наверх ⇑

Звіт голови районної державної адміністрації про виконання Програми економічного і соціального розвитку Маньківського району та делегованих районною радою повноважень

Маньківська районна державна адміністрація в межах своїх повноважень забезпечує на території району виконання Конституції України, Законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших  органів виконавчої влади вищого рівня, здійснює виконавчу владу на підвідомчій території, а також відповідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» реалізує повноваження, делеговані  їй районною радою.

Незважаючи на негативний вплив на економічну та політичну стабільність в країні внутрішніх та зовнішніх чинників, у районі досягнуто ряд позитивних зрушень у реальному секторі економіки та розв`язанні соціальних проблем.

Виконання основних завдань і повноважень районної державної адміністрації та делегованих районною радою були спрямовані на всебічне задоволення прав і свобод громадян, їх матеріальних та духовних запитів, виконання програмних документів, у т.ч. Програми економічного і соціального розвитку  району на 2016 рік.

Основні напрями роботи райдержадміністрації ґрунтуються на принципах втілення в життя реформ, ініційованих Президентом України Петром Порошенком, їх практичної реалізації на місцях та виконання заходів Стратегії регіонального розвитку Черкаської області на період до 2020 року.

Багатоплановість в організації роботи постійно знаходила своє відображення в розпорядженнях районної державної адміністрації. Актуальні питання розвитку району розглядались на засіданнях колегії районної державної адміністрації, на нарадах із залученням керівників структурних підрозділів, сільських та селищних  голів, депутатів районної ради, керівників підприємств, установ та представників громадських організацій району.
Протягом 2016 року  проведено 12 засідань колегії районної державної адміністрації, де було розглянуто 36 питань, дієвість яких спрямовувалась на організацію виконання Програми економічного і соціального розвитку, наповнення та ефективне використання бюджету, соціального захисту населення, здійснення виконавчими комітетами  сільських та селищних рад  делегованих повноважень органів виконавчої влади. За результатами засідань колегій прийнято 24 протокольних доручення та відповідні розпорядження.

За участю голови райдержадміністрації та керівників структурних підрозділів і районних служб актуальні питання територіальних громад розглядалися під час зборів уповноважених, а також здійснювалось обговорення  законодавчих змін та перспективи децентралізації влади.

За січень-грудень 2016 року прийнято 350 розпоряджень районної державної адміністрації (з основної діяльності), більша частина яких регулює виконання делегованих повноважень.

Упродовж 2016 року до райдержадміністрації надійшло 392 звернення громадян, 332 з яких – письмові, у тому числі 248 з обласного контактного центру, 58 звернень зареєстровані  на особистих прийомах громадян голови та заступників голови райдержадміністрації та 2 з телефонного зв’язку «Гаряча лінія».

Всього конституційним правом на звернення скористалося 936 жителів району.

У структурних підрозділах впродовж року розглянуто 189 звернень, із них 125 – письмові, 64 – на особистих прийомах. Найбільше звернень надійшло до управління соціального захисту населення райдержадміністрації – 90.

За 2016 рік до Маньківської райдержадміністрації надійшло 26 запитів на доступ до публічної інформації, на які надано обґрунтовані відповіді. Скарг на недотримання Закону України «Про доступ до публічної інформації» не надходило.

Для спрощення процедури отримання адміністративних послуг при Маньківській районній державній адміністрації працює Центр надання адміністративних послуг, який діє за принципом «Єдиного вікна». Маньківська районна державна адміністрація надає послуги з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та  реєстрації речових прав на нерухоме майно на відповідній території, послуги Державної міграційної служби, відділу Держгеокадастру у районі, відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства, служби у справах дітей, управління Держпродспоживслужби у районі. Всього центром надається 57 адміністративних послуг, з них 9 дозвільного характеру. За 2016 рік до Центру надійшло 9571 звернення, надано 9466 адміністративних послуг.

За період квітень-грудень 2016 року від надання адміністративних послуг  до місцевого  бюджету надійшло 198,9 тис. грн. На матеріально – технічне забезпечення ЦНАПу із районного бюджету було виділено кошти в сумі             102,4 тис. грн.

З метою забезпечення максимальної публічності та відкритості у діяльності райдержадміністрації організовано роботу офіційного веб-сайту. У рубриці «Новини» постійно висвітлюються актуальні події районного, обласного значення та Всеукраїнського масштабу.

Окремо висвітлюється вся інформація щодо змін у законодавстві в сфері соціального захисту та порядку надання субсидій населенню. Планується адаптація веб-сайту для людей з вадами зору та слуху, що дасть можливість переходити на спеціалізовану версію. Впродовж 2016 року сайтом скористалось 22949 користувачів мережі Інтернет.

На сайті райдержадміністрації працює «Інтернет-приймальня», через яку користувачі Інтернет ресурсу можуть звернутися до голови райдержадміністрації з проблемних питань. Розгляд звернень відбувається відповідно до ст.5 Закону України «Про звернення громадян».

У 2016 році у рамках районної програми інформаційного забезпечення населення здійснювалась трансляція у ефірі ТРК «Жасмін» районного телебачення, що дало змогу зосередити особливу увагу на розширенні інформаційного простору в сільській місцевості, висвітлювати роботу місцевої влади та життя району.

Економічний розвиток та залучення інвестицій

У 2016 році в економіці району досягнуто позитивних тенденцій в інвестиційній діяльності, прирості обсягів виробництва сільськогосподарської продукції.

