наверх ⇑

У Маньківці відбулися урочисті заходи з нагоди Дня Гідності та Свободи

21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи, річницю Помаранчевої революції (2004) і Революції Гідності (2013).

День Гідності та Свободи був встановлений указом президента України Петра Порошенка від 13 листопада 2014 року.

В указі зазначається, що цей день ввели "з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження і донесення до сучасного і майбутніх поколінь об'єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також на знак належної поваги патріотизму і мужності громадян, які восени 2004 року і в листопаді 2013 року – лютому 2014 року стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави і її європейського вибору".

Помаранчева революція почалася 22 листопада 2004 року, тоді українці вийшли на мітинги, щоб домогтися перевиборів, тому що були впевнені, що під час голосування і підрахунку голосів мала місце масштабна фальсифікація, внаслідок якої Віктор Янукович (на той момент – прем'єр-міністр України) і здобув перемогу над опозиційним кандидатом Віктором Ющенком. Протести принесли результат – після позапланового третього туру виборів Ющенко набрав більше голосів і став президентом України.

Через рік було встановлено День свободи, але проіснувало свято тільки до 2011 року. Після того як президентом України став Віктор Янукович, він скасував День свободи і об'єднав його з Днем соборності, яке відзначають 22 січня.

Чотири роки тому, а саме 21 листопада 2013 року, на Майдані знову почали збиратися українці, які були прихильниками євроінтеграції і обурилися припиненням урядом України (його очолював Микола Азаров) процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом. Після побиття силовиками на Майдані мирних учасників акції в ніч на 30 листопада протести стали стрімко набирати силу і супроводжувалися вимогами відставки уряду і президента Януковича. Хвиля протестів охопила і інші міста України; в кінцевому рахунку, підсумком Євромайдан стали криваві події в Києві (розстріл Небесної сотні) і втеча Януковича і частини його соратників до Росії.
Сьогодні на Маньківщині, як і по всій Україні, відбулися урочисті заходи з нагоди Дня Гідності та Свободи. До районного центру культури та дозвілля на урочистий концерт завітали керівники району, представники від колективів підприємств та організацій району,  учнівська молодь та інші небайдужі маньківчани.
Звертаючись до всіх присутніх, перший заступник голови районної державної адміністрації Оксана Юзвенко подякувала всім, хто тоді і зараз відстоює право жити в самостійній і незалежній державі, жити з Україною в серці, не втрачаючи своєї гідності, національної свідомості та людських цінностейі. Оксана Андріївна звернула увагу присутніх і на ті нові смисли, які з початку Революції гідності кожен з нас вкладає у державні символи: "«Євромайдан» об’єднав весь український народ навколо високої мети – відстоювання незалежності нашої держави, її розвитку в європейському співтоваристві, захисту демократичних цінностей, боротьбі за людську та національну гідність громадян України.   Єдиним символом Революції гідності був прапор України. Єдиним духовним помічником – національний гімн."
Від молоді з вітальною промовою виступив учень Маньківського НВК "Загальноосвітня школа-гімназія" Богдан Олійник.

Ведучі урочистостей нагадали присутнім, як усе починалось. Цьому був присвячений відеоряд та пісенні номери від учасників художньої самодіяльності. Хвилиною мовчання присутні вшанували пам'ять усіх, хто у ті криваві дні в ім’я народу, в ім’я нації здійснив громадянський подвиг, навіки ставши Героєм Небесної Сотні.