наверх ⇑

Сергій Савчук: Україна та Білорусь поглиблюватимуть співробітництво у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики

20 січня 2017 року Голова Держенергоефективності провів робочу зустріч з Послом Республіки Білорусь в Україні Ігорем Соколом, з яким обговорив питання співробітництва України та Білорусі у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики.

На початку розмови Сергій Савчук наголосив на необхідності якнайшвидшого підписання Дорожньої карти з питань співпраці державних органів та організацій Республіки Білорусь і України у сферах енергоефективності та використання місцевих видів палива на 2017-2020 роки.

«Ми вже готові підписати Дорожню карту і якнайшвидше переходити до активних дій та виконувати заходи, які нею передбачено, - наголосив С. Савчук. - Перш за все, пропонуємо організувати двосторонні візити. Ми можемо презентувати наш ринок, наші ресурси, наші проекти, які вже розроблено і готові до співфінансування та можуть зацікавити білоруський бізнес, а також регіони України, які готові приймати інвесторів для будівництва заводів, вирощування енергокультур, створення енергетичних кластерів тощо».

У ході перемовин Голова Агентства представив напрацювання України у напрямах зменшення споживання газу, встановлення теплових потужностей на інших крім газу видах палива, успішно діючу програму фінансової допомоги населенню та ОСББ на енергоефективні заходи, запроваджений ЕСКО-механізм. При цьому Сергій Савчук акцентував увагу на значному потенціалі реалізації проектів у всіх регіонах країни.

Водночас, Сергій Савчук запевнив білоруську сторону у тому, що Агентство тісно співпрацює з місцевою владою у різних напрямах: прийняття місцевих програм з відшкодування частини відсотків чи суми «теплих» кредитів, впровадження ЕСКО-механізму у бюджетній сфері, сприяння реалізації проектів із заміщення газу.

«Незважаючи на відсутність безпосередніх адміністративних важелів впливу на місцеву владу, ще у 2015 році ми почали налагоджувати конструктивний діалог з мерами міст, головами обладміністрацій та облрад. Наприклад, з мером Києва Віталієм Кличко, мером Одеси Геннадієм Трухановим та іншими міськими головами були підписані меморандуми про співпрацю і вже сьогодні ми пересвідчуємося в результативності такого співробітництва», - прокоментував С.Савчук та додав, що прийнято більше 200 місцевих програм із співфінансування енергоефективних заходів, укладено перші в Україні ЕСКО-договори, проведено кілька сотень семінарів з енергоефективності у кожному регіоні, районі.

«Ми плануємо ще десятки семінарів у регіонах, де презентуватимемо органам місцевого самоврядування можливості впровадження «зелених» проектів. Місцева влада усвідомлює колосальний потенціал свого регіону та готова сприяти залученню інвестицій у цю сферу», - повідомив С. Савчук

Зокрема, планується популяризувати встановлення когенераційних установок з виробництва теплової та електричної енергії, що споживатимуть місцеві види палива та які можна встановлювати у кожному місті. Продаючи електроенергію за тарифом 12,38 євроцентів за 1 кВт*год, інвестор також зможе постачати тепло у міську тепломережу. Термін окупності таких проектів – від 5 років. Сергій Савчук зауважив, що саме для таких проектів стане в нагоді  білоруське обладнання.

У свою чергу, білоруська сторона відзначила, що завдяки децентралізації, яка проходить в Україні, місцева влада, маючи значні фінансові ресурси, може інвестувати їх в реалізацію проектів у сферах енергоефективності та відновлюваної енергетики. Зокрема, Ігор Сокол розповів про курс Білорусії у напрямку розвитку відновлюваної енергетики, як шлях до зменшення залежності від імпортованих енергоресурсів.

Наприкінці зустрічі Сергій Савчук та Ігор Сокол домовилися якнайшвидше підписати Дорожню карту співробітництва та запросити в Україну білоруських інвесторів. Також, Голова Агентства запросив білоруську сторону брати активну участь в регіональних семінарах та Форумах, які проводитиме Держенергоефективності у 2017 році в Україні.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю