26 квітня − День Чорнобильської трагедії. Міжнародний день пам`яті жертв радіаційних аварій та катастроф.
26 квітня 1986 році на Чорнобильській атомній електростанції стався вибух, який спричинив соціально-екологічну катастрофу глобальних масштабів. Ця катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком. Мільйони гектарів забруднених радіацією земель, лісів та водойм, втрата здоров’я сотень тисяч людей, чисельні людські жертви та зруйновані долі – все це, здається, мало б бути переконливим доказом того, що мова про безпеку атомної енергетики – не більше як міф, який може надто дорого коштувати всьому людству. Ось вже 34 роки біль і тривога Чорнобиля залишається в наших серцях. Ці відчуття змушують кожного зупинитись і озирнутись в той страшний 1986-й… Хоча стільки років минуло відтоді, а пам’ять наша зберігає все до найменших подробиць, бо надто вражаючими і болючими були ці подробиці. Але Чорнобиль – не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох наших земляків. Біль Чорнобиля відгукнувся у серці кожного жителя нашої країни, назавжди залишаючи у пам’яті народній подвиг ліквідаторів.
Число постраждалих від Чорнобильської аварії можна визначити лише приблизно. Окрім загиблих працівників АЕС і пожежників, до них слід віднести хворих військовослужбовців і цивільних осіб, що брали участь в ліквідації наслідків аварії, і мешканців районів, що піддалися радіоактивному забрудненню. Наслідки Чорнобиля стали драматичним уроком для цивілізації, суворим попередженням щодо масштабу відповідальності за життя, здоров’я людей і екологічну безпеку планети, яку взяла на себе сучасна наука.
Лише у нашому районі проживає 273 особи, які мають статус потерпілих від Чорнобильської катастрофи, з них - 54 осіб з інвалідністю першої категорії, 88 – мають другу категорію , 87 – ліквідатори третьої категорії, 17 дітей, 27 родин осиротіло внаслідок смерті годувальника з числа постраждалих на ЧАЕС.
Прийнятий у 1991 році, Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та вирішення проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території. Відповідно до вищезгаданого Закону потерпілим громадянам надаються пільги, компенсації та допомоги.
З початку року надано пільги на житлово-комунальні послуги на загальну суму 275 тис.грн.
За 1 квартал 2020 року призначено компенсації та допомоги на загальну суму 78,2 тис.грн.
На даний час використано 35,4 тис.грн. на медичне обслуговування потерпілих громадян.
У районі функціонує Маньківська районна громадська організація інвалідів „Союз Чорнобиль України” голова - Дерев”янко Павло Михайлович.
Для визначення осіб потребуючих соціальних послуг та адресного вирішення виявлених проблем проведено обстеження матеріально-побутових умов проживання постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. За результатами проведеного обстеження 50 особам надано продуктові набори на суму 8000 грн.
Багато жителів нашого району стали ліквідаторами наслідків Чорнобильської катастрофи, заплативши за порятунок світу найдорожчим - своїм здоров’ям. Багато з них, на жаль, передчасно пішли з життя, практично всі хворіють і потребують належного медичного та соціального забезпечення.
Ми низько схиляємо голови перед ліквідаторами Чорнобильської катастрофи, сердечно дякуємо за мужність і відвагу, за виконаний громадянський обов’язок, за порятоване вашими зусиллями людство. Кожен з ліквідаторів Чорнобиля - справжній герой, який повинен повсякчас відчувати шану і повагу з боку суспільства.
Головний спеціаліст відділу персоніфікованого обліку осіб,
які мають параво на пільги управління соціального захисту
населення Маньківської РДА О.Пильгун