наверх ⇑

До 25-ї річниці прийняття Декларації про державний суверенітет України

16 липня 1990 року  Верховна Рада УРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет. 

Наша держава не стала першою на шляху самоствердження. Трохи раніше, у березні, про суверенність заявила Литва, а в червні - Російська Федерація. Згодом  декларації прийняли  Білоруська РСР, Естонія, Латвія та інші республіки колишнього СРСР.

Державний суверенітет України було проголошено у межах території УРСР: «Українська РСР ...розвивається в існуючих кордонах на основі здійснення українською нацією свого невід’ємного права на самовизначення».  

Громадяни УРСР всіх національностей склали український народ, який оголосили єдиним джерелом влади в республіці. Правом виступати від імені народу наділили Верховну Раду. 

Декларація передбачила економічну самостійність УРСР через створення банківської,  фінансової, податкової, митної системи, формування бюджету та введення власної грошової одиниці.

Окремі розділи документа присвятили екологічній безпеці з метою поліпшення навколишнього середовища та зміцнення генофонду нації, що в постчорнобильський період мало надзвичайне значення. 

Завдяки Декларації українці отримали  право на вільний національно-культурний розвиток та функціонування української мови у всіх сферах суспільного життя.  

Вперше про без’ядерний статус держави було заявлено саме в Декларації про суверенітет. Україна не відмовилася від власних Збройних Сил, але оголосила про намір стати нейтральною державою і дотримуватися трьох неядерних принципів: не приймати, не виробляти і не набувати ядерної зброї. 

Українська республіка також задекларувала намір налагодити міжнародні зв’язки.  

Першу річницю прийняття Декларації про державний суверенітет відзначили урочисто, оголосивши цей день неробочим. 

Однак цей документ не набув статусу конституційного акту, бо тодішня Верховна Рада не мала повноважень вирішувати про вихід України зі складу СРСР. Таке рішення мав прийняти лише народ під час Всеукраїнського референдуму. І такий референдум відбувся 1 грудня 1990 року.  

24 серпня 1991 року Верховна Рада прийняла  «Акт проголошення незалежності України», у який увійшли мега-важливі положення Декларації про територіальну цілісність держави та неядерний статус тощо.

Прийняття Декларації про державний суверенітет України стало важливим етапом у процесі здобуття Україною своєї незалежності.