Обсяг прямих іноземних інвестицій, залучених в економіку району, на 01.10.2016 зріс на 9% до початку року та становив 4389,9 тис. дол. США (1,3% від загальної суми прямих іноземних інвестицій області). У розрахунку на одну особу значення показника – 157,3 доларів США, що є одним із найвищих показників серед районів нашої області.

Обсяг капітальних інвестицій в економіку району за підсумками 9 місяців 2016 року становить 196,1 млн. грн., що удвічі більше рівня минулого року. У розрахунку на одиницю населення – 7030,6 грн., що є найвищим показником серед районів області. Із загальної суми 92,0 % коштів (180,5 млн. грн.) використано на придбання машин і обладнання.

Найбільші обсяги інвестицій в районі залучаються сільськогосподарським підприємством – ТОВ «Кищенці». З 2012 року підприємство розпочало роботи з реконструкції ферм, а з липня 2014 року реалізується проект «Реконструкція з розширенням існуючої молочної ферми до 4421 голови для виробництва молока та вирощування телиць за межами с. Добра». Загальна вартість проекту більше 70 млн. грн., на сьогодні освоєно 36,1 млн. грн.  Упродовж 2016 року підприємством освоєно близько 15 млн. грн. на реконструкцію чергового приміщення ферми та більше 100 млн. грн. – на придбання сільськогосподарської техніки. Реалізація проекту продовжується і у 2017 році.

У район залучаються кошти державного бюджету на реалізацію соціальних проектів. З метою забезпечення молодих спеціалістів житлом у 2016 році завершено реконструкцію та введено в експлуатацію приміщення колишнього гуртожитку під багатоквартирний житловий будинок. Загальна кошторисна вартість будівництва склала 1204,5 тис. грн. На завершення будівельних робіт залучено кошти Державного фонду регіонального розвитку на  суму  617,9 тис. грн. та кошти місцевих бюджетів – 368,0 тис. грн. 

У 2016 році залучено кошти державного бюджету на проведення термомодернізації покрівлі головного корпусу Маньківської центральної районної лікарні з улаштуванням шатрового даху з термобар’єром. Вартість робіт становить 2831,3 тис. грн. (субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій – 2592,1 тис. грн.);

На капітальний ремонт з утеплення фасаду та заміною вікон на енергозберігаючі в загальноосвітній школі с. Молодецьке використано 644,6 тис. грн.

Промисловість

Загальний обсяг реалізованої промислової продукції (товарів, послуг) по району становив 38,6 млн. грн, що на 7% більше показника відповідного періоду минулого року. У розрахунку на одиницю населення показник склав 2092,5 грн.

У 2015-2016 роках проведено модернізацію виробничих потужностей ТОВ «Підприємство з іноземними інвестиціями «Буцький завод продтоварів»  та збільшено обсяги виробництва продукції харчової промисловості.

Одним із пріоритетних напрямків залучення інвестицій у район є розвиток виробництва з переробкисільськогосподарської продукції. Так, у 2016 році ТОВ «СТАМІНА АГРО» на впровадження виробництва з переробки сої освоєно близько 4 млн. грн., додатково створено 15 робочих місць.

Впродовж минулого року активізувало свою діяльність ТОВ «Дзензелівський котлобудівельний завод», с. Дзензелівка. Підприємство займається не лише виробництвом твердопаливних котлів, а й надає послуги з переобладнання існуючих газових котелень на котельні з альтернативним видом палива; послуги з монтажу, реконструкції, установки та підключення твердопаливних котлів. Середньооблікова кількість працюючих в сезон виробництва понад 25 осіб.

У жовтні 2016 року на території смт Маньківка розпочало діяльність підприємство з іноземними інвестиціями ПП «М-ВУД», яке буде займатися виробництвом виробів з деревини та виготовленням пелет для опалення з відходів деревини пилорами (потужність – до 8 т пелет у рік).

Сільське господарство

У галузі сільського господарства району у 2016 році здійснювали діяльність 148 підприємств та організацій: 14 – товариств з обмеженою відповідальністю; 5 – приватних  підприємств; 125 – фермерських господарств; 3 – підсобні державні підприємства; 1 – підсобне недержавне підприємство.

У обробітку сільськогосподарських підприємств  району усіх форм власності перебуває 57,6 тис. га ріллі, яку використовують сільськогосподарські підприємства, фермери, одноосібники.

За оперативними даними господарствами усіх форм власності зібрано зернових та зернобобових культур близько 183 тис. т, в тому числі сільськогосподарськими підприємствами – 148,4 тис. т.

У звітному році в середньому по всіх категоріях господарств району урожайність озимої пшениці становить 56,3 ц/га, озимого ячменю – 51,9 ц/га, ярого ячменю – 46,0 ц/га, гороху – 32,2 ц/га, кукурудзи – 77,5 ц/га, соняшнику –28,8 ц/га, сої – 22,8 ц/га.

У 2016 році посівні площі цукрового буряку становили 2194 га,  урожайність- 484,4 ц/га.

Під урожай 2017 року всіма категоріями господарств  в районі посіяно 10,8 тис. га озимих зернових культур та  2,8 тис. га озимого ріпаку.

У галузі тваринництва за січень-грудень 2016 року по сільськогосподарських підприємствах в порівнянні з відповідним періодом минулого року: виробництво  молока  збільшено на 10,7%; продуктивність  дійного  стада зросла на 1,6%; виробництво  м’яса зменшилось  на  18,6% за рахунок зменшення на 33,8% реалізації м’яса кролів та на 8,6% – свинини,  проте яловичини  вироблено  на 16,5% більше. Поголів’я  великої рогатої худоби  зросло  на  11,1%, в  т.ч. корів – на 12,9%; чисельність свиней зменшилася на 37,4%.

