Епідеміологічні показники захворюваності на грип та ГРВІ в області не перевищені
На грип та ГРВІ з початку епідеміологічного періоду захворіли більше 67 тисяч черкащан або 5,4 % населення, 4,5 тисячі – госпіталізовані. Семеро жителів померли від ускладнень захворювання пневмонією, у одному з випадків виявлений вірус грипу АН1N1. Проте, епідеміологічні показники захворюваності на Черкащині не перевищені. Про це сьогодні фахівці Департаменту охорони здоров'я та Держсанепідслужби повідомили на прес-конференції в обласній державній адміністрації.
Нагадаємо, торік вірус грипу А(Н1N1) в області не реєстрували, від грипу померла 1 людина.
За останній тиждень спалах захворюваності на грип та ГРВІ фахівці зафіксували лише у Христинівському районі, повідомила начальник Головного управління Держсанепідслужби України у Черкаській області Віра Чиж. За рішенням керівництва району там плануються обмежувальні заходи.
- Зараз епідемії грипу та ГРВІ в області немає. На випадок її виникнення в медичних закладах створені 2300 додаткових ліжок, − розповів директор Департаменту охорони здоров’я Черкаської ОДА Михайло Лобас. – Сформований запас засобів захисту та дезінфектантів, відділення стаціонарів та інтенсивної терапії забезпечені необхідними препаратами та обладнанням, зокрема, кисневими концентратами, апаратами для штучної вентиляції легень. Є запаси жарознижувальних, противірусних та антибактеріальних препаратів. У санавіації працюють спеціалізовані бригади, тож приводу для паніки немає.
Він додав, що організований штаб швидкого реагування на поширення грипу та ГРВІ, протоколами визначені маршрути пацієнтів та лікування кожної окремої категорії хворих. Крім того, надруковані просвітницькі матеріали, які планується поширити в лікарнях, закладах освіти, точках торгівлі пресою.
- Не варто забувати про превентивні заходи, які знижують ризик зараження та виникнення ускладнень, - наголосив він. – Дотримуватися правил особистої гігієни, дезінфікувати руки, уникати контактів із хворими, носити маски в місцях скупчення людей або не відвідувати їх. Звертатися до лікарів своєчасно. Пити багато рідини, харчуватися раціонально, включати до раціону продукти з високим вмістом вітамінів. Це і цитрусові, і часник, і цибуля – народні методи ніхто не відміняв.
В. о. директора КП «Фармація» Валентина Ніколенко повідомила, що аптечній мережі краю наявні в достатній кількості ліки від грипу та застуди, 70% яких – вітчизняного виробництва.
Головний обласний позаштатний інфекціоніст Світлана Волгіна розповіла, що найбільш дієвим для профілактики та лікування грипу при його перших ознаках є препарат «Ремантадін». Від каліфорнійського грипу А(Н1N1) рятує лише «Таміфлю», та він ефективний лише в перші дві доби захворювання. Потрапивши в організм людини вірус А (Н1N1), розвивається за 48 годин.
- Звертатися до дільничних лікарів черкащани мають при найменших симптомах недуги. Це дозволить уникнути ускладнень та летальних випадків, зокрема від пневмоній, − підкреслила вона.
Грип у області реєструють упродовж усього року, нагадала Світлана Іванівна. Традиційно в холодну пору це відбувається частіше. Пандемічний грип А (Н1N1) циркулював у регіоні і у 2009-2011 роках. 2009 він призвів до 25 смертей.
- Його симптоматика порівняно з іншими типами вірусів грипу проявляється більш гостро, симптоми прогресують за лічені години, спостерігається потужна інтоксикація організму, інтенсивний головний біль, приєднується вірусна пневмонія, - додала вона.
Світлана Волгіна також наголосила, що вберегтися від зараження небезпечним вірусом допоможуть прості правила: дотримання санітарно-гігієнічного стану, масочний режим, вологе прибирання, промивання слизових оболонок, використання оксолінової мазі при виході з дому, прийом вітамінів С та групи В.
- Хочу звернути увагу, що противірусні препарати, які рекламують - мультисистемні. І вони містять парацетамол, який не варто приймати при грипі. Тому такі препарати – не просто чай, а лікарський засіб, - наголосила фахівець.
Спеціалісти нагадали, що особливу увагу до стану свого здоров’я мають приділяти люди із «груп ризику»: діти, вагітні жінки, люди похилого віку, люди з метаболічними порушеннями, хронічними, серцево-судинними захворюваннями, ьі, хто працюють з людьми. Серед летальних випадків і в області, і в Україні – люди саме з цих груп.
Наостанок учасники прес-конференції пошкодували, що в Україні триває противакцинальна кампанія, яка вплинула і на рівень охоплення щепленнями від грипу. Саме вакцинація знижує ризик підхопити недугу або ж зменшує її вплив.
Наразі, повідомила Валентина Ніколенко, в аптеках доступний препарат «Ваксігрип» вартістю більше 130 грн. Найкращий період для його застосування жовтень-листопад, проте, і зараз здорові люди можуть щепитися. Імунітет зберігатиметься упродовж року.
Фахівці закликають представників медіа широко інформувати населення щодо захворюваності на грип. Інформацію щодо поширення ГРВІ та грипу в регіоні відсьогодні моніторитимуть не щотижня, а щодня.
ВАЖЛИВО: щоб не застудитися:
- уникати контакту з хворими;
- обмежити відвідування місць скупчення людей;
- часто провітрювати приміщення та мити руки з милом;
- не торкатися очей, носа або рота немитими руками;
- повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми.