола Северин. Він наголосив, що реформи дуже необхідні, місцеве самоврядування не може залишатися в нинішньому стані, потрібно рухатися вперед, переймати досвід країн, які вже пройшли через реформи. «Розроблення моделей ефективного об’єднання, розвитку місцевого самоврядування не тільки сфера відповідальності виконавчої влади, а всіх, хто хоче позитивних змін. Громадам сіл не можна сидіти, склавши руки, необхідно обговорити, все зважити і самим запропонували на розгляд найоптимальніші моделі формування спроможних громад. Адже займати позицію «проти» і нічого не пропонувати взамін, не призведе до позитивних змін, яких нам необхідно досягти.»

На питання, що стосувалися фінансової сторони діяльності об’єднаних територіальних громад відповідала Тетяна Митюк – заступник директора Департаменту, начальник управління міжбюджетних розрахунків та аналізу бюджету Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації.

Для налагодження діалогу із присутніми слово взяв заступник голови обласної державної адміністрації Юрій Сас. «У 2015 році відбувся цілий ряд подій, який спричинив нагальну потребу у реформуванні структури територіального устрою держави. Це і втрата найбільшого промислового регіону України, проведення антитерористичної операції, збільшення соціальної напруги серед населення, загальне стрімке падіння економічного розвитку. В таких непростих умовах проводити реформи вкрай важко. Першим кроком має бути оптимізація державних витрат. У області уже є громади, які хочуть об’єднатися. Але вони не можуть цього зробити до того часу, поки не буде прийнятий загальний перспективний план по області.Давайте не гальмувати реформу, а допомагати тим, хто хоче об’єднатися,» – закликав Юрій Михайлович.

Голова Черкаської обласної ради Валентина Коваленко зазначила, що тільки діалог з народом може бути запорукою успіху до відродження держави.

За підсумками зустрічі-наради дано доручення відповідним службам райдержадміністрації і надалі продовжувати інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо проведення реформ, надавати консультативно-методичні послуги щодо організації процесу об’єднання. Керівникам органів місцевого самоврядування рекомендовано обговорити презентований проект моделювання в сільських громадах та внести свої пропозиції щодо можливості об’єднання.