наверх ⇑

Домашнє насильство: кого і за що карає закон?

18.09.2019, начальником Маньківського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» Анною Шевченко спільно із начальником відділу «Маньківське бюро правової допомоги»  Іиною Миронюк, проведено бесіду з особами, засудженими до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі на тему: «Відповідальність за вчинення домашнього насильства».

До відома присутніх доведено інформацію, що таке домашнє насильство, які є спеціальні заходи щодо протидії домашньому насильству та відповідальність за вчинення домашнього насильства.

Так, криміналізація домашнього насильства відбулася 11 січня 2019 року, коли набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами».

 Законом було внесено зміни до Кримінального кодексу України, зокрема, його доповнення статтею 126-1 «Домашнє насильство».

Відповідно до ст.126-1 Кримінального кодексу України: домашнє насильство - умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи.

Зосереджувалася увагу присутніх, що відповідно у ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» надається визначення  таких термінів як економічне, психологічне, фізичне та сексуальне насильство. Учасників бесіди було ознайомлено з кожним з цих видів насильства.

Обговорювались також і спеціальні заходи щодо протидії домашньому насильству, до яких належать: терміновий заборонний припис стосовно кривдника; обмежувальний припис стосовно кривдника; взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи; направлення кривдника на проходження програми для кривдників.

Зроблено акцент на відповідальність за вчинення домашнього насильства.

Так, кривдник, який порушив вимоги спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству, несе відповідальність відповідно до закону.

Статтею 126-1 Кримінального кодексу України  передбачено «Домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи, -

карається громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.»

Крім того, особі, яка має право на відшкодування матеріальних збитків і моральної шкоди, завданих внаслідок домашнього насильства, моральна шкода відшкодовується незалежно від матеріальних збитків, які підлягають відшкодуванню, та не пов’язана з їх розміром.

 

Маньківський районний сектор

з питань пробації в Черкаській області