Найбільша  чисельність  худоби  на 100 га  сільськогосподарських  угідь утримується в СФГ  «Петровіт»  – 85 голів, тоді як по району – 30 голів.

У 2016 році власникам земельних часток (паїв) виплачено орендну плату на суму близько 106,0 млн. грн., середній розмір орендної плати від нормативної грошової оцінки по району становить 7,8%. До бюджету сплачено податку на доходи фізичних осіб з виплаченої орендної плати за земельні частки (паї) на суму 19,1 млн. грн.

Бюджет

За  2016 рік до місцевих бюджетів району надійшло власних та закріплених доходів у сумі 78,9 млн. грн., що становить 126,8% до  планових показників або на 17 млн. грн. більше.

Виконання планових показників дохідної частини загального фонду за       2016 рік  забезпечили всі місцеві бюджети району.

Темп зростання  власних та закріплених доходів загального фонду місцевих бюджетів до 2015  року становить 150,3% (на  26,4млн.грн.більше).

Темп зростання податку на доходи фізичних осіб до  2015 року становить 155,1% (на 12,3 млн. грн. більше). Темп зростання плати за землю  до минулого року становить   134,4%  або на 5,1млн.грн. більше.

У 2016 році  проведено  18 засідань комісій з питань детінізації виплати заробітної плати та  з питань   погашення заборгованості із заробітної плати, на яких заслухано 39 суб’єктів господарювання щодо легалізації виплати заробітної плати та трудових відносин та 3 суб’єкти господарювання щодо  погашення заборгованості із заробітної плати. За результатами проведених засідань працевлаштовано 102 особи  та підвищено 39 особам заробітну плату. Додаткові надходження з податку на доходи фізичних осіб становлять 163,5 тис.грн. Активізовано ефективність робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення шляхом здійснення виїзних перевірок суб’єктів господарювання. Протягом 2016 року здійснено 12 виїзних перевірок, якими було охоплено 173 суб’єкти  господарювання. За результатами даних перевірок виявлено 34 факти не укладання трудових договорів між суб’єктом господарювання та працівниками, 25 із яких усунено.

Кількість осіб, які отримують заробітну плату нижче встановленого чинним законодавством мінімуму, зменшилася на 68 осіб (84,0%) у порівнянні із груднем 2015 року.

Видаткова частина місцевих бюджетів району виконана у сумі 222,5  млн. грн., що становить 98,2% до уточнених річних призначень, в т.ч. по загальному фонду – 204, 3 млн. грн. (97,0%), спеціальному – 18,2 млн. грн. У порівнянні з відповідним періодом минулого року видатки загального фонду збільшилися на 25,9% (на 42,0 млн.грн.). Протягом 2016 року власний додатковий фінансовий ресурс місцевих бюджетів  розподілено в обсязі 17,6 млн. грн., зокрема за рахунок вільного залишку коштів станом на 01.01.2016 – 9,3 млн. грн. та за рахунок перевиконання доходів – 8,3  млн. грн.

Фінансування першочергових та захищених статей видатків загального фонду бюджету забезпечено в повному обсязі і становить 189, 6 млн. грн., що складає 92,9% від загального обсягу видатків.

 

Малий та середній бізнес.

Станом на 01.01.2017 господарську діяльність у районі здійснювали 974 суб’єкти малого підприємництва, з них 785 фізичних осіб-підприємців. Збільшення частки  малого підприємництва в обсягах реалізації – головний стратегічний пріоритет, який  покладений в основу  розвитку підприємництва району. Частка податкових надходжень до бюджетів усіх рівнів від суб’єктів малого підприємництва за січень-грудень 2016 року – 38,8 % (56,1 млн. грн.).

Основні види діяльності: роздрібна торгівля, транспортні послуги, пасажирські перевезення, побутове обслуговування населення. Відрадно, що останнім часом в районі активно відроджується та розвивається галузь громадського харчування.

Ринок праці  та заробітна плата

Середньооблікова кількість штатних працівників підприємств, установ та організацій за 9 місяців 2016 року склала 3759 осіб. Середньомісячна заробітна плата за січень-вересень 2016 року становила 3416 грн., що на 22,6 % більше рівня 2015 року, проте, на 590 грн. менше середньообласного показника (4006 грн.).

У 2016 році  послугами служби зайнятості району  з пошуку роботи, професійного навчання, перенавчання, участі у громадських, інших роботах тимчасового характеру скористалось майже 2,3 тис. громадян. За сприяння районної служби зайнятості працевлаштовано 1234 особи, з них 975 безробітних.

Професійне навчання, перенавчання, підвищення кваліфікації за направленням  центру зайнятості проходив 281 безробітний, 20 з яких здобули  нові професії. До участі у громадських та інших тимчасових роботах було залучено 399 осіб.

У 2016 році на матеріальне забезпечення та соціальні послуги використано 10,0 млн. грн., в т. ч. на виплату допомоги по безробіттю – 9,4 млн. грн.

Упродовж січня-грудня 2016 року на базі Маньківського районного центру зайнятості населення відбулось 25 семінарів на тему «Ефективне ведення сільського господарства», в яких брали участь 371 особа, 5 семінарів «Як розпочати свій бізнес», в яких брали участь 47 осіб, 6 семінарів на тему «Зелений туризм», в яких брали участь 66 осіб та 2 семінари на тему «Від бізнес-ідеї до власної справи», в яких взяли участь 18 осіб.

Безробітні, які виявили бажання відкрити власну справу, проходили навчання на відповідних курсах: „Підприємництво та бізнес-планування”. За  2016 рік 5 осіб отримали одноразову виплату допомоги по безробіттю та зареєструвалися як суб’єкти підприємницької діяльності.

