наверх ⇑

14 грудня - День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

10 листопада 2006 року Указом Президента України була заснована пам'ятна дата - День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який щорічно відзначається 14 грудня.

34 роки минуло від того дня, коли Україну спіткала страшна трагедія - техногенна катастрофа, спричинена вибухом на Чорнобильській АЕС.

Чорнобиль – не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох тисяч наших земляків. Чорнобильська катастрофа завдяки самопожертві ліквідаторів аварії стала символом жертовності в ім’я Батьківщини, в ім’я мільйонів людей та прийдешніх поколінь.

Сотні добровольців відправились на зустріч невідомій небезпеці. Не всі вони дожили до сьогоднішнього дня, втративши здоров’я в нерівній боротьбі з радіаційним опроміненням. Біль Чорнобиля відгукнувся в серцях кожного жителя нашого району, назавжди залишаючи у народній пам’яті подвиг бійців у боротьбі з радіоактивним лихом.

З нашого району - військові, працівники правоохоронних органів,  автотранспортники, робітники комунального господарства і багато тих, хто брав участь у ліквідації наслідків аварії, особливо в перші години, дні, місяці.

На даний час на території Маньківського району проживає 263 особи, які мають статус постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи, з них 54 особи з інвалідністю , які віднесені до 1 категорії, 82 жителя мають 2 категорію, 85  громадян 3 категорії. Крім ліквідаторів аварії на ЧАЕС в районі проживає 27 вдів померлих ліквідаторів та 16 дітей, які мають статус потерпілої дитини.

Прийнятий у 1991 році, Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”  спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та вирішення проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території. Відповідно до вищезгаданого Закону потерпілим громадянам надаються пільги, компенсації та допомоги.

Так, у 2020 році надано пільги на житлово комунунальні послуги на загальну суму 580,5 тис.грн..

За 2020 рік призначено компенсацій та допомог на загальну суму 520 тис.грн.

Також протягом  2020 року оздоровилось  12 осіб 1 категорії на суму 92,4 тис.грн.

У 2020 році виділено кошти з обласного бюджету в сумі 153,9 тис.грн. на медичне обслуговування потерпілих громадян, в тому числі:

                на медикаменти -  111,9 тис.грн.,

                на зубопротезування –42 тис.грн..

Кошти використано в повному об'ємі.

У районі функціонує Маньківська районна громадська організація „Союз Чорнобиль України” голова- Дерев”янко Павло Михайлович.

Районною програмою «Соціальний захист ветеранів війни, осіб з інвалідністю та малозабезпечених громадян на 2011-2020 роки на підтримку статутної діяльності зазначеної  організації інвалідів „Союз Чорнобиль України” у 2020 році  виділено 8 тис.грн..

Події понад 34-річної давності ніколи не зітруться з пам’яті ні сучасних, ні наступних поколінь. Чорнобильська катастрофа є болем і проблемою всієї громадськості . День 14 грудня 1986 року - це не тільки закриття саркофага на Чорнобильській АЕС, але і подолання найбільшої техногенної катастрофи. І тепер не лише в квітневий день 26 числа, а і 14 грудня вже стало доброю традицією вшановувати пам’ять тих, хто пожертвував своїм життям, захищаючи нас від атомного лиха, а також висловлювати щирі слова подяки всім ліквідаторам за мужність і героїзм.

 

Головний спеціаліст відділу персоніфікованого обліку осіб,

які мають параво на пільги управління соціального захисту

населення Маньківської РДА                                                                              О.Пильгун