наверх ⇑

Зміни у законодавстві щодо пенсій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»  внесено зміни до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме:

    1) до статті 59 закону № 796 починаючи з 01.10.2017 року особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї  під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності за бажанням таких осіб обчислюється з п’ятикратного розміру   мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

    Крім того, для зазначених осіб постановою КМУ від 15.11.2017 р. № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  внесено зміни до п.11 постанови  КМУ від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за якою гарантовано мінімальний розмір пенсії учасникам ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, військових  навчань  із застосуванням ядерної зброї.

    Отже, починаючи з 01.10.2017 року мінімальний розмір пенсії для зазначених осіб становить:

      І група – 180 відсотка  прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність (2613,60грн);

     ІІ група – 160 відсотка прожиткового мінімуму, для осіб, які  втратили працездатності (2467,20грн);

     ІІІ група - 145 відсотка прожиткового мінімуму, для осіб, які  втратили працездатності (2105,40грн).

      2) до  статті  49 внесено зміни,  якими передбачено, що  починаючи з 1 січня 2015 року додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю, особам віднесеним до 4 категорії, не встановлюється.

      3) до ч. І статті 55 особам, які  працювали або проживали  на території радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років  зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

     Тобто, починаючи з 01.10.2017 року право на пенсію будуть мати особи,  віднесенні  до 4 категорії,  при досягненні 55 річного віку.

      4) до ст. 54 згідно з якою з 01.10.2017 року пенсія працюючим пенсіонерам виплачується без урахування одержуваної заробітної плати.

     Статею 54 також передбачено призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, що визначається згідно із законодавством. Тобто, для призначення пенсії в разі втрати годувальника має бути встановлено причинний зв'язок смерті померлого годувальника з дією іонізуючого  випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії  на ЧАЕС.

Головний спеціаліст відділу контролю                              О.В.Шабельник