Станом на 01.01.2017 року в центрі зайнятості перебувало на обліку 714 безробітних, з них 618 осіб отримували допомогу по безробіттю.

Соціальний захист

На забезпечення соціального захисту пільгових категорій населення з  бюджетів усіх рівнів у 2016 році спрямовано 81,3 млн. грн., що за рахунок збільшення кількості одержувачів субсидії становить 161% до  2015 року. 

У районі створено 2 будинки сімейного типу, де виховується 15 дітей вихованців. За звітний період профінансовано державної соціальної допомоги на дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування та грошового забезпечення батькам-вихователям за надання соціальних послуг на суму 607,0 тис. грн.

З початку проведення антитерористичної операції до управління соціального захисту населення звернулось 196 сімей – переселенців з Автономної Республіки Крим, Донецької та Луганської областей. За 2016 рік отримали допомогу 57 сімей на загальну суму 994,5 тис.грн.  Заборгованість відсутня.

Станом на 01.01.2017 на обліку перебуває 13381 учасників програми житлових субсидій, що удвічі більше 2015 року. Нараховано субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на суму 50,3 млн. грн., (за аналогічний період минулого року – 24,5 млн. грн.).         Надано пільги на житлово-комунальні послуги на 8,1 млн. грн.

Санаторно-курортними путівками забезпечено 64 жителі району: 41особу з інвалідністю, 2 супровідні особи інвалідів 1 групи, 16 ветеранів війни. За рахунок коштів місцевого бюджету на умовах співфінансування з обласним бюджетом придбано 5 санаторно-курортних путівок для учасників бойових дій з числа учасників антитерористичної операції на загальну суму 25 тис. грн. 

За рахунок коштів сільських та селищних рад оздоровлено 17 дітей учасників АТО на суму 51 тис. грн. Забезпечено психологічну реабілітацію 18-ти учасників бойових дій (з числа учасників антитерористичної операції) на базі санаторіїв «Остреч», «Орізонт», «Феофанія» та «Карпатські зорі». За рахунок коштів районного бюджету інваліду війни І групи з числа учасників антитерористичної операції надано цільову матеріальну допомогу на придбання автомобіля (184 тис. грн.).  Також за рахунок коштів районного, сільського бюджету с. Дзензелівка та залучених коштів для учасника бойових дій придбано будинок із земельною ділянкою (150 тис. грн).

За рахунок коштів районного бюджету виділено матеріальну допомогу 73 жителям району на суму 132,6 тис.грн.

За 2016 рік відповідно до індивідуальних програм реабілітації в користування інвалідів видано 28 технічних засобів реабілітації. Видані направлення на заводи-виробники на виготовлення 117 технічних та інших засобів реабілітації.

За 2016 рік центром соціальної реабілітації дітей-інвалідів Маньківського району надавались послуги 42 дітям-інвалідам. З місцевого бюджету на утримання центру виділено кошти в сумі 463,7 тис. грн, з яких 110,4 тис. грн. витрачено на ремонт даху. 

За період 2016 року за рахунок коштів місцевих бюджетів відшкодовано перевізникам за перевезення пільгових категорій населення  575,9 тис.грн.(в 2015 році перевезення пільгових категорій населення проводилось за рахунок коштів державного бюджету –  686,1 тис. грн).

На виконання Чорнобильських програм у 2016 році виплачено компенсацій та допомог потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи на загальну суму 661,3 тис.грн.

Станом на 01.01.2017 за даними Уманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області (Маньківського відділення) у районі на обліку перебуває 9327 пенсіонерів, середній розмір пенсії по району становив1603 грн.

У районі нараховується 1372 жителів, які потребують соціального обслуговування, з них надано послуги 1233 особам в т.ч. відділенням соціальної допомоги вдома – 668, відділенням денного перебування – 548. У Буцькому відділенні стаціонарного догляду проживає 17 осіб.

У 2016 році на первинному обліку служби у справах дітей райдержадміністрації перебували 82 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. У сім’ях опікунів та піклувальників проживало 40 дітей,у дитячих будинках сімейного типу виховувались 15 дітей, у державних закладах області навчалися 8 дітей.

Упродовж 2016 року осиротіло 15 дітей, закордонними усиновлювачами були усиновлені 2 дітей первинного обліку, усиновлювачами району прийнято в сім’ю 1 дитину. До обласного міжрегіонального центру соціальної реабілітації для дітей у м. Умань у зв’язку із залишенням без батьківської опіки, піклування та таких, що опинилися в складних життєвих обставинах, направлено 19 дітей району.

У 2016 році службою у справах дітей райдержадміністрації опрацьовано 158 документів, підготовлено 630 звернень, клопотань в інтересах дітей, взято участь у 52 судових засіданнях, надано 26 адміністративних послуг. Комісією райдержадміністрації з питань захисту прав дітей було розглянуто 202 питань в інтересах дітей району.

У Маньківському районі паспортизовано 260 багатодітних сімей, в яких проживає 894 дитини. Впродовж 2016 року видано 42 посвідчення батьків багатодітної родини та 62 посвідчення дитини.

Упродовж 2016 року райдержадміністрацією сформовано матеріали та подано 3 кандидатури на присвоєння почесного звання „Мати-героїня”.

Пільгове кредитування населення.

Впродовж 2016 року у кредитно-фінансовій установі ПАТ «Державний ощадний банк України» ТВБВ № 10023/0186 кредитами на заходи з енергозбереження у районі скористалося 105 осіб на суму 2132,4 тис. грн.

