наверх ⇑

Відбувся семінар-нарада з питань добровільного об`єднання територіальних громад

10 березня 2017 року в Маньківській райдержадміністрації за ініціативи голови райдержадміністрації Ігоря Віштака відбувся семінар-нарада з актуальних питань добровільного об’єднання територіальних громад.

В заході взяли участь провідний спеціаліст відділу планування розвитку територій управління планування регіонального розвитку Департаменту регіонального розвитку обласної державної адміністрації Дмитро Гайдей, консультант з бюджетних питань ЧЕРКАСЬКОГО РЕГІОНАЛЬНОГО ВІДДІЛЕННЯ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "АСОЦІАЦІЯ МІСТ УКРАЇНИ" Олександр Шокот, голови сільських та селищних рад,представники органів місцевого самоврядування, керівники управлінь, відділів районної державної адміністрації, закладів охорони здоров’я, представники громадських організацій та засобів масової інформації.

Відкрив зібрання голова Маньківської РДА Ігор Віштак. У своєму зверненні до присутніх він, зокрема, наголосив, що децентралізація — закономірна реформа, якщо країна обирає шлях прогресу.  

Після прийняття стратегії реформування місцевого самоврядування, на місця були передані необхідні інструменти, повноваження та ресурси, створені можливості для об'єднання територіальних громад. Завдяки проведеній фінансовій децентралізації, місцеві бюджети отримали кошти для інвестування в соціальні проекти, які підвищать якість життя людей (за результатами 2016 року на державному рівні ця сума становила 50 млрд грн). Зараз настав час нового етапу, чергової хвилі розвитку реформи.

На сьогодні в Україні сформовано 366 об’єднаних територіальних громад, ще 47 громад приєднаються весною після проведення в них 30 квітня перших місцевих виборів. Окрім того багато інших громад сьогодні вже розпочали процес об’єднання. У Черкаській області утворено 6 громад.

Під час семінару Дмитро Гайдей та Олександр Шокот детально розповіли присутнім про етапи створення територіальних громад, нові зміни в законодавстві стосовно децентралізації, поділилися закордонним досвідом розвитку громад. Також були розглянуті успішні здобутки об’єднаних територіальних громад на території області. Головною їх метою  було довести, що такий процес може бути дійсно ефективним. Але головне – люди мають бути активними і бажати розвитку своїх населених пунктів.

Почули маньківчани і про фінансові переваги після запровадження на селі запропонованих державою реформ. Зокрема, як наголошувалось під час зустрічі, об’єднані громади отримають весь спектр повноважень та грошових ресурсів, які на сьогодні вже мають міста обласного значення. Окрім того, об’єднані територіальні громади виходять на прямі міжбюджетні стосунки з державним бюджетом. А всі місцеві бюджети можуть прийматися незалежно від затвердження державного.

Фахівці із обласного центру отримали чимало запитань із залу. Зокрема, присутніх цікавило, яким чином фінансуватимуться медичні установи, яка штатна чисельність сільських рад має бути при об'єднанні сільських територій, яка доля чекає на загальноосвітні заклади, де порівняно невелика кількість учнів, тощо.

Відповідно до перспективного плану формування територій громад у Маньківському районі пропонується варіант об’єднання територіальних громад району у три громади: Маньківська об’єднана територіальна громада з адміністративним центром у смт Маньківка, Буцька об’єднана територіальна громада з адміністративним центром у смт Буки та Іваньківська об’єднана територіальна громада з адміністративним центром у с. Іваньки.

Начальник управління агропромислового та економічного розвитку районної державної адміністрації Тетяна Гетьман презентувала розроблену модель добровільного об'єднання територіальних громад району, надала роз'яснення, яким чином формуватиметься ресурсна база об’єднаних територіальних громад та якою можливо буде мережа соціальних закладів. Тетяна Дмитрівна зазначила,  що процес об’єднання у районі розпочато з громади смт Буки, у якій за результатами сесії Буцької селищної ради 17.03.2016 було прийняте рішення вивчити пропозицію депутатів про добровільне об’єднання Буцької територіальної громади. Упродовж квітня у селищі проводилося громадське обговорення пропозиції, за результатами проведеного вуличного опитування громади в смт Буки 98% жителів селища підтримали ініціативу добровільного об’єднання. На сесії 27 липня прийняте рішення «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад» та надіслано листи з пропозиціями про об’єднання сільським головам суміжних територіальних громад. Проте, громади не наважуються прийняти остаточне рішення про приєднання, частина громад під час обговорення пропозиції прийняли рішення детальніше вивчити дане питання.

Підводячи підсумки наради-семінару голова районної державної адміністрації Ігор Віштак вкотре наголосив, що добровільне об’єднання громад – це не простий крок, в основу якого закладено систему економічної мотивації та ініціативу самих громад до об'єднання та розвитку. Процес об’єднання територіальних громад неминучий.

Проте реформуватися необхідно не заради реформи, а задля подальшого розвитку та покращення яксоті життя громадян. Це дасть можливість створити нову організацію влади на місцевому рівні. Також, він зауважив, що у районі буде продовжено інформаційно-роз'яснювальну роботу серед населення з питання добровільного об'єднання територіальних громад.