У 2016 році виплачено компенсації відсоткової ставки за кредити банку позичальникам у сумі 31,1 тис.грн. з районного бюджету та 23,6 тис.грн. за рахунок субвенції з обласного бюджету для 244 осіб.

Розвиток освіти

У 2016 році в 19 загальноосвітніх навчальних закладах району навчалося 2570 учнів, у 22 дошкільних навчальних закладах дошкільною освітою охоплено 998 дітей. У Маньківському районному центрі дитячої та юнацької творчості, малій академії наук  позашкільною роботою було охоплено 1468 дітей, у Маньківському міжшкільному навчально-виробничому комбінаті здобувають професію 210 учнів району. У галузі освіти району працює 792 особи.

Бюджет галузі освіти за 2016 рік становив всього 52,7 млн.грн., на утримання та ремонти закладів освіти використано 1,4 млн.грн., що удвічі більше проти минулого року. Капітальні видатки склали 2,8 млн.грн. в тому числі залучено 796,7 тис.грн. обласного бюджету та 644,6 тис.грн. державного бюджету.  З них використано: 394,4 тис.грн. на капітальний ремонт дахів Подібнянської, Дзензелівської ЗОШ І-ІІІ ступенів та капітальний ремонт харчоблоку й оновлення технологічного обладнання Маньківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1, на виконання робіт були використані кошти районного  бюджету, субвенцій сільських та селищних рад, спонсорська допомога; 1320,0 тис.грн. на придбання шкільного автобуса; 126,0 тис.грн. на влаштування системи опалення з встановленням піролізного котла в Потаській ЗОШ І-ІІ ступенів. 

Впродовж минулого року замінено котел в Буцькій ЗОШ І-ІІІ ступенів, проведено реконструкцію вузлів обліку газу  Молодецької  і Крачківської ЗОШ на суму 230 тис.грн.

Всього в школах району замінено 68 вікон та 20 дверей. Розпочато капітальний ремонт із заміною вікон фасаду Молодецької ЗОШ І-ІІІ ступенів. У спортивні зали поновлено спортінвентар, в кабінети хімії закуплено хімреактиви.

 Вчителі та учні району достойно показують результати на обласному, всеукраїнському та міжнародному рівнях. У обласній педагогічній виставці «Освіта Черкащини» переможцями стали 2 педагоги, 1 – лауреат.

У обласному конкурсі на кращу серію цифрових ресурсів для навчально-методичного забезпечення викладання навчальних дисциплін  – 3 переможці та 6 лауреатів.

Чорнокам’янська ЗОШ І-ІІІ ступенів нагороджена Почесною грамотою Міжнародного освітянсько-наукового форуму «Сучасний стан освіти і науки в Україні. Стратегія розвитку», директора даної школи нагороджено медаллю «За вагомий внесок у розвиток освіти і науки».

У конкурсі серед навчальних закладів області «Інноваційні школи Черкащини», який походив з 16 по 19 грудня 2016 року переможцем стала Іваньківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів.

У 2016 році 12 учнів стали переможцями обласних предметних олімпіад, 2 – Всеукраїнського. 3 учні – переможці обласного, 2 – Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук.

Маньківський районний центр дитячої та юнацької творчості,мала академія наук у 2015-2016 навчальному році здобув 26 перемог у обласних конкурсах та 11 – у Всеукраїнських.

Оздоровлення та відпочинок дітей району здійснювалось за рахунок коштів державного, обласного, місцевого бюджетів, профспілкових комітетів та батьків. На оздоровчу кампанію 2016 року з районного бюджету було виділено кошти в сумі 536,8 тис.грн., які використано стовідсотково та 150 тис. грн. позабюджетних коштів. Сільськими та селищними радами придбано 62 путівки для дітей пільгових категорій. З районного бюджету виділено кошти на здешевлення путівок для працівників бюджетної сфери в сумі 12 тис.грн.

За підсумками оздоровчої кампанії відпочинковими та оздоровчими послугами було охоплено 2245 дітей району, що складає 83,3% від загальної кількості. Значна увага під час оздоровчої кампанії приділялась дітям, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки. Так у 2016 році оздоровчими та відпочинковими послугами забезпечено 1145 дітей пільгових категорій, що становить 39,7% від загальної кількості. Зокрема: 39 дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 19 дітей – інвалідів, 287 дітей із багатодітних і малозабезпечених сімей, 18 дітей, потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, 75 дітей батьки яких є учасниками АТО, 96 талановитих та обдарованих дітей, 297 дітей, які перебувають на диспансерному обліку центральної районної лікарні, 17 дітей внутрішньо переміщених осіб. 

На базі 19 загальноосвітніх шкіл району працювало 18 пришкільних оздоровчих таборів з денним перебуванням (938 дітей) та 13 таборів праці і відпочинку (533 дітей). Також влітку працювали за різними програмами 11 мовних таборів до яких було залучено 182 дітей.

У районі успішно працював позаміський дитячий оздоровчий заклад „Дивокрай”, де протягом літа відпочивали 120 дітей, що у чотири рази більше 2015 року.

Окрім того, за кошти обласного та державного бюджетів, діти пільгових категорій мали можливість оздоровитись в «Оздоровчому центрі «Чайка» Одеської області, Українському дитячому центрі «Молода гвардія» м. Одеса, Державному підприємстві України «Міжнародний дитячий центр «Артек»         м. Київ. Також  за направленням Маньківської центральної районної лікарні діти нашого району мали можливість відпочити, отримати лікувальні послуги та оздоровитись в обласних санаторіях: «Сосновий бір», «Городище», «Пролісок» та у всеукраїнських: «Затока», «Хаджибей», «Чкалова», «Зелена гірка», «Бердянський», «Джерело», «Прикарпатський».

У рамках реалізації Програми патріотичного виховання учнівської молоді Маньківського району на 2015-2020 роки  влітку 2016 року вперше було організовано роботу військово-патріотичного табору «Козацький гарт». Вихованцями табору стали 59 учнів 10-их класів з 12 шкіл. Протягом табірної зміни учні проходили тактичну, медичну підготовку, брали участь в стрільбах, військово-спортивних змаганнях, розважальних програмах.

Другий рік поспіль проходить районний етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-спортивної гри «Сокіл» («Джура»). У 2016 році в грі взяли участь 13 команд шкіл І-ІІІ ступенів – 104 учасники.

 В жовтні 2016 року відкрито козацький  клас в Молодецькій ЗОШ І-ІІІ ступенів, у якому навчається 14 учнів.

Розвиток охорони здоров’я.

Медичне забезпечення жителів району здійснюють: Маньківська центральна районна лікарня, Буцька, Іваньківська та Нестерівська лікарські амбулаторії загальної практики сімейної медицини, 22 фельдшерсько-акушерські пункти. Забезпеченість становить 47,1 ліжок на 10000 населення.    У стаціонарі проліковано 5232 хворих. Середня тривалість перебування хворого у стаціонарі – 9 днів.

У 2016 році проведено реорганізацію Буцької дільничної лікарні в лікарську амбулаторію із скороченням 10 ліжок терапевтичного профілю. Кількість відвідувань на одного жителя району до лікарів становить 8,3, вдома – 0,3.

Загальна захворюваність всього населення становить 19371 випадків на 10 тис. населення, первинна захворюваність – 8024 випадків на 10 тис. населення. Флюорографічне обстеження проведено 576 особам у розрахунку на 1000 дорослого населення, 72 % жіночого населення проведено цитологічне обстеження.

На кінець 2016 року в Маньківському районі проживало 27,4 тис. жителів.

За 2016 рік у районі народилась 196 дітей, що на 46 дітей менше ніж за минулий рік; померло за даний період 500 осіб (504у 2015 році). Народжуваність на 1000 населення становить 7; смертність – 18; природній приріст населення -11 (проти -9,4 у 2015 році).

У 2016 році проводилась робота з впровадження енергоефективних заходів та покращення матеріально-технічної бази лікувально-профілактичних закладів району. На реалізацію проекту «Термомодернізація покрівлі головного корпусу Маньківської центральної районної лікарні з улаштуванням шатрового даху» використано 2592,1 тис. грн. субвенції з державного бюджету. У рамках третьої фази спільного проекту Європейського Союзу та Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» проведено капітальний ремонт приміщень фельдшерсько-акушерського пункту с. Кути  вартістю 228,0 тис. грн.

Зроблено капітальний ремонт системи водопостачання та водовідведення фельдшерсько-акушерського пункту с. Попівка (вартістю 37,6 тис. грн), замінено газовий котел – с. Дзензелівка (вартістю 8,0 тис. грн), відремонтовано систему опалення – с. Харківка (8,0 тис. грн.), встановлено твердопаливний котел в Нестерівській лікарській амбулаторії загальної практики сімейної медицини (7,0 тис. грн.), проведено капітальний ремонт ліфтів центральної районної лікарні (47,6 тис. грн.).

У Маньківськуцентральну районну лікарню закуплено гематологічний аналізатор (137,5 тис.грн.), пульсоксиметр (17,5 тис. грн.), два кисневих концентратори вартістю (68,3 тис. грн.); закуплено комплект меблів на фельдшерсько-акушерський пункт  с. Русалівка (10,0 тис.грн.).

Розвиток галузі культури

Маньківська центральна бібліотечна система об’єднує 27 державних  публічних бібліотек в тому числі 2 пункти видачі (с. Добра, с.Юрпіль), в яких працює 41 працівник. Книжковий фонд центральної бібліотечної системи на 01.01.2017 року складав  426932 примірники на суму 1,1 млн. грн. Надійшло за 2016 рік 2609  примірники на суму 71,1 тис. грн.

Упродовж року бібліотеками Маньківської центральної бібліотечної системи була організована актуальна та змістовна пропаганда книги, проведено ряд масових заходів, спрямованих на збереження у людській пам’яті героїчного минулого українського народу, виховання підростаючого покоління на прикладах самовідданого служіння Батьківщині, роз’яснення історичних подій у літописі нашої держави. У тісній співпраці з Будинками культури та школами було проведено ряд заходів до свят сонячного циклу: Івана Купала, Масляної, Зеленої неділі, свята Воскресіння, різдвяних свят. До участі та проведення масових заходів залучалися учнівські та педагогічні колективи шкіл, ветеранські організації, активні читачі бібліотек, а також члени клубних формувань: «Журавка», «Світлиця», «Ровесник», «Словограй», «Берегиня», «Господарка», «Бабусині посиденьки» та ін.

Маньківська центральна бібліотечна система налічує 20 комп’ютерів (в т.ч. у сільських бібліотеках – 8, центральній районній та районній дитячій бібліотеках – 12). Доступ до мережі Інтернет мають14 комп’ютерів (в т.ч. в сільських бібліотеках – 3).

У Маньківському районі є 30 клубних установ, з яких  протягом звітного періоду діяло 27. У 2016 році в клубних закладах району було проведено 451 культурно-розважальний захід, 129 концертних програм, 89 виставок образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, 1708 вечорів відпочинку для молоді та юнацтва.

Уже стало традицією проведення в клубах та будинках культури різдвяних свят, вечорниць, купальських вечорів, свята Миколая, Трійці. У підготовці та проведенні цих свят із задоволенням приймають участь не лише дорослі, а й молодь. Виховання інтересу та поваги до національних традицій, звичаїв, ознайомлення з побутом і культурними цінностями українського народу, національними особливостями й символами – це є основними напрямками роботи клубних установ. Різноманітними за формою і змістом є тематичні заходи до Дня Соборності України, Міжнародного Жіночого дня, Дня захисника України, Міжнародного Дня сім’ї, Міжнародного Дня Матері, Дня людей похилого віку, вечори вшанування Героїв Небесної Сотні та воїнів АТО. До 25-ї річниці незалежності України було виготовлено 1 тис. примірників буклету «Маньківщина 2016».

З метою забезпечення сталого функціонування закладів культури району в осінньо-зимовий період 2016-2017 років впродовж 2016 року були здійснені відповідні заходи:завершено капітальний ремонт приміщення районного центру культури та дозвілля на суму 670,8 тис. грн., проведено заміну вікон, дверей у Попівській, Харківській, Чорнокам’янській бібліотеках; Дзензелівському сільському будинку культури. За спонсорські кошти проводився ремонт глядацької залу та зовнішні роботи у Крачківському та Добрянському сільських будинках культури. За рахунок місцевого бюджету здійснено косметичний ремонт у Кислинському та Потаському сільських будинках культури.

У Чорнокам’янському сільському будинку культури здійснена заміна 8 вікон на металопластикові ( 80 тис.грн.) та встановлено енергозберігаючий котел на дровах (70 тис.грн.), проводяться ремонтні роботи з утеплення стін глядацької зали (150 тис.грн).

У Кищенецькому сільському будинку культури здійснено зовнішній капітальний ремонт приміщення, облаштування обмостки (224,2 тис. грн.  залучених коштів та 53 тис.грн. кошти місцевого бюджету).

У Іваньківській, Крачківській бібліотеках здійснено косметичний ремонт приміщень, у Молодецькому сільському будинку культури проведені зовнішні та внутрішні ремонтні роботи. У Нестерівський сільський будинок культури закуплено котел на дровах.

Для розвитку туристичної галузі, збереженню природної унікальної пам’ятки – Буцький каньйон та очищенню берегів річки Гірський Тікич у районі заплановано проведення ряду заходів по проекту «Маньківщина туристична «Буцький Каньйон», який включено до Плану реалізації Стратегії розвитку Черкаської області на період 2015-2017 років та до Стратегії розвитку Маньківського району до 2020 року.

По даному проекту розроблено проекти землеустрою із організації та встановлення меж території природно-заповідного фонду на об’єкти: Буцький каньйон, водопад «Вир» та Радіонова скеля (використано 50 тис. грн. коштів обласного бюджету). Із селищного бюджету смт Буків у 2016 році виділено кошти та замовлено проведення топозйомки, у 2017 році заплановано виготовлення детального плану території, іншої документації для відведення прибережно-захисних смуг, після чого буде можливим залучення інвесторів для розвитку інфраструктури.

Розвиток спорту

На Маньківщині функціонує дитячо-юнацька спортивна школа, в якій навчається 371 учень, діє Маньківський районний фізкультурно-оздоровчий спортивний клуб «Колос».  Головними завданнями, які ставить перед собою райдержадміністрація, є залучення широких верств населення, особливо молоді, до занять фізичною культурою та спортом, створення умов для задоволення потреб кожного жителя району, зміцнення здоров’я, збереження та подальше удосконалення матеріально-спортивної бази, популяризації масових видів спорту серед населення.

Проводилися районні змагання  «Найспортивніше село», в яких взяла участь двадцять одна команда. Перемогу здобула команда с. Молодецьке, яка представляла район в обласних змаганнях. Також були проведені турніри: з волейболу та футболу, присвячені Дню Молоді, Дню Перемоги та незалежності України, кубок району з футболу, шахів, настільного тенісу, спортивні змагання до Дня фізичної культури та спорту, Новорічний кубок з волейболу. Проводились Кубки пам'яті С.Мельника, А.Тимчака та А. Левченка.

Команда групи 2000-2001 р.н. виборола 1 місце в міжобласному кубку ФК «Іллічівець» м. Умань та зайняла 5 місце у міжнародних змаганнях у                         м. Чорноморськ «Кубок Чорного моря». Команда групи 2003 р.н. – переможець Кубку Ковпака, що проходив у м. Черкаси.

Боксери дитячо-юнацької спортивної школи стали призерами Чемпіонату області у трьох вагових категоріях.

У районі проведено  Спартакіаду школярів району з 11 видів спорту, змагання на призи клубу «Шкіряний м’яч» в чотирьох вікових групах серед юнаків та в двох – серед дівчат. Команда учнів 2003 р.н. – бронзовий призер даних змагань.

Команда ветеранів вікових груп 40, 50 років і старші – учасники Всеукраїнської першості ЦР ВФСТ «Колос» АПК України, що проходив у грудні в м. Берегове Закарпатської області.

Футбольна команда ветеранів є переможцями кубків з футболу серед ветеранів у селищі Верхнячка Христинівського району, м. Корсунь-Шевченківський, 3 місце у м. Христинівка.

Команда державних службовців району брала участь в обласній спартакіаді.

Маньківська районна державна адміністрація надалі сприятиме популяризації здорового способу життя, залученню широких верств населення до занять фізичною культурою і спортом.

Благоустрій та утримання дорожньої інфраструктури

Значна увага у районі приділяється благоустрою населених пунктів.

У рамках Всеукраїнської акції «За чисте довкілля» з метою наведення належного санітарного стану, забезпечення санітарно-екологічного благополуччя мешканців відповідно до розпорядження райдержадміністрації з 1 квітня по 6 травня 2016 року проведено весняний місячник санітарної очистки населених пунктів та 23 квітня – день благоустрою. 

З метою підвищення рівня благоустрою в населених пунктах Маньківського району проведено заходи:

- прибирання та благоустрій територій в 31 населеному пункті; облаштування кладовищ, пам’ятників, братських могил та меморіалів загиблим воїнам;

- прибрано 1085,7 тис.м2 вулиць, доріг та тротуарів. Облаштовано 41 в’їзд до населених пунктів;

- очищено від сміття 74,9 тис.м2 берегів водойм, ліквідовано 73 стихійних сміттєзвалищ на території населених пунктів та у лісопосадках, упорядковано 59,1 га парків та скверів;

- ремонт доріг та тротуарів у населених пунктах, облаштування їх дорожніми знаками, розміткою, облаштування в’їздів до населених пунктів;

До участі у благоустрої території активно залучалося населення, проведено конкурси на кращий двір, вулицю.

З початку року замінено 303 лампи зовнішнього освітлення та встановлено 475 нових світлоточок. Роботи з зовнішнього освітлення проводились у селах:                    Іваньки, Чорна Камянка, Русалівка, Поташ, Дзензелівка, Кислин, Багва,  Вікторівка,  Крачківка, Добра, Подібна, Роги, в селищах Буки та Філіція.

На будівництво, ремонт та утримання комунальних доріг у межах населених пунктів району у 2016 використано 2388,1 тис. грн. бюджетних коштів та                573,4 тис. грн. – залучених коштів та відремонтовано майже 9 тис. кв. м доріг комунальної власності з твердим покриттям.

У 2016 році на ремонт доріг загального користування місцевого значення використано 364,1 тис. грн. (Кищенецька, Нестерівська, Русалівська сільські ради). 

На поточний ремонт автомобільних доріг загального користування державного значення, які проходять територією Черкаської області до обласного бюджету перерахована субвенція у сумі 456,4 тис. грн., з них кошти сільських (селищних) рад – 251,2 тис. грн.

У 2016 році філією «Маньківський райавтодор» на роботи щодо експлуатаційного утримання територіальних доріг використано коштів державного бюджету:1,6 млн. грн. (проведено ямковий ремонт 4253 кв. м дорожнього покриття), доріг обласного значення – 1,5 млн. грн.(3843 кв. м дорожнього покриття).

Цивільний захист та правопорядок

З метою належної роботи відновленого районного військового комісаріату за рахунок коштів резервного фонду обласного бюджету в сумі 202,5 тис. грн. проведено капітальний ремонт покрівлі приміщення.

Відповідно до планового завдання Збройні Сили України поповнили 43 військовозобов’язані офіцерського, сержантського та рядового складу. На військову строкову службу призвано 37 громадян району.

На реалізацію комплексної програми забезпечення техногенної  та пожежної безпеки на території району, вжиття заходів щодо ліквідації наслідків можливих надзвичайних ситуацій та подій на 2016-2020 роки районному сектору Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Черкаській області за рахунок коштів районного бюджету та субвенцій сільських і селищних рад в сумі 74 тис. грн. придбано бензогенератор, мотопомпу, пально-мастильні матеріали, бойовий одяг та спорядження.

З метою удосконалення навичок керівного складу цивільного захисту району у приведенні підпорядкованих  органів управління та сил в готовність до дій за призначенням, у жовтні проведено командно-штабне навчання з органами управління та силами цивільного захисту районної ланки Черкаської територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту.

Для забезпечення законності, правопорядку, прав і свобод громадян, боротьби зі злочинністю та правопорушеннями на території Маньківського району з районного бюджету виділено кошти в сумі 80,5 тис. грн.

Забезпечення спокою та впевненості у своїй захищеності всіх громадян району, належний громадський порядок та публічна безпека – ці питання неодноразово були темою обговорення з сільськими та селищними головами на нарадах в районній державній адміністрації.  Як наслідок, у трьох населених пунктах району в місцях найбільш масового скупчення людей та на територіях, наближених до них, встановлено прилади і засоби зовнішнього контролю (відеоспостереження) із довготривалим збереженням записів. Так у селищі Маньківка за бюджетні кошти придбано і встановлено одну камеру відеоспостереження, у с. Нестерівка – 7, у с. Кищенці – 4 камери відеоспостереження.

Для ліквідації надзвичайних ситуацій протягом осінньо-зимового періоду на очищення автомобільних доріг загального користування від снігу та боротьби з обледенінням  використано 700 л. дизельного палива на суму  11,6 тис. грн., а також додатково придбано пально-мастильні матеріали на суму 21 тис. грн.

Підводячи підсумок, необхідно відзначити, що отримані позитивні результати роботи у багатьох напрямках були досягнуті завдяки співпраці між державною адміністрацією, органами місцевого самоврядування, суб’єктами господарювання району та за відчутної підтримки обласного керівництва. Проте залишається ще багато проблем, які ми маємо вирішувати і надалі спільно, тому закликаю всіх до співпраці!

Сподіваюся, що проблемні питання  будуть врегульовуватись, і це дасть нам можливість динамічніше розвиватися і сповна використати внутрішні резерви в інтересах жителів району. Ці резерви у нас є і вони враховані при розробці Програми економічного і соціального розвитку району на 2017 рік.